Nowe mieszkania Kraków

Znaleziono inwestycji: 3
Pokaż inwestycję
Centralna Park
Kraków, Łęg, Centralna
metraże
32 - 83 m2
zakres cen
do 664 203 zł
Pokaż inwestycję
Przy Mogilskiej
Kraków, Mogilska
metraże
30 - 71 m2
zakres cen
do 734 209 zł
Pokaż inwestycję
Słoneczne Miasteczko
Kraków, Henryka i Karola Czeczów/Opalowa
metraże
24 - 92 m2
zakres cen
do 509 464 zł
Kraków to drugie po Warszawie co do liczby mieszkańców i powierzchni miasto w Polsce. Jest to najważniejszy ośrodek biznesu, przemysłu, kultury i nauki w południowej części naszego kraju. Zajmuje powierzchnię 326,8 m2. Kraków jest także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. Uznawany jest za stolicę historycznej Małopolski. Miasto na prawach powiatu pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego. Kraków jest drugim co do wielkości, po Warszawie, rynkiem nowoczesnej powierzchni biurowej, a także jednym z kluczowych węzłów kolejowych w Polsce. W stolicy Małopolski powstaje coraz więcej nowych lokali, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i inwestorów. Kraków jest więc idealnym miejscem do zamieszkania lub nabycia mieszkania jako inwestycji na wynajem. Wszystkie dane wskazują na to, iż Kraków należy do tych polskich miast, w których ceny nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym jak i na wtórnym w najbliższych latach będą nadal rosnąć. Popyt na nowe mieszkania w stolicy Małopolski wzrasta tak niesamowicie szybko, że liczba chętnych na jeden nowy lokal mieszkalny w tym mieście nad Wisłą potrafi sięgać nawet i 15-20 osób. Rynek pierwotny w tym mieście to lokale o różnej wielkości i w różnych lokalizacjach, zarówno mieszkania, jak i domy jednorodzinne. Dodatkowo w ofercie rynku nieruchomości w Krakowie można znaleźć wiele inwestycji, które będą gotowe w ciągu pół roku, co jest niezwykle istotne dla tych wszystkich osób, które chcą jak najszybciej wprowadzić się do nowego mieszkania.

Ilu mieszkańców ma Kraków

W stolicy Małopolski zameldowanych jest 780 tys. osób (stan na 31.12.2020 r). Gęstość zaludnienia wynosi 2386,3 os./km2. Stosunkowo wysokie zaludnienie Krakowa jest uznawane jako jego atut. Wiąże się z tym modernizacja miasta i wiele inwestycji. Nie bez przyczyny Kraków jest nazywany stolicą kultury i rozwoju. Jest to miejsce równocześnie spokojne, a przy tym studenckie. Coraz więcej osób decyduje się na przyjazd i osiedlenie się oraz zakup mieszkania w Krakowie. Zarówno w celu zamieszkania na stałe jak i zakup inwestycyjny pod wynajem.

Choć osób zameldowanych w Krakowie jest 780 tys., to do liczby mieszkańców dodać także należy około 165-170 tys. osób, które się wyprowadziły z miasta na wieś. Codziennie przyjeżdżają jednak do pracy, robią tu zakupy i chodzą do kin, a ich dzieci uczą się w krakowskich szkołach. Nie można też zapomnieć o studentach. Jest ich ok. 180 tys., z czego 80 proc. przyjeżdża do Krakowa z kraju i zagranicy. Pamiętać też trzeba, że obowiązek meldunkowy od dawna nie jest w Polsce przestrzegany, więc mamy też kilkadziesiąt tysięcy osób niezameldowanych. Z tych wyliczeń wynika, że Kraków jest już ponad milionowym miastem nie licząc aglomeracji krakowskiej.

