Niestety nie mamy żadnych ogłoszeń z podanych parametrów wyszukiwania
Poznań to jedno z największych miast i aglomeracji w Polsce. Jest to najważniejszy ośrodek biznesu, przemysłu, kultury i nauki w zachodniej części naszego kraju. Jego wielkim atutem jest bardzo atrakcyjne położenie pomiędzy Berlinem a Warszawą oraz dostęp do m.in. nowoczesnej powierzchni biurowej i wykwalifikowanej kadry a także dużej ilości uczelni i szkół wyższych, co czyni stolicę Wielkopolski bardzo dobrą lokalizację inwestycyjną. Poznań przyciąga również od lat wielu polskich i zagranicznych inwestorów. Miasto to jest również stolicą polskich targów dzięki funkcjonowaniu od 1921 r. Międzynarodowych Targów Poznańskich, lidera wśród ośrodków targowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Planując zakup nowego mieszkania w Poznaniu zarówno dla siebie jak również pod wynajem, warto sprawdzić, co do zaoferowania ma poznański rynek mieszkaniowy oraz samo miasto.

Ilu mieszkańców ma Poznań

Poznań liczył według GUS w dniu 31 grudnia 2020 r. 532 048 mieszkańców, z czego 53,3% stanowią kobiety, a 46,7% mężczyźni. W latach 2002-2020 liczba mieszkańców zmalała o 7,8%. Średni wiek mieszkańców wynosi 43,4 lat i jest większy od średniego wieku mieszkańców województwa wielkopolskiego oraz nieznacznie większy od średniego wieku mieszkańców całej Polski. Prognozowana liczba mieszkańców Poznania w 2050 roku będzie wynosiła 402 076.

Dzielnice w Poznaniu

Administracyjnie Poznań składa się obecnie z 42 jednostek pomocniczych zwanych osiedlami (funkcjonuje od 1 stycznia 2011 r.): Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Fabianowo-Kotowo, Główna, Głuszyna, Górczyn, Grunwald Północ, Grunwald Południe, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Jeżyce, Junikowo, Kiekrz, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Krzyżowniki-Smochowice, Kwiatowe, Ławica, Morasko-Radojewo, Naramowice, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Wschód, Ogrody, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Piątkowo, Podolany, Rataje, Sołacz, Stare Miasto, Stare Winogrady, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Stary Grunwald, Strzeszyn, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Świerczewo, Święty Łazarz, Umultowo, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Wilda, Winiary, Wola, Zielony Dębiec i Żegrze.

Wcześniej Poznań dzielił się na pięć wielkoobszarowych dzielnic: Stare Miasto, Nowe Miasto, Grunwald, Wilda i Jeżyce. 

Stare Miasto obejmuje 13 osiedli: Stare Miasto, Chwaliszewo, Grobla, Grabary, Rybaki, Winiary, Winogrady, Szeląg, Piątkowo, Naramowice, Umultowo, Morasko i Radojewo.

Nowe Miasto obejmuje 11 osiedli: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Główna, Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Rataje, Starołęka-Minikowo-Krzesinki, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Żegrze.

Grunwald obejmuje 12 osiedli: Łazarz, Górczyn, Junikowo, Kopanina, Kotowo, Fabianowo, Raszyn, Rudnicze, Osiedle Kopernika, Osiedle Kwiatowe, Marcelin, Ławica.

Jeżyce obejmują 14 osiedli: Jeżyce, Sołacz, Bonin, Winiary, Ogrody, Podolany, Wola, Ławica, Golęcin, Smochowice, Krzyżowniki, Strzeszyn, Strzeszynek, Kiekrz.

Wilda obejmuje 4 osiedla: Wilda, Dębiec, Dębina, Świerczewo.

Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie w Poznaniu?

