Poznań

Wilda to dzielnica Poznania, która oficjalnie istniała do 1990 roku. Razem z Grunwaldem, Jeżycami, Nowym Miastem i Starym Miastem tworzyły Poznań. Obecnie ten podział wykorzystują niektóre urzędy i instytucje państwowe.

Wilda położona jest w centralno-południowej części Poznania. Dzielnica posiada bogate zaplecze kulturalne i sportowe (pływalnia, korty tenisowe oraz Stadion im. Edmunda Szyca).

Wilda jest dogodnie skomunikowaną dzielnicą Poznania. Dobrze zorganizowana komunikacja publiczna zapewnia mieszkańcom sprawny dojazd do centrum, ale także do innych dzielnic miasta. W pobliżu Wildy znajduje się dworzec PKP, dzięki czemu można sprawnie przemieścić się w odleglejsze obszary Polski.

Jakie są osiedla na Wildzie?

Wilda dzieli się na 4 osiedla: Wilda, Dębiec, Dębina oraz Świerczewo.

Ile osób mieszka na Wildzie?

Według danych z 2019 roku Wildę zamieszkuje ponad 60 tys. osób. Gęstość zaludnienia wynosi ok. 4 232 os./km2.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Wilda?

Wilda jest najdroższą dzielnicą Poznania. Dlatego nie każdy może sobie pozwolić na zamieszkanie w tej części Poznania. Dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, tereny zielone oraz stojąca na wysokim poziomie komunikacja publiczna sprawiają, że będą tu się dobrze czuć młode rodziny. Studenci, którzy wynajmują mieszkania na Wildzie cenią sobie dobry dojazd do centrum miasta i pobliskich uczelni wyższych. Dostęp do różnych inicjatyw oraz stowarzyszeń dla seniorów sprawia, że Wilda jest również przyjazna dla tej grupy społecznej.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Wildy?

Komunikacja publiczna na Wildzie stale się rozwija. Powstają nowe połączenia komunikacyjne, co sprzyja mieszkańcom. Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z centrum i pozostałymi obszarami Poznania dzięki licznym liniom tramwajowym i autobusowym. W zależności od miejsca zamieszkania na Wildzie do centrum można dojechać w czasie od 15 do 60 minut. W godzinach szczytu dojazd może się nieco wydłużyć.

Rynek nieruchomości na Wildzie

Osiedle Wilda charakteryzuje się dość zróżnicowaną zabudową. Tzw. Górna Wilda to część mieszkaniowa. Natomiast na Dolnej Wildzie dominują zakłady przemysłowe, ale też powstają nowe budynki mieszkalne. Na osiedlu Dębiec większa część zabudowy to mieszkania szeregowe i domy jednorodzinne. Dębiec jest bardzo dobrze skomunikowany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Na osiedlu Dębina część nieruchomości charakteryzuje się niską zabudową, a druga część wysoką. Świerczewo zlokalizowane jest przy południowej granicy Poznania. Jeśli chodzi o zabudowę, to spotkamy tu zarówno budynki jednorodzinne, jak też wielorodzinne.

Na terenie dzielnicy można spotkać wiele starszych budynków, które powstawały w stylu klasycystycznym. Są one urozmaicone o elementy z Bliskiego Wschodu, jak np. boniowanie elewacji czy wykusze.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Wildzie?

Trudno jest określić na jakim osiedlu buduje się najwięcej mieszkań.

Mieszkania na sprzedaż na Wildzie bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Wildzie. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Wildzie?

Średnia cena mieszkania na Wildzie szacowana jest na 10 521 zł/mkw. To oznacza, że jest to najdroższa dzielnica Poznania. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły tu o 2%. Przeciętna wartość nieruchomości na Wildzie wynosi 480 472 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Wildzie szacowany jest na 2 164 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 47 mkw.

