Gdynia to portowe miasto położone w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską. Jest jednym z miast wchodzących w skład Trójmiasta (wraz z Gdańskiem i Sopotem). Na koniec 2020 roku według GUS-u liczyła 244,1 tys. mieszkańców i znajduje się pod tym względem na 12 miejscu w Polsce. Pod względem obszaru Gdynia zajmuje powierzchnię 135,14 km2. W odróżnieniu od Gdańska, Gdynia jest bardzo młodym miastem, gdyż prawa miejskie uzyskała dopiero w 1926 roku. Miasto powstało tak naprawdę z inicjatywy budowy portu, w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków komunikacyjnych. W tym czasie sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsk była dość niepewna, stąd zdecydowano się na budowę portu w Gdyni. Szybki napływ nowych mieszkańców, ze względu na budowę portu spowodował, że z obszarów wiejskich powstało miasto liczące w 1939 roku blisko 130 tys. osób.

Dzielnice Gdyni

W 1991 roku Gdynia jako jedne z pierwszych miast wprowadziła podział na dzielnice. Miasto obecnie składa się z 21 dzielnic, w których skład wchodzą: Babie Doły, Chwarzno-Wiczlino, Chylonia, Cisowa, Dąbrowa, Działki Leśne, Grabówek, Kamienna Góra, Karwiny, Leszczynki, Mały Kack, Obłuże, Oksywie, Orłowo, Pogórze, Pustki Cisowskie-Demptowo, Redłowo, Śródmieście, Wielki Kack, Witomino i Wzgórze Świętego Maksymiliana.

Poniżej prezentujemy ranking niektórych dzielnic Gdyni, który powstał dzięki portalowi Obido.pl w kwietniu 2022 r. W ramach rankingu wzięto pod uwagę takie aspekty jak: tereny zielone i rekreacyjne, komunikacja miejska, dojazd do centrum miasta, bezpieczeństwo, dostęp do punktów handlowo-usługowych, czy bliskość szkół, przedszkoli i żłobków.

Redłowo – 1. miejsce

Atrakcyjności dzielnicy przysparza jej położenie pomiędzy Plażą miejską, a plażą w Orłowie. W dzielnicy znajduje się Kępa Redłowska, gdzie można znaleźć sporo ścieżek rowerowych i tych do spacerowania. Poza tym dzielnica jest dobrze skomunikowana, posiada liczne przystanki autobusowe i stacje SKM Redłowo. Na terenie dzielnicy jest szkoła, przedszkole i pełna infrastruktura handlowo-usługowa z Auchan na czele.

Średnia cena mieszkania w tej dzielnicy wynosi 11 984 zł/mkw.

Orłowo – 2. miejsce

Charakterystycznym punktem Orłowa jest molo przy plaży. Innym punktem wyróżniającym dzielnice jest Klif porośnięty drzewami. Wartym zobaczenia jest również Park Kolibkowski, gdzie m.in. dzieci znajdą dla siebie miejsce do zabawy. W Orłowie mamy również pełną strefę handlowo-usługową, gdzie prym wiedzie centrum handlowe Klif. Poza różnymi rodzajami szkół na terenie dzielnicy znajduje się także stadnina koni z nauką jazdy konnej. Do rozrywki w Orłowie należy również zaliczyć Scenę Letnią Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza.

Średnia cena za mieszkania w tej dzielnicy wynosi 14 193 zł/mkw. Jest to zarazem najdroższa dzielnica Gdyni.

Witomino - Leśniczówka – 3. miejsce

Ta dzielnica jest przede wszystkim przyjazna osobom, które cenią sobie ciszę, spokój i możliwość przebywania na łonie natury. Otóż Witomino usytuowana jest w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ważne jest również to, że do centrum dojazd nie zajmuje zbyt wiele czasu. Poza tym planowana jest budowa obwodnicy dzielnicy.

Średnia cena mieszkania w tej dzielnicy wynosi 8 729 zł/mkw.

Wzgórze Świętego Maksymiliana – 4. miejsce

Dzielnica znajduje się blisko centrum. Jest również tutaj przystanek SKM Gdynia – Wzgórze Świętego Maksymiliana. Punktem charakterystycznym jest Riviera – największe centrum handlowe na Pomorzu. Miłośnicy rozrywki na świeżym powietrzu również znajdą tutaj coś dla siebie. Otóż do dyspozycji mieszkańców jest Skwer Sue Ryder, Skwer Plymouth, Skwer Arki Gdynia oraz Bulwar Nadmorski.

