Poznań to jedno z największych miast i aglomeracji w Polsce. Jest to najważniejszy ośrodek biznesu, przemysłu, kultury i nauki w zachodniej części naszego kraju. Jego wielkim atutem jest bardzo atrakcyjne położenie pomiędzy Berlinem a Warszawą oraz dostęp do m.in. nowoczesnej powierzchni biurowej i wykwalifikowanej kadry a także dużej ilości uczelni i szkół wyższych, co czyni stolicę Wielkopolski bardzo dobrą lokalizację inwestycyjną. Poznań przyciąga również od lat wielu polskich i zagranicznych inwestorów. Miasto to jest również stolicą polskich targów dzięki funkcjonowaniu od 1921 r. Międzynarodowych Targów Poznańskich, lidera wśród ośrodków targowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Planując zakup nowego mieszkania w Poznaniu zarówno dla siebie jak również pod wynajem, warto sprawdzić, co do zaoferowania ma poznański rynek mieszkaniowy oraz samo miasto.

Ilu mieszkańców ma Poznań

Poznań liczył według GUS w dniu 31 grudnia 2020 r. 532 048 mieszkańców, z czego 53,3% stanowią kobiety, a 46,7% mężczyźni. W latach 2002-2020 liczba mieszkańców zmalała o 7,8%. Średni wiek mieszkańców wynosi 43,4 lat i jest większy od średniego wieku mieszkańców województwa wielkopolskiego oraz nieznacznie większy od średniego wieku mieszkańców całej Polski. Prognozowana liczba mieszkańców Poznania w 2050 roku będzie wynosiła 402 076.

Dzielnice w Poznaniu

Administracyjnie Poznań składa się obecnie z 42 jednostek pomocniczych zwanych osiedlami (funkcjonuje od 1 stycznia 2011 r.): Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Fabianowo-Kotowo, Główna, Głuszyna, Górczyn, Grunwald Północ, Grunwald Południe, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Jeżyce, Junikowo, Kiekrz, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Krzyżowniki-Smochowice, Kwiatowe, Ławica, Morasko-Radojewo, Naramowice, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Wschód, Ogrody, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Piątkowo, Podolany, Rataje, Sołacz, Stare Miasto, Stare Winogrady, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Stary Grunwald, Strzeszyn, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Świerczewo, Święty Łazarz, Umultowo, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Wilda, Winiary, Wola, Zielony Dębiec i Żegrze.

Wcześniej Poznań dzielił się na pięć wielkoobszarowych dzielnic: Stare Miasto, Nowe Miasto, Grunwald, Wilda i Jeżyce. Stare Miasto obejmuje 13 osiedli: Stare Miasto, Chwaliszewo, Grobla, Grabary, Rybaki, Winiary, Winogrady, Szeląg, Piątkowo, Naramowice, Umultowo, Morasko i Radojewo. Nowe Miasto obejmuje 11 osiedli: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Główna, Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Rataje, Starołęka-Minikowo-Krzesinki, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Żegrze. Grunwald obejmuje 12 osiedli: Łazarz, Górczyn, Junikowo, Kopanina, Kotowo, Fabianowo, Raszyn, Rudnicze, Osiedle Kopernika, Osiedle Kwiatowe, Marcelin, Ławica. Jeżyce obejmują 14 osiedli: Jeżyce, Sołacz, Bonin, Winiary, Ogrody, Podolany, Wola, Ławica, Golęcin, Smochowice, Krzyżowniki, Strzeszyn, Strzeszynek, Kiekrz. Wilda obejmuje 4 osiedla: Wilda, Dębiec, Dębina, Świerczewo.

Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie w Poznaniu?

W przypadku kiedy zdecydujemy się na zakup nowego mieszkania w Poznaniu na rynku pierwotnym zamiast mieszkania z rynku wtórnego, warto wiedzieć, że niesie to ze sobą wiele udogodnień i ma liczne plusy. Mieszkania z rynku pierwotnego cechują się nowoczesnością, funkcjonalnością i bezpieczeństwem, a budynki wyróżniają się najwyższą jakością i ponadczasowością. Równie istotne są też nowoczesne technologie, jakie zastosowane są w nowych mieszkaniach a które wspomagają odpowiednią akustykę oraz, co ważne, optymalizują naturalne doświetlenie mieszkań i bardzo często wyróżniają się nowoczesnym designem. Nowe osiedla mieszkaniowe, zarówno domów jednorodzinnych jak i wielorodzinnych zwykle też gwarantują nam dodatkowe korzyści, w postaci np. pięknie i profesjonalnie zagospodarowanych terenów wspólnych, podziemne i monitorowane parkingi, małą architekturę i zieleń na terenie inwestycji, prywatne siłownie zewnętrzne oraz różnego rodzaju rozwiązania ekologiczne i oszczędności w postaci zastosowania np. paneli fotowoltaicznych, oświetlenia LED czy systemów typu smart home. Bardzo istotne w przypadku nowych mieszkań z rynku pierwotnego jest także zadbana okolica. Deweloperzy stawiając nowe inwestycje mieszkaniowe, biorą także pod uwagę atrakcyjną lokalizację oraz sąsiedztwo najważniejszych punktów handlowych, usługowych oraz jak najlepsza dostępność komunikacyjną dla mieszkańców.

