Poznań

Wilda to dzielnica Poznania, która oficjalnie istniała do 1990 roku. Razem z Grunwaldem, Jeżycami, Nowym Miastem i Starym Miastem tworzyły Poznań. Obecnie ten podział wykorzystują niektóre urzędy i instytucje państwowe.

Wilda położona jest w centralno-południowej części Poznania. Dzielnica posiada bogate zaplecze kulturalne i sportowe (pływalnia, korty tenisowe oraz Stadion im. Edmunda Szyca).

Wilda jest dogodnie skomunikowaną dzielnicą Poznania. Dobrze zorganizowana komunikacja publiczna zapewnia mieszkańcom sprawny dojazd do centrum, ale także do innych dzielnic miasta. W pobliżu Wildy znajduje się dworzec PKP, dzięki czemu można sprawnie przemieścić się w odleglejsze obszary Polski.

Jakie są osiedla na Wildzie?

Wilda dzieli się na 4 osiedla: Wilda, Dębiec, Dębina oraz Świerczewo.

Ile osób mieszka na Wildzie?

Według danych z 2019 roku Wildę zamieszkuje ponad 60 tys. osób. Gęstość zaludnienia wynosi ok. 4 232 os./km2.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Wilda?

Wilda jest najdroższą dzielnicą Poznania. Dlatego nie każdy może sobie pozwolić na zamieszkanie w tej części Poznania. Dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, tereny zielone oraz stojąca na wysokim poziomie komunikacja publiczna sprawiają, że będą tu się dobrze czuć młode rodziny. Studenci, którzy wynajmują mieszkania na Wildzie cenią sobie dobry dojazd do centrum miasta i pobliskich uczelni wyższych. Dostęp do różnych inicjatyw oraz stowarzyszeń dla seniorów sprawia, że Wilda jest również przyjazna dla tej grupy społecznej.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Wildy?

Komunikacja publiczna na Wildzie stale się rozwija. Powstają nowe połączenia komunikacyjne, co sprzyja mieszkańcom. Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z centrum i pozostałymi obszarami Poznania dzięki licznym liniom tramwajowym i autobusowym. W zależności od miejsca zamieszkania na Wildzie do centrum można dojechać w czasie od 15 do 60 minut. W godzinach szczytu dojazd może się nieco wydłużyć.

Rynek nieruchomości na Wildzie

Osiedle Wilda charakteryzuje się dość zróżnicowaną zabudową. Tzw. Górna Wilda to część mieszkaniowa. Natomiast na Dolnej Wildzie dominują zakłady przemysłowe, ale też powstają nowe budynki mieszkalne. Na osiedlu Dębiec większa część zabudowy to mieszkania szeregowe i domy jednorodzinne. Dębiec jest bardzo dobrze skomunikowany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Na osiedlu Dębina część nieruchomości charakteryzuje się niską zabudową, a druga część wysoką. Świerczewo zlokalizowane jest przy południowej granicy Poznania. Jeśli chodzi o zabudowę, to spotkamy tu zarówno budynki jednorodzinne, jak też wielorodzinne.

Na terenie dzielnicy można spotkać wiele starszych budynków, które powstawały w stylu klasycystycznym. Są one urozmaicone o elementy z Bliskiego Wschodu, jak np. boniowanie elewacji czy wykusze.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Wildzie?

Trudno jest określić na jakim osiedlu buduje się najwięcej mieszkań.

Mieszkania na sprzedaż na Wildzie bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Wildzie. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Wildzie?

Średnia cena mieszkania na Wildzie szacowana jest na 10 521 zł/mkw. To oznacza, że jest to najdroższa dzielnica Poznania. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły tu o 2%. Przeciętna wartość nieruchomości na Wildzie wynosi 480 472 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Wildzie szacowany jest na 2 164 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 47 mkw.