Średnia cena mieszkania w tej dzielnicy wynosi 10 899 zł/mkw.

Chwarzno - Wiczlino – 5. miejsce

Tą dzielnicę umiłowały sobie rodziny z dziećmi oraz osoby starsze, choć młodzi też sobie chwalą mieszkanie tutaj. Atutem miejsca jest cisza, spokój, a także czystość terenu i miłe sąsiedztwo. Dzielnica szybko się rozwija i zwraca w ostatnich latach uwagę deweloperów, którzy chętnie stawiają tu nowe mieszkania i domy.

Średnia cena mieszkania w tej dzielnicy wynosi 9 436 zł/mkw.

Mały Kack – 6. miejsce

Dzielnica Mały Kack jest bardzo przyjazna osobom aktywnym. Ta malownicza dzielnica stwarza warunki do spacerów, joggingu czy jazdy na rowerze. Na jej terenie znajduje się stadion miejski, gdzie swoje mecze rozgrywa klub Arka Gdynia. Mieści się tutaj również kompleks sportowo-rekreacyjny Wieluńska, siłownia CrossFit, czy strzelnica Playground.

Dzielnica zdominowana jest głównie zabudową jednorodzinną. Na jej terenie leży również rezerwat przyrody Kacze Łęgi i rzeka Kacza oraz rezerwat przyrody Łęg nad Swelinią.

W granicach dzielnicy znajdują się dwie stacje kolei podmiejskiej SKM. Wśród placówek edukacyjnych na dzielnicy znajdują się 3 szkoły podstawowe oraz przedszkole.

Średnia cena mieszkania w tej dzielnicy wynosi 12 237 zł/mkw.

Dąbrowa – 7. miejsce

Dzielnice wyróżniają tereny zielone tj. Leśna Polana, Skwer ks. Piotra Mazura, czy Rezerwat Przyrody Staw na Dąbrowie. W granicach dzielnicy znajduje się również rezerwat przyrody Kacze Łęgi, który ma ok. 9 hektarów. Na terenie dzielnicy jest pełna infrastruktura handlowo-usługowa, a także znajdują się szkoły i przedszkola.

Średnia cena mieszkania w tej dzielnicy wynosi 7 547 zł/mkw.

Działki Leśne – 8. miejsce

Dużym atutem dzielnicy jest bezpieczeństwo, które cenią sobie jej mieszkańcy. Poza tym Działki Leśne mieszczą się blisko zarówno centrum miasta jak również terenów leśnych. Dzielnicę cenią sobie rodzice z małymi dziećmi ze względu na liczność placówek oświatowych.

Średnia cena mieszkania w tej dzielnicy wynosi 9 085 zł/mkw.

Rynek wynajmu w Gdyni

W czasie trwania pandemii koronawirusa ucierpieli inwestorzy wynajmujący mieszkania zarówno na długi jak i krótki termin. Studenci zamiast wynajmować stancje i mieszkania, uczą się zdalnie. Z tego względu w Gdyni spadły ceny za wynajem mieszkania, ale także rentowność inwestycji w nieruchomości. Jeszcze przed pandemią inwestycje w mieszkania na wynajem kojarzyły się z bezpieczną i także całkiem opłacalną lokatą kapitału. Korzyścią było jeszcze to, że można było uzyskać nadwyżkę czynszu z wynajmu nad ratą kredytu hipotecznego. Dodatkowo ceny nieruchomości dość szybko rosły co było kolejnym atutem. W trakcie pandemii ceny nieruchomości wprawdzie dalej rosły, jednak rynek wynajmu praktycznie zamarł. Pustych mieszkań na wynajem w Gdyni było dużo, za to najemców zaczęło brakować. Z tego względu ceny wynajmu zaczęły lecieć w dół. Warto dodać, że rynek wynajmu w Gdyni opierał się na wynajmie dla studentów i turystów, których w ostatnim czasie brakowało. W Gdyni w marcu 2021 roku przeciętna cena wywoławcza najmu mieszkania wynosiła 2 040 zł, kiedy to rok wcześniej było to 2 394 zł. Zatem nastąpił spadek o 17% w przeciągu roku. Czas pandemii odbił się również na rentowności inwestycji w wynajem nieruchomości. W przeciągu roku ROI spadł z 4,9% do 4,1%. Taka sytuacja mogła pogorszyć stan finansów wielu rodzin, zwłaszcza tych, którzy kupowali na kredyt mieszkanie pod wynajem.

