Lublin to dziewiąte pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce. Liczy sobie prawie 338 tys. osób. Miasto to położone jest we wschodniej Polsce oddalone od Warszawy o 174 kilometry. Lublin jest największym i najprężniej rozwijającym się miastem we wschodniej Polsce. Do Białegostoku jest z Lublina prawie 250 kilometrów. Natomiast odległość do Rzeszowa to 180 kilometrów. Warto dodać, że przez Lublin będzie przechodzić via Carpatia, czyli droga rozpoczynająca się na Litwie, którą będzie można dojechać aż do Grecji.

Oferta rynku pierwotnego w Lublinie jest dość szeroka i dostosowana do potrzeb klientów. Deweloperzy oferują mieszkania 1-, 2-, 3- i 4-pokojowe, a także segmenty w domkach jednorodzinnych. Nowe mieszkania budowane są we wszystkich dzielnicach Lublina od Śródmieścia po lokale na obrzeżach miasta. 1700 nowych mieszkań rocznie dostarczają na rynek Lublina deweloperzy. Jest więc z czego wybierać. Największą popularnością cieszą się mieszkania 2- i 3-pokojowe do 69 mkw.

Ceny nowych mieszkań są znacznie niższe niż w stolicy Polski, za to należą do droższych we wschodniej części kraju. Szeroka oferta mieszkaniowa zachęca do zakupu czterech kątów zarówno na własne potrzeby, jak również w celach inwestycyjnych. Trzeba pamiętać, że Lublin jest miastem akademickim, dlatego niektórzy inwestorzy kupują nieruchomości na wynajem m.in. dla studentów. Jednak nie tylko oni stanowią grupę popytową na rynku wynajmu. Otóż sporo obywateli Ukrainy znalazło prace w Lublinie. Z tego względu stanowią oni ważną grupę popytową na rynku wynajmu w Lublinie.

Ciekawostkę stanowi to, że w 2022 r. 49% mieszkańców miasta liczyło mniej niż 40 lat. Co więcej, prawie 62% mieszkańców jest w wieku produkcyjnym. Lublin jest więc stosunkowo młodym miastem. Dostęp do tego typu statystyk mają również deweloperzy. Dlatego oferują oni nowe mieszkania dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta, a także całe osiedla wyposażone w infrastrukturę w postaci placów zabaw dla dzieci itp.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się mieszkania średniej wielkości. Lublinianie bardzo patrzą też na ceny, które są często zbyt wysokie w stosunku do płac. Jedynie około 3% mieszkańców Lublina decyduje się na luksusowe apartamenty, które często znajdują się w odnowionych kamienicach w centrum miasta. Takie apartamenty nie zdarzają się często w ofercie deweloperów, więc uchodzą za rarytasy o przestronnych wnętrzach, mających nawet 100 mkw. Jednak większość mieszkańców szuka tanich lokali o nie wygórowanym standardzie.

Ranking dzielnic

Poniżej przedstawiamy ranking najpopularniejszych dzielnic Lublina w odniesieniu do poszczególnych 13 kategorii, tj. bezpieczeństwa (poczucie bezpieczeństwa), relacje sąsiedzkie (przyjaźni sąsiedzi), okolica przyjazna dzieciom (szkoły, przedszkola, place zabaw itp.), ekologia (smog, hałas, zieleń), zadbana okolica (stan budynków, porządek na ulicach), sport (darmowe i komercyjne ośrodki sportowe), komunikacja (korki, miejsca parkingowe, komunikacja miejska itp.), zakupy (oferta handlowa), koszty życia (ceny mieszkań, czynsze), okolica przyjazna zwierzętom (dostępność terenów spacerowych), służba zdrowia (podstawowa opieka medyczna, gabinety specjalistyczne), kultura (bliskość i jakość ośrodków kultury), rozrywka (puby, kluby, dyskoteki itp.).