Dzielnice w Krakowie

Od 27 marca 1991 roku Kraków podzielony jest na 18 dzielnic samorządowych oznaczonych cyframi rzymskimi. W 2002 roku Rada Miasta Krakowa uchwaliła formalne przydzielenie krakowskim dzielnicom nazw, obok cyfr (np. Dzielnica I Stare Miasto). Nazwy te funkcjonowały dotąd potocznie.

Obowiązujący aktualnie podział Krakowa na dzielnice wygląda następująco: Dzielnica I Stare Miasto, Dzielnica II Grzegórzki, Dzielnica III Prądnik Czerwony, Dzielnica IV Prądnik Biały, Dzielnica V Krowodrza, Dzielnica VI Bronowice, Dzielnica VII Zwierzyniec, Dzielnica VIII Dębniki, Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, Dzielnica X Swoszowice, Dzielnica XI Podgórze Duchackie, Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim, Dzielnica XIII Podgórze, Dzielnica XIV Czyżyny, Dzielnica XV Mistrzejowice, Dzielnica XVI Bieńczyce, Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie, Dzielnica XVIII Nowa Huta. 

Najludniejszą dzielnicą Krakowa jest Dzielnica IV Prądnik Biały, którą zamieszkuje 70 647 osób (stan na 31 grudnia 2018 r.). Najmniej osób zameldowanych jest w Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki – 15 259.

Powszechnie używany jest historyczny podział miasta z lat 1975-1990 na 4 dzielnice: Śródmieście, Podgórze, Krowodrza, Nowa Huta.

Nowe mieszkania w Krakowie oddane do użytku w 2021 roku

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w I półroczu 2021 r. na terenie Krakowa oddano do użytkowania 4107 mieszkań, tj. o 18,6% mniej niż rok wcześniej. W budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem liczba mieszkań przekazanych do użytkowania wyniosła 3774 (o 17,1% mniej w skali roku), a w budownictwie indywidualnym 243 (wzrost o 22,1%). Mieszkania oddane do użytkowania na terenie Krakowa stanowiły 43,7% ogólnej liczby mieszkań przekazanych do użytkowania w województwie małopolskim (wobec 54,2% rok wcześniej).

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytkowania wyniosła 62,4 m2 (57,6 m2 rok wcześniej) – w budownictwie indywidualnym 161,4 m2 (167,3 m2 rok wcześniej), a w budownictwie na sprzedaż lub wynajem 56,3 m2 (53,5 m2 rok wcześniej).

W okresie sprawozdawczym rozpoczęto budowę 5323 mieszkań (wzrost o 55,3%), których wykonawcami są głównie firmy deweloperskie (4654) oraz inwestorzy indywidualni (377).

Które regiony Krakowa są najpopularniejsze?

Najpopularniejszym miejscem w stolicy Małopolski jest Stare Miasto. Do popularnych i wybieranych przez kupujących nowe mieszkania w Krakowie są także Grzegórzki i wszystkie te rejony, które leżą w bliskiej odległości od centrum Krakowa i są z nim dobrze skomunikowane, czyli Krowodrza, Podgórze, Dębniki, Czyżyny, Prądnik Biały i Prądnik Czerwony. Pamiętać należy jednak, że w każdej dzielnicy nowe mieszkania czy domy szybko znajdują nabywców. Także te pod wynajem. Zastanawiając się nad najlepszą lokalizacją nowego mieszkania, najlepiej – obok ceny – wziąć również pod uwagę swoje własne preferencje i osobiste potrzeby.

Poszczególne rejony stolicy Małopolski różnią się od siebie dostępem do miejskiej infrastruktury, łatwością przemieszczania się czy bezpieczeństwem. Są to bardzo istotne punkty przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowego mieszkania z rynku pierwotnego. To czy z mieszkania będzie łatwo dojechać do np. pracy, do przedszkola, do przychodni czy też do sklepu jest bardzo ważne. Zarówno przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania dla siebie jak i zakupie inwestycyjnym mieszkania na wynajem. Nowe domy jednorodzinne i nowe mieszkania w Krakowie są dostępne niemal w każdej dzielnicy, jednak należy pamiętać, że w najbardziej popularnych rejonach tego miasta tych inwestycji deweloperskich jest zazwyczaj więcej. To oznacza też większy wybór i prawdopodobnie także bardziej konkurencyjne ceny nieruchomości.

Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie w Krakowie

Jedną z najważniejszych zalet zakupu nowego mieszkania na rynku pierwotnym w Krakowie – podobnie jak w innych największych i najpopularniejszych miastach w Polsce – jest możliwość urządzenia wnętrza takiego lokalu według własnego upodobania bez konieczności zmagania się z remontem po poprzednich właścicielach, jak ma to często miejsce w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Bardzo często w nowych mieszkaniach możliwa jest własna aranżacja ścianek działowych w taki sposób, aby wnętrze zostało jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Dodatkowo mieszkania z rynku pierwotnego cechują się większą różnorodnością. Można znaleźć np. mieszkania z oddzielną kuchnią czy dodatkową łazienką lub aneksem. Nowe mieszkania mają zazwyczaj także liczne nowoczesne udogodnienia w postaci monitoringu, ochrony, bezpiecznych i nowych placów zabaw, czy podziemnych parkingów. Nowe mieszkania mają też najczęściej niższe opłaty czynszowe niż ma to miejsce w mieszkaniach z rynku wtórnego.

Mieszkania na wynajem w Krakowie jako dobra lokata kapitału

Zakup nowego mieszkania w Krakowie to znakomita lokata kapitału. Nowe lokale zakupione na rynku pierwotnym doceniane są przez ich nabywców za to, że są nowoczesne, wygodne, jasne i posiadają często przemyślane układy oraz zróżnicowane metraże. Mieszkania zakupione od dewelopera nawet za kilkanaście lat będą stosunkowo nowe i w całkiem przyzwoitym standardzie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że takie mieszkanie będzie cieszyć się sporym zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Nawet po latach bez większych nakładów na ich modernizację bez trudu powinno się takie mieszkanie sprzedać z zyskiem. Nie powinno być także większych problemów, aby je wynająć np. studentom, jakiejś parze czy obcokrajowcom, którzy coraz chętniej i coraz liczniej sprowadzają się do stolicy Małopolski. Nowe inwestycje deweloperskie realizowane co roku w dużej ilości w Krakowie nie tracą na wartości tak szybko. Warto też podkreślić, że wraz z upływem czasu pojawi się wokół nich bardziej rozbudowana infrastruktura miejska, taka jak np. sklepy i centra handlowe, przystanki, przedszkola, przychodnie czy punkty usługowe. To powoduje, że wartość mieszkania zakupionego w Krakowie na rynku pierwotnym nie maleje, a wzrasta, natomiast jego wynajem może w przyszłości stanowić stałe i pewne źródło dodatkowych dochodów.

Kto poszukuje nowego mieszkania w Krakowie

Mieszkań z rynku pierwotnego w Krakowie poszukują praktycznie wszystkie grupy społeczne: rodziny, biznesmeni, studenci ludzie pracujący (zarówno Polacy, jak i w coraz większej ilości obcokrajowcy), a nawet emeryci. Najbardziej rozchwytywanymi są nowe mieszkania z tak zwanego średniego przedziału, czyli z tego, w którym najistotniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie jest cena. W stolicy Małopolski takich lokali jest wciąż dużo, ale coraz więcej pojawia się na krakowskim rynku nieruchomości mieszkań luksusowych. Jedną z najciekawszych propozycji są mieszkania dwupoziomowe, które pozwalają ich nabywcom na duże możliwości aranżacyjne, często też posiadają atrakcyjne tarasy, które wychodzą na dach. 