W kwietniu 2022 r. średnia cena najmu mieszkania o powierzchni 63 mkw. w Gdyni wynosi 2 766 zł/mc. Liczba ofert mieszkań na wynajem była szacowana na 100.

Nowe inwestycje w Gdyni

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych w Gdyni powstaje w takich dzielnicach jak: Witomino, Redłowo, Cisowa, Grabówek, Dąbrowa, Obłuże, Orłowo, czy Chwarzno. Przy zakupie nowej nieruchomości w Gdyni od dewelopera można liczyć na miejsce garażowe i tzw. biały montaż. Jednak największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się nieruchomości położone blisko centrum, z dobrym dojazdem do obwodnicy trójmiejskiej. Jedną z takich dzielnic jest Wiczlino.

W kwietniu 2022 r. Gdyni dostępnych było 333 nowych ofert nieruchomości, znajdujących się w 12 inwestycjach deweloperskich. Do dyspozycji są nowe mieszkania o metrażach od 37 do 163 mkw. Najwięcej było w ofercie deweloperów mieszkań 3-pokojowych – 178. 4-pokojowych było 73. Natomiast mieszkań 1-pokojowych jest zaledwie 13, co może być dużym zaskoczeniem. Najtańsze 1-pokojowe mieszkanie w Gdyni w ofercie dewelopera kosztowało ok. 302 tys. zł.

Mieszkania na sprzedaż w Gdyni bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń z rynku pierwotnego znajdziesz nowe mieszkanie w Gdyni i kupisz je bez prowizji od pośrednika.

Ceny mieszkań w Gdyni

W kwietniu 2022 r. średnia cena mieszkania w Gdyni kształtowała się na poziomie 8737 zł/mkw. Cena od początku roku wzrosła o 1012 zł, co daje wzrost w tym okresie o 13,11%. Najdroższą dzielnicą Gdyni jest Orłowo ze średnią ceną 14 193 zł/mkw. Potem plasuje się Kamienna Góra i Śródmieście, gdzie cena za wynosi odpowiednio 13 049 zł/mkw. i 12 382 zł/mkw. Najtańszą dzielnicą Gdyni w styczniu 2022 roku jest Pogórze, gdzie średnia cena wynosi 6 886 zł/mkw. Trochę droższe są dzielnice Cisowa i Obłuże, ze średnią ceną wynoszącą odpowiednio 7 057 zł/mkw. i 7 353 zł/mkw.

Najdroższą ulicą Gdyni jest Zaciszna ze średnią ceną wynoszącą 23 419 zł/mkw. Na kolejnych miejscach jest ulica Plażowa i Orłowska gdzie średnie ceny wynoszą odpowiednio 21 332 zł/mkw. i 19 038 zł/mkw. Do najtańszych ulic w Gdyni należą Beskidzka, Cynkowa i Chromowa. Średnie ceny za mkw. na tych ulicach wynoszą odpowiednio 7 599 zł/mkw., 7 603 zł/mkw. i 7 610 zł/mkw. Natomiast do najbardziej popularnych ulic wśród kupujących mieszkania w Gdyni należą Chylońska, Władysława IV i Warszawska. Średnie mieszkania wynoszą tam odpowiednio 8 547 zł/mkw., 12 183 zł/mkw. i 9 821 zł/mkw.