Aby stworzyć ranking mieszkańcy oceniali jakość zamieszkania w poszczególnych kategoriach w skali od 1 do 5, przy czym ocena 5 jest najwyższa.

Bezpieczeństwo

Pod względem bezpieczeństwa Lublin wypada pozytywnie. Średnia ocena miasta w tej kategorii wynosi 3,92 pkt.

Najbardziej bezpieczną dzielnicą jest Sławinów z notą 4,38 pkt. Na kolejnych miejscach uplasowały się Szerokie i Abramowice z oceną odpowiednio 4,37 i 4,33 pkt.

Najmniej bezpiecznie w Lublinie jest w dzielnicy Bronowice. Otrzymały one notę 3,3 pkt. Nieco lepiej sytuacja wygląda Za Cukrownią 3,37 pkt. i Tatarach 3,39 pkt.

Relacje sąsiedzkie

Według mieszkańców Lublina najlepsze relacje sąsiedzkie panują w dzielnicy Głuska 4,06 pkt. Na kolejnych miejscach znalazły się Abramowice 4 pkt. i Szerokie 3,96 pkt.

Relacje sąsiedzkie, które trzeba poprawić dedykowane są mieszkańcom dzielnicy Bronowice, które uzyskały notę 3,3 pkt. Wiele do życzenia pozostawiają relacje w takich dzielnicach jak Tatary 3,32 pkt. i Za Cukrownią 3,35 pkt. Mało życzliwi są w stosunku do siebie także mieszkańcy Śródmieścia, których oceniono na 3,36 pkt.

Okolica przyjazna dzieciom

Pod względem infrastruktury dla dzieci, a także szkół najlepiej wypada dzielnica Czuby Południowe, które uzyskały notę 4,11 pkt. Na kolejnych miejscach przyjazne dla dzieci są także Kalinowszyzna 4,07 pkt. oraz Północne 4,06 pkt. Powyżej oceny 4 notowane są jeszcze Czechów Północny i Rury.

Słabo pod względem edukacji i infrastruktury dla dzieci wypada dzielnica Szerokie 3,06 pkt. Także słabo zostały ocenione Ponikwoda 3,2 pkt. i Za Cukrownią 3,35 pkt.

Ekologia

Za najbardziej ekologiczne dzielnice uchodzą według mieszkańców obrzeża miasta tj. Głusk 4,14 pkt., Czuby Południowe 4,1 pkt. oraz Szerokie 4,06 pkt.

Nad ekologią muszą jeszcze sporo popracować takie dzielnice jak: Za Cukrownią 2,87 pkt. oraz Śródmieście 2,94 pkt.

Zadbana okolica

Za najbardziej zadbaną dzielnice ankietowani uznali Szerokie z oceną 4,35 pkt. Dobrze pod tym kątem wypadają również Abramowice i Sławin po 4,22 pkt., a także Głusk 4,12 pkt.

Nad zanieczyszczonymi ulicami i słabym stanem budynków muszą jeszcze popracować radni dzielnicy Tatarów 2,86 pkt. Kiepsko też sytuacja wygląda Za Cukrownią i w Bronowicach, które odpowiednio uzyskały noty 2,84 i 3,03 pkt.

Sport

Dzielnica Czuby i Północne zostały najwyżej sklasyfikowane pod względem infrastruktury dla aktywnych fizycznie. Uzyskały one notę 4,03 pkt. Dobrze pod tym kątem wypada również dzielnica Kalinowszczyzna z notą 3,98 pkt.

Nieprzyjazna dla aktywnych fizycznie jest dzielnica Zemborzyce, które uzyskały notę 2,49 pkt. W tej kategorii nie mają łatwo również mieszkańcy Ponikwody i Węglina Północnego, które oceniono na odpowiednio 3,05 i 3,09 pkt.

Komunikacja

Po wynikach widać, że po Lublinie nie jest łatwo poruszać się. Najlepiej jednak pod tym kątem wypada Czechów Północny. Otrzymał on notę 3,91 pkt. Na kolejnych miejscach uplasowały się Sławinek 3,9 pkt., Konstantynów i Felin oba po 3,89 pkt.

