Poznań to jedno z największych miast i aglomeracji w Polsce. Jest to najważniejszy ośrodek biznesu, przemysłu, kultury i nauki w zachodniej części naszego kraju. Jego wielkim atutem jest bardzo atrakcyjne położenie pomiędzy Berlinem a Warszawą oraz dostęp do m.in. nowoczesnej powierzchni biurowej i wykwalifikowanej kadry a także dużej ilości uczelni i szkół wyższych, co czyni stolicę Wielkopolski bardzo dobrą lokalizację inwestycyjną. Poznań przyciąga również od lat wielu polskich i zagranicznych inwestorów. Miasto to jest również stolicą polskich targów dzięki funkcjonowaniu od 1921 r. Międzynarodowych Targów Poznańskich, lidera wśród ośrodków targowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Planując zakup nowego mieszkania w Poznaniu zarówno dla siebie jak również pod wynajem, warto sprawdzić, co do zaoferowania ma poznański rynek mieszkaniowy oraz samo miasto.

Ilu mieszkańców ma Poznań

Poznań liczył według GUS w dniu 31 grudnia 2020 r. 532 048 mieszkańców, z czego 53,3% stanowią kobiety, a 46,7% mężczyźni. W latach 2002-2020 liczba mieszkańców zmalała o 7,8%. Średni wiek mieszkańców wynosi 43,4 lat i jest większy od średniego wieku mieszkańców województwa wielkopolskiego oraz nieznacznie większy od średniego wieku mieszkańców całej Polski. Prognozowana liczba mieszkańców Poznania w 2050 roku będzie wynosiła 402 076.

Dzielnice w Poznaniu

Administracyjnie Poznań składa się obecnie z 42 jednostek pomocniczych zwanych osiedlami (funkcjonuje od 1 stycznia 2011 r.): Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Fabianowo-Kotowo, Główna, Głuszyna, Górczyn, Grunwald Północ, Grunwald Południe, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Jeżyce, Junikowo, Kiekrz, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Krzyżowniki-Smochowice, Kwiatowe, Ławica, Morasko-Radojewo, Naramowice, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Wschód, Ogrody, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Piątkowo, Podolany, Rataje, Sołacz, Stare Miasto, Stare Winogrady, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Stary Grunwald, Strzeszyn, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Świerczewo, Święty Łazarz, Umultowo, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Wilda, Winiary, Wola, Zielony Dębiec i Żegrze.

Wcześniej Poznań dzielił się na pięć wielkoobszarowych dzielnic: Stare Miasto, Nowe Miasto, Grunwald, Wilda i Jeżyce. Stare Miasto obejmuje 13 osiedli: Stare Miasto, Chwaliszewo, Grobla, Grabary, Rybaki, Winiary, Winogrady, Szeląg, Piątkowo, Naramowice, Umultowo, Morasko i Radojewo. Nowe Miasto obejmuje 11 osiedli: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Główna, Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Rataje, Starołęka-Minikowo-Krzesinki, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Żegrze. Grunwald obejmuje 12 osiedli: Łazarz, Górczyn, Junikowo, Kopanina, Kotowo, Fabianowo, Raszyn, Rudnicze, Osiedle Kopernika, Osiedle Kwiatowe, Marcelin, Ławica. Jeżyce obejmują 14 osiedli: Jeżyce, Sołacz, Bonin, Winiary, Ogrody, Podolany, Wola, Ławica, Golęcin, Smochowice, Krzyżowniki, Strzeszyn, Strzeszynek, Kiekrz. Wilda obejmuje 4 osiedla: Wilda, Dębiec, Dębina, Świerczewo.

Dlaczego warto kupić nowe mieszkanie w Poznaniu?

W przypadku kiedy zdecydujemy się na zakup nowego mieszkania w Poznaniu na rynku pierwotnym zamiast mieszkania z rynku wtórnego, warto wiedzieć, że niesie to ze sobą wiele udogodnień i ma liczne plusy. Mieszkania z rynku pierwotnego cechują się nowoczesnością, funkcjonalnością i bezpieczeństwem, a budynki wyróżniają się najwyższą jakością i ponadczasowością. Równie istotne są też nowoczesne technologie, jakie zastosowane są w nowych mieszkaniach a które wspomagają odpowiednią akustykę oraz, co ważne, optymalizują naturalne doświetlenie mieszkań i bardzo często wyróżniają się nowoczesnym designem. Nowe osiedla mieszkaniowe, zarówno domów jednorodzinnych jak i wielorodzinnych zwykle też gwarantują nam dodatkowe korzyści, w postaci np. pięknie i profesjonalnie zagospodarowanych terenów wspólnych, podziemne i monitorowane parkingi, małą architekturę i zieleń na terenie inwestycji, prywatne siłownie zewnętrzne oraz różnego rodzaju rozwiązania ekologiczne i oszczędności w postaci zastosowania np. paneli fotowoltaicznych, oświetlenia LED czy systemów typu smart home. Bardzo istotne w przypadku nowych mieszkań z rynku pierwotnego jest także zadbana okolica. Deweloperzy stawiając nowe inwestycje mieszkaniowe, biorą także pod uwagę atrakcyjną lokalizację oraz sąsiedztwo najważniejszych punktów handlowych, usługowych oraz jak najlepsza dostępność komunikacyjną dla mieszkańców.