W przypadku kiedy zdecydujemy się na zakup nowego mieszkania w Poznaniu na rynku pierwotnym zamiast mieszkania z rynku wtórnego, warto wiedzieć, że niesie to ze sobą wiele udogodnień i ma liczne plusy. Mieszkania z rynku pierwotnego cechują się nowoczesnością, funkcjonalnością i bezpieczeństwem, a budynki wyróżniają się najwyższą jakością i ponadczasowością. Równie istotne są też nowoczesne technologie, jakie zastosowane są w nowych mieszkaniach a które wspomagają odpowiednią akustykę oraz, co ważne, optymalizują naturalne doświetlenie mieszkań i bardzo często wyróżniają się nowoczesnym designem. Nowe osiedla mieszkaniowe, zarówno domów jednorodzinnych jak i wielorodzinnych zwykle też gwarantują nam dodatkowe korzyści, w postaci np. pięknie i profesjonalnie zagospodarowanych terenów wspólnych, podziemne i monitorowane parkingi, małą architekturę i zieleń na terenie inwestycji, prywatne siłownie zewnętrzne oraz różnego rodzaju rozwiązania ekologiczne i oszczędności w postaci zastosowania np. paneli fotowoltaicznych, oświetlenia LED czy systemów typu smart home.

Bardzo istotne w przypadku nowych mieszkań z rynku pierwotnego jest także zadbana okolica. Deweloperzy stawiając nowe inwestycje mieszkaniowe, biorą także pod uwagę atrakcyjną lokalizację oraz sąsiedztwo najważniejszych punktów handlowych, usługowych oraz jak najlepsza dostępność komunikacyjną dla mieszkańców.

Mieszkania na wynajem w Poznaniu – dobra lokata kapitału

Stolica Wielkopolski to miasto, w którym znajduje się bardzo dużo mieszkań na wynajem. Spowodowane jest to tym, że ze względu na atrakcyjność Poznania jako doskonałego miejsca do pracy jest wiele osób zainteresowanych tymczasowym zamieszkaniem w tym dynamicznie rozwijającym się mieście. Dużą część potencjalnych najemców nowych mieszkań stanowią studenci, ponieważ w stolicy Wielkopolski znajduje się wiele szkół wyższych, które oferują dużo kierunków. Poznań jest miastem idealnie dostosowanym pod żaków i oferuje im wiele udogodnień taki jak, np. promocje w wielu restauracjach, knajpach czy miejscach rozrywki. Studenci przede wszystkim preferują Stare Miasto, również inne miejsca, które zapewniają dogodną komunikacją miejską oraz znajdują się blisko zieleni miejskiej i terenów rekreacyjnych. Będzie ich częstym wyborem podczas poszukiwania mieszkania na wynajem. W przypadku studenckich mieszkań, często stosowany jest jak w każdym większym mieście, wynajem na pokoje, który pozwala uzyskać większy przychód dla wynajmującego niż pojedyncze mieszkanie.

Dzięki obecności wielu zagranicznych firm i inwestorów, w Poznaniu nie brakuje również i obcokrajowców, którzy zwykle zainteresowani są nowymi mieszkaniami zlokalizowanymi w ścisłym centrum stolicy Wielkopolski. W tym przypadku na uwagę zasługują takie dzielnice Poznania takie jak: Jeżyce, Łazarz i Wilda, które prężnie się rozwijają i są idealnym wyborem także dla młodszych pokoleń decydujących się na zakup nowego mieszkania w Poznaniu.

Stolica Wielkopolski to także doskonałe miejsce dla pracowników, ponieważ jest tam zawsze wiele atrakcyjnych ofert pracy i w praktycznie prawie w każdej branży szanse na znalezienie pracy są bardzo duże, co zachęca osoby z Białorusi i Ukrainy, do podjęcia pracy w Poznaniu. Dlatego stanowią oni dużą grupę klientów wynajmujących w tym mieście mieszkania długoterminowo.

Jakie są ceny nowych mieszkań w poszczególnych rejonach Poznania?

Jak każde duże i rozległe obszarowo miasto, Poznań posiada regiony, które są tańsze lub droższe od pozostałych, więc ceny mieszkań są zróżnicowane. Według statystyk SonarHome w sierpniu 2021 roku najwyżej w klasyfikacji najdroższych dzielnic Poznania znalazło się osiedle Wola z ceną 9034 zł za m2, Drugie miejsce zajęło osiedle Główna – 8720 zł za m2, a trzecie Umultowo – 8286 zł za m2. Najtańszymi osiedlami Poznania okazały się Fabianowo-Kotowo – 5605 zł za m2, Żegrze – 6377 zł za m2 i Antoninek-Zieliniec-Kobylepole – 6442 zł za m2.