Za najbardziej zakorkowane uchodzą dzielnice Za Cukrownią i Śródmieście, który uzyskały noty 3,39 i 3,4 pkt. W tej kategorii żadna dzielnica nie otrzymała noty powyżej 4 i poniżej 3.

Oferta handlowa

W Lublinie najlepiej wybrać się na zakupy w dzielnicy Konstantynów. Uzyskały one notę w tej kategorii wynoszącą 4,27 pkt. Nie powinni mieć problemów z zakupami mieszkańcy takich dzielnic jak: Bronowice 4,22 pkt. i Tatarów 4,19 pkt. Notę powyżej 4 uzyskały także Rury, Czechów Północny, Kalinowszczyzna oraz Czuby Północne.

Kiepsko pod względem oferty handlowej wypada natomiast dzielnica Głusk, która otrzymała notę 2,93 pkt. Kiepsko też w tej kategorii wypadły Zemborzyce 3,21 pkt., Szerokie 3,44 pkt. oraz Sławin 3,47 pkt.

Koszty życia

Mieszkańcy Lublina uważają, że koszty życia na jego obszarze są wysokie. Jednak pod tym kątem najlepiej wypadają dzielnice peryferyjne tj. Abramowice Południowe 3,31 pkt., Węglin Północny 3,26 pkt. oraz Konstantynów 3,19 pkt.

Według opinii mieszkańców najtrudniej żyje się w Śródmieściu, gdyż tu koszty życia są najwyższe. Dzielnica ta otrzymała notę 2,53 pkt. Nie jest łatwo mieszkańcom takich dzielnic jak: Felin 2,63 pkt., Węglina Południowego oraz Sławina oba po 2,66 pkt.

Okolica przyjazna zwierzętom

Według mieszkańców najlepsze życie wiodą zwierzęta zamieszkujące Zemborzyce, które uzyskały notę 4,56 pkt. Na wybieg nie mogą narzekać psy zamieszkujące Abramowice 4,45 pkt. oraz Czuby Południowe 4,43 pkt.

Najgorsza infrastruktura dla zwierząt znajduje się/bądź w ogóle nie znajduje się w dzielnicy Bronowice 3,44. Nieco lepiej wypada sytuacja w Węglinie Północnym, Śródmieściu oraz Dziesiątej, wszystkie trzy uzyskały notę 3,49 pkt.

Służba zdrowia

Najwyżej oceniono opiekę medyczną w dzielnicy Konstantynów 4,03 pkt. Na kolejnych miejscach znalazły się Wieniawa 3,94 pkt. oraz Czechów Południowy 3,88 pkt.

Najsłabiej opieka medyczna wygląda w dzielnicy Szerokie 2,83. Jako jedyna uzyskała notę poniżej 3. Kiepsko pod tym kątem wypada również dzielnica Felin 3,2 pkt., Sławin 3,34 pkt. oraz Ponikwoda 3,35 pkt.

Oferta kulturalna

A jak mieszkańcy oceniają poziom oferty kulturalnej w Lublinie? Nie najlepiej, gdyż żadna dzielnica nie otrzymała oceny powyżej 4. Jednak jak się można domyślać najlepiej pod tym kątem wypadają dzielnice centralne. I tak najwyższą notę otrzymało Śródmieście 3,69 pkt. Dalej uplasowały się Wieniawa 3,54 i Rury 3,05 pkt.

Outsiderem okazała się dzielnica Tatary z wynikiem 2,02 pkt. Równie miernie wypadły Głusk 2,26 pkt. i Zemborzyce 2,34 pkt.

Rozrywka

Podobnie jak z kulturą, tak też z rozrywką w Lublinie jest ubogo. Najlepiej wypadły tutaj też dzielnice centralne. Notę 3,69 uzyskało Śródmieście. Dalej uplasowały się Wieniawa 3,12 pkt. oraz Za Cukrownią 2,83 pkt.