Mieszkania na wynajem w Poznaniu – dobra lokata kapitału

Stolica Wielkopolski to miasto, w którym znajduje się bardzo dużo mieszkań na wynajem. Spowodowane jest to tym, że ze względu na atrakcyjność Poznania jako doskonałego miejsca do pracy jest wiele osób zainteresowanych tymczasowym zamieszkaniem w tym dynamicznie rozwijającym się mieście. Dużą część potencjalnych najemców nowych mieszkań stanowią studenci, ponieważ w stolicy Wielkopolski znajduje się wiele szkół wyższych, które oferują dużo kierunków. Poznań jest miastem idealnie dostosowanym pod żaków i oferuje im wiele udogodnień taki jak, np. promocje w wielu restauracjach, knajpach czy miejscach rozrywki. Studenci przede wszystkim preferują Stare Miasto, również inne miejsca, które zapewniają dogodną komunikacją miejską oraz znajdują się blisko zieleni miejskiej i terenów rekreacyjnych. Będzie ich częstym wyborem podczas poszukiwania mieszkania na wynajem. W przypadku studenckich mieszkań, często stosowany jest jak w każdym większym mieście, wynajem na pokoje, który pozwala uzyskać większy przychód dla wynajmującego niż pojedyncze mieszkanie. Dzięki obecności wielu zagranicznych firm i inwestorów, w Poznaniu nie brakuje również i obcokrajowców, którzy zwykle zainteresowani są nowymi mieszkaniami zlokalizowanymi w ścisłym centrum stolicy Wielkopolski. W tym przypadku na uwagę zasługują takie dzielnice Poznania takie jak: Jeżyce, Łazarz i Wilda, które prężnie się rozwijają i są idealnym wyborem także dla młodszych pokoleń decydujących się na zakup nowego mieszkania w Poznaniu. Stolica Wielkopolski to także doskonałe miejsce dla pracowników, ponieważ jest tam zawsze wiele atrakcyjnych ofert pracy i w praktycznie prawie w każdej branży szanse na znalezienie pracy są bardzo duże, co zachęca osoby z Białorusi i Ukrainy, do podjęcia pracy w Poznaniu. Dlatego stanowią oni dużą grupę klientów wynajmujących w tym mieście mieszkania długoterminowo.

Jakie są ceny nowych mieszkań w poszczególnych rejonach Poznania?

Jak każde duże i rozległe obszarowo miasto, Poznań posiada regiony, które są tańsze lub droższe od pozostałych, więc ceny mieszkań są zróżnicowane. Według statystyk SonarHome w sierpniu 2021 roku najwyżej w klasyfikacji najdroższych dzielnic Poznania znalazło się osiedle Wola z ceną 9034 zł za mkw., Drugie miejsce zajęło osiedle Główna – 8720 zł za mkw., a trzecie Umultowo – 8286 zł za mkw. Najtańszymi osiedlami Poznania okazały się Fabianowo-Kotowo – 5605 zł za mkw., Żegrze – 6377 zł za mkw. i Antoninek-Zieliniec-Kobylepole – 6442 zł za mkw. Warto jednak pamiętać, że przy zakupie nowego mieszkania nie tylko ich ceny są istotne. Równie ważne są też takie kwestie jak lokalizacja i okolica inwestycji deweloperskiej. Dlatego przed kupnem nowego mieszkania od dewelopera warto sprawdzić, które dzielnice w Poznaniu wyróżniają się doskonale rozwiniętą komunikacją miejską, dostępem do licznych terenów zielonych czy też rozbudowaną infrastrukturą, w postaci sklepów lokali usługowych, restauracji, szkół, uczelni i przychodni. Najlepiej przekonać się o tym naocznie, sprawdzając bliższe i dalsze otoczenie budynku, w którym planujemy zakup mieszkania (zarówno dla siebie jak i pod wynajem) lub całego osiedla.

Kawalerki w Poznaniu na sprzedaż

W bazie Investmap.pl znajdziesz blisko 100 mieszkań typu kawalerka o powierzchniach między 10-52 mkw., 80 procent z nich posiada balkon, taras lub loggię. Do kawalerki zazwyczaj możesz dokupić 1 miejsce postojowe.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu

Najwięcej nowych inwestycji powstaje w dzielnicach Naramowice, Łacina, Chartowo, Grunwald. Wśród nowych mieszkań przeważają mieszkania dwupokojowe.

Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkanie w Poznaniu i kupisz je bez prowizji od pośrednika. Najwięcej mieszkań od dewelopera znajdziesz w ofertach Grupa Invest, Grupa Partner, Nexity Polska Sp. z o.o.

Zobacz również dzielnice w Poznań

Najnowsze artykuły z Poznań

DLE Poland sprzedało działkę pod zabudowę mieszkaniową w Poznaniu
DLE Poland zrealizowało transakcję sprzedaży atrakcyjnej działki mieszkaniowej znajdującej się w poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Nieruchomość o powierzchni około 8 100 mkw. oferuje potencjalną powierzchnię użytkową (PUM) wynoszącą około 11 500 metrów kwadratowych, przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową.
W Poznaniu zostanie zamontowany pierwszy europejski komputer kwantowy EuroQCS-Poland
Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali. EuroHPC JU oraz firma AQT podpisały kontrakt, którego efektem będzie instalacja w Polsce komputera kwantowego EuroQCS-Poland. Maszyna uruchomiona zostanie w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym afiliowanym przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN (PCSS), gdzie zostanie zintegrowana z infrastrukturą HPC. Pozwoli to również na zdalny dostęp do nowego komputera krajowym użytkownikom poprzez działającą krajową sieć naukową PIONIER.
Nowe miejsca pracy. Raben otworzył duże centrum logistyczne dla Mars Wrigley w Poznaniu
Od początku swojej działalności w Polsce, Raben związany jest z Wielkopolską. Najpierw skromny start w Baranowie, potem rozbudowane centrum logistyczne w Gądkach i Robakowie. Teraz przyszedł czas na stolicę regionu. I tak 3 lipca 2024 roku miało miejsce oficjalne otwarcie nowego oddziału spółki Raben Logistics Polska, mieszczącego się w Poznaniu przy ul. Obodrzyckiej 65.
Wzdłuż trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju powstaje infrastruktura dla pieszych i rowerzystów [FILM]
Trwa budowa nowej drogi rowerowej łączącej przystanek PST Słowiańska z parkiem im. Adama Wodziczki. Powstający odcinek ułatwi m.in. dojazd do popularnych terenów zielonych, gdyż trasą wzdłuż Bogdanki w parku można dotrzeć na Sołacz, a następnie nad Rusałkę, Strzeszynek i Kiekrz.
W Poznaniu powstanie nowa, kryta pływalnia [WIZUALIZACJE]
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wykonawcą pływalni przy ul. Taborowej. Nowoczesny obiekt powstanie w sąsiedztwie parku Manitiusa, dokąd blisko będą mieli mieszkańcy Grunwaldu, Łazarza i Jeżyc. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie firma ALSTAL Grupa Budowlana.
Orlen uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce ogólnodostępną, całodobową stację wodorową
Orlen uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe, a także autobusy. Będzie z niej korzystać m.in. 25 autobusów należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu. W ciągu 15 lat Orlen dostarczy w tym celu 1,8 mln kilogramów paliwa wodorowego.
W centrum Poznania ruszyła budowa nowego, 4-gwiazdkowego hotelu [WIZUALIZACJE]
W centrum stolicy Wielkopolski ruszyła budowa nowego, dużego, 4-gwiazdkowego hotelu. Na trójkątnej działce u zbiegu ul. Zielonej i Podgórnej ok. 300 m od Starego Rynku powstać ma Y3 Signature Hotel ze 197 apartamentami sprzedawanymi w systemie condo.
Najwyższy biurowiec w Poznaniu z ofertą mniejszych lokali biurowych [FILM+WIZUALIZACJE]
W AND2, liczącym 25 kondygnacji i 116 metrów wysokości najwyższym budynku w Poznaniu, powstaje przestrzeń typu multi-tenant. Na piątym i szóstym piętrze biurowca powstają lokale od 130 do 330 mkw., które będzie można ze sobą łączyć.
Co dalej z budową nowego dworca kolejowego Poznań Główny? [WIZUALIZACJE]
PKP PLK we współpracy z miastem Poznań zamierzają przebudować dworzec główny w tym mieście. Nowy obiekt ma być wygodny, funkcjonalny i przyjazny dla wszystkich pasażerów – dlatego Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu przygotowuje analizy przestrzenne. Koszt całej inwestycji oszacowano na blisko 5 miliardów złotych.
Ruszyła budowa trzeciego pasa autostrady A2 między węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód [MAPY]
Ruszyła budowa trzeciego pasa autostrady A2 między węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. Kierowcy muszą liczyć się ze zmianą organizacji ruchu. Realizatorem prac jest spółka Autostrada Wielkopolska. Prace zostaną podzielone na etapy, a cała inwestycja potrwa do końca 2025 roku.
REKLAMA