Mieszkania na wynajem w Poznaniu – dobra lokata kapitału

Stolica Wielkopolski to miasto, w którym znajduje się bardzo dużo mieszkań na wynajem. Spowodowane jest to tym, że ze względu na atrakcyjność Poznania jako doskonałego miejsca do pracy jest wiele osób zainteresowanych tymczasowym zamieszkaniem w tym dynamicznie rozwijającym się mieście. Dużą część potencjalnych najemców nowych mieszkań stanowią studenci, ponieważ w stolicy Wielkopolski znajduje się wiele szkół wyższych, które oferują dużo kierunków. Poznań jest miastem idealnie dostosowanym pod żaków i oferuje im wiele udogodnień taki jak, np. promocje w wielu restauracjach, knajpach czy miejscach rozrywki. Studenci przede wszystkim preferują Stare Miasto, również inne miejsca, które zapewniają dogodną komunikacją miejską oraz znajdują się blisko zieleni miejskiej i terenów rekreacyjnych. Będzie ich częstym wyborem podczas poszukiwania mieszkania na wynajem. W przypadku studenckich mieszkań, często stosowany jest jak w każdym większym mieście, wynajem na pokoje, który pozwala uzyskać większy przychód dla wynajmującego niż pojedyncze mieszkanie. Dzięki obecności wielu zagranicznych firm i inwestorów, w Poznaniu nie brakuje również i obcokrajowców, którzy zwykle zainteresowani są nowymi mieszkaniami zlokalizowanymi w ścisłym centrum stolicy Wielkopolski. W tym przypadku na uwagę zasługują takie dzielnice Poznania takie jak: Jeżyce, Łazarz i Wilda, które prężnie się rozwijają i są idealnym wyborem także dla młodszych pokoleń decydujących się na zakup nowego mieszkania w Poznaniu. Stolica Wielkopolski to także doskonałe miejsce dla pracowników, ponieważ jest tam zawsze wiele atrakcyjnych ofert pracy i w praktycznie prawie w każdej branży szanse na znalezienie pracy są bardzo duże, co zachęca osoby z Białorusi i Ukrainy, do podjęcia pracy w Poznaniu. Dlatego stanowią oni dużą grupę klientów wynajmujących w tym mieście mieszkania długoterminowo.

Jakie są ceny nowych mieszkań w poszczególnych rejonach Poznania?

Jak każde duże i rozległe obszarowo miasto, Poznań posiada regiony, które są tańsze lub droższe od pozostałych, więc ceny mieszkań są zróżnicowane. Według statystyk SonarHome w sierpniu 2021 roku najwyżej w klasyfikacji najdroższych dzielnic Poznania znalazło się osiedle Wola z ceną 9034 zł za mkw., Drugie miejsce zajęło osiedle Główna – 8720 zł za mkw., a trzecie Umultowo – 8286 zł za mkw. Najtańszymi osiedlami Poznania okazały się Fabianowo-Kotowo – 5605 zł za mkw., Żegrze – 6377 zł za mkw. i Antoninek-Zieliniec-Kobylepole – 6442 zł za mkw. Warto jednak pamiętać, że przy zakupie nowego mieszkania nie tylko ich ceny są istotne. Równie ważne są też takie kwestie jak lokalizacja i okolica inwestycji deweloperskiej. Dlatego przed kupnem nowego mieszkania od dewelopera warto sprawdzić, które dzielnice w Poznaniu wyróżniają się doskonale rozwiniętą komunikacją miejską, dostępem do licznych terenów zielonych czy też rozbudowaną infrastrukturą, w postaci sklepów lokali usługowych, restauracji, szkół, uczelni i przychodni. Najlepiej przekonać się o tym naocznie, sprawdzając bliższe i dalsze otoczenie budynku, w którym planujemy zakup mieszkania (zarówno dla siebie jak i pod wynajem) lub całego osiedla.

Kawalerki w Poznaniu na sprzedaż

W bazie Investmap.pl znajdziesz blisko 100 mieszkań typu kawalerka o powierzchniach między 10-52 mkw., 80 procent z nich posiada balkon, taras lub loggię. Do kawalerki zazwyczaj możesz dokupić 1 miejsce postojowe.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu

Najwięcej nowych inwestycji powstaje w dzielnicach Naramowice, Łacina, Chartowo, Grunwald. Wśród nowych mieszkań przeważają mieszkania dwupokojowe.

Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkanie w Poznaniu i kupisz je bez prowizji od pośrednika. Najwięcej mieszkań od dewelopera znajdziesz w ofertach Grupa Invest, Grupa Partner, Nexity Polska Sp. z o.o.

Zobacz również dzielnice w Poznań

Najnowsze artykuły z Poznań

Kolejna globalna firma otwiera biuro w Poznaniu. Będą nowe miejsca pracy
Usługi nowoczesne w stolicy Wielkopolski zanotowały w ostatnich pięciu latach 50-procentowy wzrost zatrudnienia. Kolejnym przedsiębiorstwem z tego sektora, które otwiera biuro w Poznania, jest firma Grace. W poznańskiej siedzibie pracę znajdzie ponad 70 specjalistów.
Najstarsze multikino w Polsce zostanie wyburzone
Najstarszy multikino w Polsce, uruchomione w 1998 roku Multikino 51 przy ul. Królowej Jadwigi 51 w centrum Poznania zostanie wyburzone. W jego miejsce powstanie nowa inwestycja mieszkaniowa. 5 grudnia działka wraz z multikinem została sprzedana jednemu z największych deweloperów działąjacych w Polsce, firmie Develia S.A. z Wrocławia.
Poznański rynek magazynowy: Trwały wzrost i dobre perspektywy rozwoju
Driverem rynku magazynowego w Wielkopolsce są firmy logistyczne. Nawet po wybuchu wojny w Ukrainie, położony 260 km od Berlina, Poznań – nadal pozostaje wygodnym węzłem przeładunkowym towarów z Zachodu na Wschód – mówią Natalia Mika oraz Patryk Podgórski, doradcy w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Newmark Polska.
PKP Cargo S.A. nowym najemcą Skalar Office Center w Poznaniu
PKP Cargo S.A. wynajęła powierzchnię biurową ok. 550 mkw. w budynku biurowym Skalar Office Center w Poznaniu. W wyborze lokalizacji spółce doradzała firma Litwiniuk Property Sp. z o.o.
Nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu powstanie nowy, 5-gwiazdkowy hotel [WIZUALIZACJE]
W stolicy Wielkopolski, nad Jeziorem Maltańskim, powstanie nowy, 5-gwiazdkowy hotel. Po wielu miesiącach starań inwestora, spółki Malta Ski, Urząd Miasta w Poznaniu wydał pozwolenie na realizację tej inwestycji.
Rynek powierzchni biurowych w Poznaniu po trzech kwartałach 2023 r.
Zasoby biurowe w Poznaniu od początku roku powiększyły się o 32 400 mkw. W budowie znajduje się nieco ponad 69 000 mkw. powierzchni, co jest najwyższym wynikiem spośród rynków regionalnych. Zgodnie z uwzględnionymi przez deweloperów harmonogramami, projekty będą sukcesywnie finalizowane jeszcze w 2023 roku oraz dwóch kolejnych latach.
Międzynarodowa kancelaria prawna Wolf Theiss stawia na Poznań
Znana, międzynarodowa kancelaria prawna Wolf Theiss rozszerza działalność w Polsce. Drugie biuro zostanie otworzone w biurowcu Okrąglak w Poznaniu. W wyborze lokalizacji i procesie transakcji doradzała ITRA Polska.
Nowi najemcy w Business Garden Poznań
Vastint Poland wynajął blisko 1950 mkw. w Business Garden Poznań. Wśród firm, które w ostatnich miesiącach dołączyły do grona najemców kompleksu znajdują się: Mersive Poland – wiodący dostawca rozwiązań medialnych, Eurowind Energy – firma inwestująca w odnawialne źródła energii, HTNS Poland – globalny dostawca usług logistycznych oraz producent opakowań szklanych dla branży spożywczej – BA Glass Poland. Najemcy wynajęli powierzchnię w trzech budynkach przy ul. Pastelowej w zarządzanej przez Vastint części kompleksu.
W Poznaniu trwa budowa 116-metrowego biurowca Andersia Silver, najwyższego budynku w Wielkopolsce [FILM]
Powstający 25-kondygnacyjny biurowiec, osiągając wysokość 116 metrów, stał się najwyższym budynkiem stolicy Wielkopolski i charakterystycznym akcentem finalizującym realizowaną od 25 lat inwestycję, czyli biurowo-hotelowo-usługowy kompleks zlokalizowany przy Placu Andersa w Poznaniu.
Europejski Fundusz Leasingowy S.A. nowym najemcą Business Garden Poznań
Europejski Fundusz Leasingowy S.A. (EFL), będący częścią grupy Credit Agricole, wynajął powierzchnię biurową ok. 450 mkw. w budynku B1 w kompleksie biurowym Business Garden Poznań w Poznaniu. W wyborze lokalizacji spółce doradzała firma Litwiniuk Property Sp. z o.o.
REKLAMA