Zdaniem mieszkańców imprezę ciężko znaleźć w Sławinie 1,67 pkt., Tatarach 1,86 pkt. oraz Węglinie Południowym 1,88 pkt.

Podsumowanie

W Lublinie ciężko znaleźć jedną wyróżniającą się dzielnice. Otóż w rankingu zwyciężyły 3 dzielnice tj. Głusk, Śródmieście oraz Konstantynów. Każda z nich zwyciężyła w dwóch kategoriach.

Zgodnie z opinią mieszkańców mamy dwie najgorsze dzielnice, a są nimi Bronowice i Za Cukrownią. Każda z nich przegrała w 3 kategoriach.

Z rankingu wynika, że w Lublinie ciężko znaleźć wybijająca się dzielnice, ale także nie ma wyraźnego outsidera. Podobnie jak w wielu innych miastach, najbardziej zadbane i ekologiczne są dzielnice znajdujące się na peryferiach miasta. Natomiast w tych centralnych dzielnicach najlepiej wypada oferta kulturalno-rozrywkowa.

Rynek najmu

Jakie są atuty lubelskiego rynku najmu według inwestorów? Z pewnością większość się zgodzi z tym, że najważniejszą rolę odgrywają uniwersytety i uczelnie wyższe, a także bliskość wschodniej granicy. Warto wskazać, że na miasto liczące prawie 340 tys. mieszkańców, niezarejestrowana w Lublinie liczba studentów oscyluje w granicach 70 tys. osób. To pokazuje jak ważna dla rynku wynajmu jest właśnie społeczność studencka.

Drugą najważniejszą grupą na tym rynku są obywatele państw ze wschodu tj. Ukraińcy, Białorusini, Gruzini i Mołdawianie. Zarejestrowanych obcokrajowców pracujących w Lublinie jest obecnie ok. 18 tys. Obcokrajowcy ze wschodu są często pracownikami tymczasowymi, ale także znajdują zatrudnienie w takich obszarach działalności jak: transport, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, gospodarka magazynowa, czy usługi związane ze sprzątaniem.

Jeszcze przed pandemią inwestycje w nieruchomości pod wynajem były w Lublinie pewną inwestycją. W porównaniu z innymi miastami akademickimi, ceny nowych mieszkań w Lublinie były znacznie niższe, za to ceny czynszów przy wynajmie porównywalne. Stąd zwrot z tego typu inwestycji był wyższy, co cieszyło inwestorów. Mieszkania kupowane pod wynajem szybko znajdowały swoich najemców, bo 70-80% procent z nich było wynajmowanych. Rok 2020 przyniósł stabilizacje cen. I tak w Lublinie stawka za wynajem szacowana była na 38 zł/mkw. Przy czym w Warszawie było to 54 zł/mkw., a w Toruniu 30 zł/mkw.

Okres pandemii trochę zweryfikował rynek najmu w Lublinie. Otóż popyt znacznie spadł przy dużej podaży na tym rynku. Mieszkania o niskim standardzie przegrywały rywalizację o najemców z mieszkaniami wyremontowanymi, bądź nowymi. Z tego też względu sporo tych po PRL-owskich mieszkań o niskim standardzie zostało po prostu sprzedanych. Jednak takie mieszkania nie znikają z rynku. Można liczyć na to, że zostały wyremontowane i zamieszkane przez nowych właścicieli, bądź z powrotem trafiły na rynek wynajmu jednak już odnowione z nowym właścicielem.

Nowe inwestycje

W Lublinie w ofercie deweloperów w kwietniu 2022 r. było 1508 mieszkań i domów znajdujących się w 33 inwestycjach. Jeśli chodzi o metraż mieszkań to mieściły się w przedziale od 26 do 159 mkw. Najwięcej w ofercie znajdowało się mieszkań 3-pokojowych – 503. Nieco mniej było tych 2-pokojowych – 448. Mieszkań 1- i 4-pokojowych znajdowało się odpowiednio 269 i 240. Najmniej mieszkań w ofercie deweloperów było tych 5-pokojowych, bo jedynie 26.