Zobacz również dzielnice w Poznań

Zobacz również osiedla w Poznań Wilda

Najnowsze artykuły z Poznań

Biurowiec Andersia Tower w Poznaniu z nowymi najemcami
Zlokalizowany w samym centrum stolicy Wielkopolski biurowiec Andersia Tower pozyskał kolejnych nowych najemców. Zostały nimi firmy Hays Poland i Sempire, które wynajęły łącznie 900 metrów kwadratowych w tym budynku.
W Poznaniu otwarta została największa kręgielnia w województwie wielkopolskim
Centrum Rozrywki Gravitacja dołączyło do grona najemców EPP King Cross Marcelin w Poznaniu. Na powierzchni ponad 2 500 mkw. otwarta została największa kręgielnia w województwie wielkopolskim. Klienci mogą skorzystać z bogatej oferty atrakcji wspomaganych nowoczesnymi technologiami.
Volkswagen Poznań zamierza podwoić zatrudnienie w Dziale Rozwoju
Znakomita wiadomość dla stolicy Wielkopolski. Volkswagen Poznań zamierza podwoić zatrudnienie w Dziale Rozwoju. W związku z transformacją w kierunku elektromobilności największy producent samochodów w Polsce zatrudni wysokiej klasy specjalistów o unikatowych kompetencjach.
W Poznaniu otwarto Collegium Rubrum UAM [ZDJĘCIA]
We wtorek, 7 maja, odbyło się uroczyste otwarcie Collegium Rubrum Wydziału Prawa i Administracji UAM. Historia budynku przy al. Niepodległości, dawnego pruskiego magazynu artyleryjskiego, sięga 1904 roku. Na początku XXI wieku stał się on własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z przeznaczeniem na utworzenie w tym miejscu nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji UAM.
Veolia realizuje wielką i ważną inwestycję w Poznaniu
Budowa dwóch nowych bloków gazowych przebiega zgodnie z harmonogramem. Stan zaawansowania prac budowlanych przekroczył 89%. Planowane przekazanie nowych bloków do eksploatacji ma nastąpić na przełomie 2024 i 2025 r. W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace rozruchowe, przygotowujące do testów weryfikujących zgodność wszystkich parametrów instalacji. Roczna redukcja emisji dzięki inwestycji Veolia Energia Poznań wyniesie 390 tys. ton. Nowe instalacje będą produkowały rocznie 800 GWh energii elektrycznej oraz 3,5 tys. GJ energii cieplnej.
W Poznaniu trwa budowa Mostów Berdychowskich [FILM+ZDJĘCIA]
Stalowa konstrukcja połączyła brzegi Berdychowa i Ostrowa Tumskiego. W ostatnich dniach kwietnia na plac budowy mostów Berdychowskich przetransportowano kolejne, wielkogabarytowe elementy konstrukcji. Nad Kanałem Ulgi trwa łączenie łuku pierwszego z pieszo-rowerowych mostów, a w nurcie Warty widać już elementy tymczasowych podpór drugiej przeprawy.
Poznań przyciąga wielki biznes!
Stolica Wielkopolski to od lat jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania w Polsce. Liczba realizowanych tam projektów deweloperskich rośnie, a miasto pozostaje wiodącym ośrodkiem biznesowym w kraju. W samym centrum tej dynamicznie rozwijającej się metropolii Orange Polska sprzedaje nieruchomość o dużym potencjale inwestycyjnym.
Miliony unijnego dofinansowania na zieleń w Poznaniu
Bardzo dobra informacja dla stolicy Wielkopolski. Miasto Poznań otrzymało blisko 14 milionów złotych unijnego dofinansowania. Pieniądze będą przeznaczone na przywracanie terenów zieleni. Dzięki temu zagospodarowany zostanie m.in. obszar wokół stadionu Szyca. Zyskają też uczniowie i mieszkańcy Rataj.
Miasto dofinansuje renowacje kolejnych poznańskich zabytków
Miejscy radni zdecydowali, które obiekty w tym roku otrzymają pieniądze na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Wszystkie budynki są wpisane do rejestru zabytków i znajdują się na terenie Poznania, nie są jednak własnością miasta.
Leroy Merlin otworzył pierwszy GIGAmarket w Poznaniu
Na mapie Poznania przy ulicy Serbskiej 7 pojawił się 6. sklep Leroy Merlin w aglomeracji poznańskiej, a pierwszy GIGAmarket Leroy Merlin z bogatą ofertą dostępnych od ręki produktów budowlanych, remontowych i dekoracyjnych. Na odwiedzających czeka ponad 38 tysięcy produktów dostępnych od ręki i nowoczesna strefa projektowania. Klienci mogą liczyć na fachową obsługę i doradztwo 175 pracowników sklepu. Z okazji otwarcia nowego poznańskiego marketu przygotowana została specjalna oferta promocyjna.
REKLAMA