W ostatnim latach płace w Krakowie rosły szybciej od przeciętnej w kraju, zwiększyła się też siła nabywcza mieszkańców tego miasta. Jeszcze dziesięć lat temu za średnią pensję można było w Krakowie kupić 0,4 metra kwadratowego nowego mieszkania, dziś jest to już 0,8 metra kwadratowego. Oczywiście wzrosła też dostępność kredytów w Polsce, co zachęca wiele osób do zakupu lokalu na własność tym bardziej, że jest to dobra i w miarę pewna lokata kapitału, o wiele atrakcyjniejsza od lokowania pieniędzy na kontach w bankach. Rynek nieruchomości w Krakowie jest bardzo zróżnicowany i każdy zainteresowany zakupem w tym mieście nowego mieszkania znajdzie tu coś, co będzie odpowiadać jego oczekiwaniom i potrzebom.

Kawalerki w Krakowie na sprzedaż

W bazie Investmap.pl znajdziesz 402 mieszkań typu kawalerka o powierzchniach między 22-51 m2. 82 procent z nich posiada balkon, taras lub loggię. Do kawalerki zazwyczaj możesz dokupić 1 miejsce postojowe.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Krakowie

Najwięcej nowych inwestycji powstaje w dzielnicach Podgórze, Stare Miasto, Bronowice, Krowodrza. Wśród nowych mieszkań przeważają mieszkania dwupokojowe.

Mieszkania na sprzedaż w Krakowie bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkanie w Krakowie i kupisz je bez prowizji od pośrednika. Najwięcej mieszkań od dewelopera znajdziesz w ofertach Develia S.A., Lokum Deweloper S.A.

Zobacz również dzielnice w Kraków

Łęg (1)

Najnowsze artykuły z Kraków

W Krakowie trwa budowa biurowca Mogilska 35 Office [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
Firma dewelopersko-inwestycyjna Warimpex po raz kolejny postawiła na Kraków. W stolicy Małopolski tr...
W Krakowie trwa budowa kolejnego biurowca w kompleksie Ocean Office Park [FILM + ZDJĘCIA]
Cavatina Holding, największy polski deweloper biurowy, prowadzi aktualnie prace na drugim etapie kom...
W centrum Krakowa powstaje nowy przystanek kolejowy Kraków Zabłocie i mosty kolejowe nad Wisłą [ZDJĘCIA + FILM]
W centrum stolicy Małopolski powstają nowe mosty kolejowe i pieszo-rowerowe nad Wisłą. Zwiększą one...
W centrum stolicy Małopolski trwa budowa estakady Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej [ZDJĘCIA]
Międzynarodowa trasa kolejowa E30 zwiększy możliwości podróży w regionie i w połączeniach dalekobież...
Amazon otworzył w Krakowie centrum rozwoju technologii
Kolejna wielka i znana światowa firma zdecydowała się zainwestować w stolicy Małopolski. Tym razem j...
W Krakowie powstaje nowy kompleks biurowy Brain Park [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
Echo Investment S.A. buduje w stolicy Małopolski nowy, duży kompleks biurowy. Brain Park powstaje w...
Kraków – Skawina kilkaset atrakcyjnych połączeń kolejowych
Pasażerowie kolei na zmodernizowanej trasie Skawina – Kraków od 12 grudnia skorzystali z ponad 800 p...
Develia S.A. kupiła działkę w Krakowie. Może na niej powstać nawet prawie 2000 mieszkań
Jeden z największych polskich deweloperów, firma Develia S.A. z Wrocławia zakupiła kolejną działkę p...
Amerykańska firma Aon zostaje na dłużej w Krakowie
Amerykańska firma doradcza Aon, zajmująca się rozwiązaniami z zakresu ryzyka i świadczeniami zdrowot...
W Krakowie Ghelamco buduje nowy biurowiec KREO [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W Krakowie, przy ul. Wadowickiej 12 trwa realizacja najnowszej inwestycji Ghelamco w Krakowie –...
REKLAMA