Mieszkania na sprzedaż w Lublinie bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń z rynku pierwotnego znajdziesz nowe mieszkanie w Lublinie i kupisz je bez prowizji od pośrednika.

Ceny mieszkań

W kwietniu 2022 r. przeciętna cena mieszkania w Lublinie wynosiła 7327 zł/mkw. Najdroższą dzielnicą Lublina jest Szerokie, gdzie średnia cena kształtowała się na poziomie 9622 zł/mkw. Jest to o ponad 31 procent więcej niż wynosiła przeciętna cena w mieście. Średnio 8737 zł/mkw. trzeba było zapłacić w dzielnicy Węglin Południowy, który plasuje się na drugim miejscu wśród najdroższych dzielnic Lublina. Na trzecim miejscu znajdują się zaś Abramowice. Cena mieszkania wynosiła tutaj 8208 zł/mkw.

Najtańszą dzielnicą Lublina jest natomiast Za Cukrownią. Trzeba tam zapłacić za mieszkanie średnio 6021 zł/mkw. Na drugim miejscu wśród najtańszych dzielnic plasuje się Sławinek, gdzie 6414 zł/mkw. to średnia cena mieszkania. Trzecie miejsce zajmuje dzielnica Dziesiąta. Trzeba było tam średnio zapłacić 6679 zł/mkw.

Najdroższą ulicą Lublina jest Tadeusza Szeligowskiego. Średnia cena mieszkania wynosi tam 8720 zł/mkw. Na kolejnych miejscach plasują się ulice Plac im. Marii Curie – Skłodowskiej oraz Krótka. Ceny mieszkania wynoszą tam odpowiednio 8714 zł/mkw. i 8575 zł/mkw.

Najtańszą ulicą miasta Lublin jest ulica prof. Ignacego Wośki, gdzie średnia cena mieszkania wynosiła 6063 zł/mkw. Na kolejnych miejscach wśród najtańszych ulic są ulice Boryny i Ditty. Cena mieszkania wynosiła tam odpowiednio 6085 zł/mkw. i 6088 zł/mkw.