Najnowsze artykuły z Gdynia

Dworzec podmiejski SKM będzie oddany dopiero po wakacjach
Zakończenie prac remontowych dworca podmiejskiego SKM w Gdyni ponownie ulegnie opóźnieniu. Konserwator zabytków nakazał inwestorowi kolejne zmiany w dokumentacji projektowej. Otwarcie dworca, a tym samym oddanie go pasażerom, miało nastąpić na przełomie II i III kwartału, czyli w samym środku wakacji. Niestety, już wiadomo, że tak się nie stanie.
W gdyńskiej elektrociepłowni powstanie instalacja biomasowa
PGE Energia Ciepła zawarła umowę na budowę instalacji biomasowej w gdyńskiej elektrociepłowni. Dzięki nowej inwestycji, miejski system ciepłowniczy w Gdyni już w 2027 r. spełni kryteria wymagane dla systemu efektywnego energetycznie.
Chylonia Business Park w Gdyni powiększy się o nową halę
Chylonia Business Park, czyli nowoczesny kompleks zlokalizowany w Gdyni, jest w trakcie rozbudowy. Odpowiada za nią firma WPIP Construction. W ramach nowej inwestycji WRI Investment powstanie hala magazynowo-usługowa o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw. Na placu budowy wmurowany został kamień węgielny.
Dobiega końca realizacja wielkiej inwestycji PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni [ZDJĘCIA]
To już ostatnia prosta przed zakończeniem budowy Hali Kadłubowej oraz Hali Produkcyjnej na terenie PGZ Stoczni Wojennej. Obecnie odbywa się konfiguracja suwnic oraz montaż ostatnich detali elewacji. Większość toczących się w tym momencie prac to przede wszystkim roboty wykończeniowe. Warta ponad 300 mln złotych inwestycja zakończy się już za kilka tygodni.
Termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia zostaje wydłużony
Termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia zostaje wydłużony do dnia 30 września 2024 roku do godz. 12, a otwarcie ofert nastąpi o godz. 14. Powodem przedłużenia terminu jest potrzeba przeznaczenia kolejnych tygodni przez podmioty zaproszone do postępowania na konsultacje niezbędne do prawidłowego przygotowania ofert.
Miasto Gdynia przedłuża termin składania ofert na budowę Obwodnicy Witomina
Termin składania ofert został wydłużony po raz drugi. Pierwotnie ich otwarcie miało odbyć się 10 maja. Kolejne 14 czerwca. Jednak ze względu na ilość pytań od potencjalnych wykonawców podjęta została decyzja o ponownym przedłużeniu terminu. Tym razem na koniec czerwca.
Wielkie inwestycje w dekarbonizację Elektrociepłowni Gdyńskiej
PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, kontynuuje w gdyńskiej elektrociepłowni proces odchodzenia od węgla i przejścia na paliwo niskoemisyjne, czyli gaz. W miejscu najstarszego budynku produkcyjnego elektrociepłowni, w którym pracowały kotły mazutowe z lat siedemdziesiątych, wybudowana została nowoczesna Kotłownia Rezerwowo-Szczytowa nr 2 z trzema kotłami wodnymi – olejowo-gazowymi, o mocy 30 MW każdy.
Kompleks Łużycka Office Park w Gdyni z nowym najemcą
Sealand Liquids to kolejny najemca w Łużycka Office Park. Firma zajmie 617 mkw. w budynku D. Po wprowadzce Sealand Liquids gdyński kompleks biurowy wraz z sąsiednim Łużycka Plus pozostaje niemal w całości wynajęty – do dyspozycji najemców pozostaje ok. 300 mkw. Za komercjalizację tych nieruchomości odpowiada firma doradcza Colliers.
W Gdyni powstają polskie, innowacyjne systemy antydronowe [FILMY]
Advanced Protection Systems SA z Gdyni tworzy innowacyjne systemy antydronowe SKYctrl — bazujące na autorskich radarach FIELDctrl 3D MIMO — które skutecznie wykrywają, klasyfikują, śledzą i neutralizują BSP (bezzałogowe statki powietrzne). Na bazie algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, urządzenie automatycznie klasyfikuje i rozróżnia BSP od innych, podobnych celów jak ptaki. Firma jest zarówno producentem jak i właścicielem technologii.
Wielka inwestycja w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni [FILM+WIZUALIZACJE]
Już wkrótce PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni będzie miała nową, najwyższą w polskiej branży stoczniowej i jedną z najwyższych w Europie halę kadłubową oraz nowoczesną halę produkcyjną. Rozbudowane zostaną również nabrzeże i place składowe. Powstaną także nowe drogi wewnętrzne. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum składające się ze spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET.
REKLAMA