Zobacz również dzielnice w Poznań

Zobacz również osiedla w Poznań Wilda

Najnowsze artykuły z Poznań

Miliony unijnego dofinansowania na zieleń w Poznaniu
Miliony unijnego dofinansowania na zieleń w Poznaniu
Bardzo dobra informacja dla stolicy Wielkopolski. Miasto Poznań otrzymało blisko 14 milionów złotych unijnego dofinansowania. Pieniądze będą przeznaczone na przywracanie terenów zieleni. Dzięki temu zagospodarowany zostanie m.in. obszar wokół stadionu Szyca. Zyskają też uczniowie i mieszkańcy Rataj.
Miasto dofinansuje renowacje kolejnych poznańskich zabytków
Miasto dofinansuje renowacje kolejnych poznańskich zabytków
Miejscy radni zdecydowali, które obiekty w tym roku otrzymają pieniądze na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Wszystkie budynki są wpisane do rejestru zabytków i znajdują się na terenie Poznania, nie są jednak własnością miasta.
Leroy Merlin otworzył pierwszy GIGAmarket w Poznaniu
Leroy Merlin otworzył pierwszy GIGAmarket w Poznaniu
Na mapie Poznania przy ulicy Serbskiej 7 pojawił się 6. sklep Leroy Merlin w aglomeracji poznańskiej, a pierwszy GIGAmarket Leroy Merlin z bogatą ofertą dostępnych od ręki produktów budowlanych, remontowych i dekoracyjnych. Na odwiedzających czeka ponad 38 tysięcy produktów dostępnych od ręki i nowoczesna strefa projektowania. Klienci mogą liczyć na fachową obsługę i doradztwo 175 pracowników sklepu. Z okazji otwarcia nowego poznańskiego marketu przygotowana została specjalna oferta promocyjna.
W Poznaniu powstaje nowy, wielki kompleks szkolno-przedszkolny [FILM+ZDJĘCIA]
W Poznaniu powstaje nowy, wielki kompleks szkolno-przedszkolny [FILM+ZDJĘCIA]
W stolicy Wielkopolski postępuje budowa nowego, wielkiego kompleksu edukacyjnego w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego. W budynku przewidziano miejsce na 32 oddziały szkolne oraz 8 przedszkolnych. Widać znaczący postęp prac murarskich.
Firma GSK Poland otrzymała status Centrum Badawczo-Rozwojowego
Firma GSK Poland otrzymała status Centrum Badawczo-Rozwojowego
Firma GSK z rąk Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii otrzymała status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Tym samym spółka dołączyła do elitarnego grona 61 polskich firm prowadzących cenne dla krajowej gospodarki badania lub prace rozwojowe. To prestiżowe wyróżnienie potwierdza pozycję GSK jako jednego z liderów w sektorze biofarmaceutycznym oraz zaangażowanie firmy w rozwój nowych technologii i innowacji medycznych.
Business Link z nową lokalizacją w Poznaniu!
Business Link z nową lokalizacją w Poznaniu!
Nowy Business Link powstanie w poznańskim kompleksie biurowym Nowy Rynek. Operator powierzchni biurowej premium kontynuuje tym samym ekspansję w biurowcach Skanska. Oddanie lokalizacji do użytku zaplanowano na IV kwartał 2024 r.
W Poznaniu powstaje biurowiec AND2, najwyższy budynek w mieście [FILM+ZDJĘCIA]
W Poznaniu powstaje biurowiec AND2, najwyższy budynek w mieście [FILM+ZDJĘCIA]
W centrum stolicy Wielkopolski powstaje AND2 (poprzednia nazwa Andersia Silver). 25-kondygnacyjny biurowiec, osiągając wysokość 116 metrów, stał się najwyższym budynkiem stolicy Wielkopolski i charakterystycznym akcentem finalizującym realizowaną od 25 lat inwestycję, czyli biurowo-hotelowo-usługowy kompleks zlokalizowany przy Placu Andersa w Poznaniu.
Ruszyła przebudowa Starej Rzeźni w Poznaniu [FILM+ZDJĘCIA]
Ruszyła przebudowa Starej Rzeźni w Poznaniu [FILM+ZDJĘCIA]
W stolicy Wielkopolski ruszyła realizacja kolejnego wielkiego projektu wielofunkcyjnego. Vastint rozpoczął przebudowę kompleksu Stara Rzeźnia przy ul. Garbary 101/111. W I etapie zostanie przeprowadzony remont wraz ze zmianą funkcji trzech pierwszych budynków historycznych. W ramach prac zostaną one odrestaurowane i przekształcone w obiekty biurowe.
Trwa rozbiórka jednego z największych centrów handlowo-rozrywkowych w Polsce [FILM]
Trwa rozbiórka jednego z największych centrów handlowo-rozrywkowych w Polsce [FILM]
Kolejny wielki kompleks handlowo-rozrywkowy w Polsce nie przetrwał na rynku, nie wytrzymał rywalizacji z konkurencją i jest w trakcie rozbiórki. Galeria Malta w Poznaniu zostanie rozebrana, a nieruchomość przygotowana pod przyszłą, nową inwestycję.
Poznań najdynamiczniej rozwijającym się miastem w Polsce
Poznań najdynamiczniej rozwijającym się miastem w Polsce
Międzynarodowi eksperci z branży nowoczesnych usług dla biznesu docenili stolicę Wielkopolski. Poznań zdobył tytuł "najdynamiczniej rozwijającego się miasta w Polsce". Nagrody przyznano podczas konferencji CEE Business Services Summit&Awards 2024.
REKLAMA