Warto jednak pamiętać, że przy zakupie nowego mieszkania nie tylko ich ceny są istotne. Równie ważne są też takie kwestie jak lokalizacja i okolica inwestycji deweloperskiej. Dlatego przed kupnem nowego mieszkania od dewelopera warto sprawdzić, które dzielnice w Poznaniu wyróżniają się doskonale rozwiniętą komunikacją miejską, dostępem do licznych terenów zielonych czy też rozbudowaną infrastrukturą, w postaci sklepów lokali usługowych, restauracji, szkół, uczelni i przychodni. Najlepiej przekonać się o tym naocznie, sprawdzając bliższe i dalsze otoczenie budynku, w którym planujemy zakup mieszkania (zarówno dla siebie jak i pod wynajem) lub całego osiedla.

Kawalerki w Poznaniu na sprzedaż

W bazie Investmap.pl znajdziesz blisko 100 mieszkań typu kawalerka o powierzchniach między 10-52 m2, 80 procent z nich posiada balkon, taras lub loggię. Do kawalerki zazwyczaj możesz dokupić 1 miejsce postojowe.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu

Najwięcej nowych inwestycji powstaje w dzielnicach Naramowice, Łacina, Chartowo, Grunwald. Wśród nowych mieszkań przeważają mieszkania dwupokojowe.

Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkanie w Poznaniu i kupisz je bez prowizji od pośrednika. Najwięcej mieszkań od dewelopera znajdziesz w ofertach Grupa Invest, Grupa Partner, Nexity Polska Sp. z o.o.

Zobacz również dzielnice w Poznań

Najnowsze artykuły z Poznań

Skanska podpisała umowę z dużą międzynarodową firmą na jedną trzecią powierzchni biurowca Nowy Rynek E
Skanska pozyskała nowego, dużego najemcę na powierzchnię biurową w swoim największym i najbardziej p...
Amerykański startup technologiczny Nobl9 przenosi się do kompleksu biurowego Nowy Rynek w Poznaniu
Do zlokalizowanego w centrum Poznania kompleksu biurowego Nowy Rynek należącego do Skanska Property...
Stabilny poziom transakcji najmu powierzchni biurowych w Poznaniu
Według raportu firmy doradczej Cresa Polska, wolumen transakcji w pierwszych trzech kwartałach 2021...
MLP Poznań West urośnie do 150 tys. mkw.
MLP Group - Green Industrial Deweloper działający na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce, Niem...
Największy magazyn firmy Westwing powstanie w parku P3 Poznań
P3, inwestor i deweloper europejskich obiektów magazynowych wybuduje dla firmy Westwing dedykowany b...
Budowa poznańskiego osiedla Apartamenty Dmowskiego dobiegła końca
ATAL, ogólnopolski deweloper, zakończył budowę oraz uzyskał pozwolenie na użytkowanie dla drugiego e...
Wzrosło zainteresowanie powierzchniami biurowymi w Poznaniu
Według raportu "Office Occupier – Rynek biurowy w Poznaniu" firmy doradczej Cresa Polska, wolumen tr...
W centrum Poznania startuje inwestycja Słowackiego 7
W stolicy Wielkopolski powstanie kameralny budynek wielorodzinny Słowackiego 7 z 61 mieszkaniam...
Sprzedaż II etapu Nadolnik Compact Apartments w Poznaniu na półmetku
Ponad 100 lokali w II etapie osiedla Nadolnik Compact Apartments znalazło swoich nabywców. Przy ulic...
Rusza siódmy etap Nowych Ogrodów w Poznaniu
Osiedle Nowe Ogrody to sukcesywnie rozbudowywana inwestycja spółki Proxin Investment. Właśnie rozpoc...
REKLAMA