Najnowsze artykuły z Lublin

Ruszyła budowa ostatniego etapu 7R Park Lublin East I
Ruszyła budowa ostatniego etapu 7R Park Lublin East I. Czwarta hala magazynowa o powierzchni ponad 57 tys. mkw. jest w pełni skomercjalizowana. Czwarty, ostatni budynek rozszerzy 7R Park Lublin do 110 tys. mkw., co czyni go największym w regionie.
PGE Dystrybucja zakończyła dużą inwestycję w Lublinie
Zwiększenie stabilności dostaw energii elektrycznej dla mieszkańców i przedsiębiorców na terenie Lublina oraz sąsiadujących gmin, a także zwiększenie możliwości przyjęcia do sieci większej ilości energii z OZE to główne korzyści wynikające z przebudowy stacji Abramowice. Inwestycja zrealizowana w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne kosztowała blisko 57 mln zł, z czego dofinasowanie z funduszy Unii Europejskiej wyniosło ok. 30 mln zł.
W Lublinie powstanie nowy park handlowy
Ósme co do wielkości populacji miasto w Polsce, liczący pond 330 tysięcy mieszkańców Lublin zyska nowoczesną powierzchnię handlowo-usługową. Powstająca nowa inwestycja zapewni potencjalnym klientom szeroką i kompleksową ofertę zakupową.
AutonomyNow uruchamia w Lublinie produkcję seryjną systemów AI dla branży motoryzacyjnej
Polska firma technologiczna AutonomyNow uruchomiła produkcję seryjną systemów AI dla branży motoryzacyjnej. Spółka, za którą stoją Michał Wendeker, Konrad Kostrzewa i Konrad Słoniewski, zamierza podbić jeden z najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych rynków – przyszłość motoryzacji, czyli technologie sztucznej inteligencji wspierające czy wręcz wyręczające kierowców. Start-up AutonomyNow opracowuje zaawansowane systemy autonomiczne AI i właśnie rusza z ich produkcją w fabryce w Lublinie.
Erbud International zrealizuje dwie inwestycje dla Politechniki Lubelskiej
Blisko 20 mln zł brutto otrzyma spółka z Grupy ERBUD za kompleksową modernizację termiczną Domu Studenckiego nr 4 Politechniki Lubelskiej w formule zaprojektuj i wybuduj.
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z prestiżowym wyróżnieniem architektonicznym [FILMY+ZDJĘCIA]
Oddany z początkiem roku nowy Dworzec Metropolitarny w Lublinie po raz kolejny zdobył uznanie międzynarodowego środowiska architektonicznego. Zaprojektowany przez pracownię Tremend obiekt został doceniony przez jury World Architecture Festival Awards, prestiżowej nagrody nazywanej „architektonicznym Oscarem”. Dworzec znalazł się w finale konkursu w kategorii Transport, w której o wygraną powalczy razem z realizacjami takich pracowni jak Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.
W czerwcu w Outlet Lublin otworzą się dwa nowe lokale
W czerwcu w Outlet Lublin otworzą się dwa nowe lokale. Za procesy wynajmu, stworzenie optymalnego tenant-mix oraz procesy zarządcze w Outlet Lublin jest odpowiedzialny zespół międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield.
Lublin z dużą dynamiką rozwoju – wspiera innowacyjność i przyciąga inwestorów
Potencjał inwestycyjny Polski Wschodniej rośnie, czego dowodem jest Lublin, który uzyskał ogólną ocenę 7,1/10 w tegorocznej edycji badania Business Environment Assessment Study (BEAS). Na wysokie noty przyznane miastu przez inwestorów pracuje fakt, że jest to jeden z czołowych ośrodków akademickich w Polsce, wspierający rozwój inkubatorów przedsiębiorczości i nowych technologii. Lublin konsekwentnie realizuje strategię przyciągania firm z sektorów IT oraz nowoczesnych usług biznesowych BPO/SSC. Szansą na dalszy, dynamiczny rozwój tej aglomeracji jest zyskujący na znaczeniu trend nearshoringu. Dzięki strategicznej lokalizacji blisko granicy z Ukrainą i Białorusią oraz dobrej infrastrukturze transportowej wyrasta ona na kluczową bazę logistyczną dla firm celujących w rynki Europy Wschodniej.
Budowa nowoczesnej kotłowni gazowej w Lublinie na ostatniej prostej
PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków finalizuje dużą inwestycję w Lublinie, rozpoczętą w 2022 r. Uruchomienie nowoczesnej kotłowni rezerwowo-szczytowej zasilanej gazem ziemnym umożliwi całkowite odejście od spalania węgla w tej jednostce wytwórczej. Oddanie nowej kotłowni do eksploatacji planowane jest w pierwszym kwartale 2024 r.
Globalna firma Capgemini zwiększa zatrudnienie w Lublinie
Capgemini, znany gracz na rynku doradztwa i technologii, obchodzi swoje piąte urodziny w Lublinie. Z tej okazji firma zapowiada ambitne plany rozbudowy swojego zespołu. Lubelskie biuro, które szybko stało się ważną częścią międzynarodowej sieci centrów Capgemini, obecnie zatrudnia prawie 200 osób. Wkrótce firma rusza z rekrutacją kolejnych 50 specjalistów i specjalistek wsparcia IT, którzy będą pracować w obszarze związanym z infrastrukturą informatyczną i wsparciem zagranicznych klientów.
REKLAMA