Wilda to dzielnica Poznania, która oficjalnie istniała do 1990 roku. Razem z Grunwaldem, Jeżycami, Nowym Miastem i Starym Miastem tworzyły Poznań. Obecnie ten podział wykorzystują niektóre urzędy i instytucje państwowe.
Wilda położona jest w centralno-południowej części Poznania. Dzielnica posiada bogate zaplecze kulturalne i sportowe (pływalnia, korty tenisowe oraz Stadion im. Edmunda Szyca).
Wilda jest dogodnie skomunikowaną dzielnicą Poznania. Dobrze zorganizowana komunikacja publiczna zapewnia mieszkańcom sprawny dojazd do centrum, ale także do innych dzielnic miasta. W pobliżu Wildy znajduje się dworzec PKP, dzięki czemu można sprawnie przemieścić się w odleglejsze obszary Polski.
Wilda dzieli się na 4 osiedla: Wilda, Dębiec, Dębina oraz Świerczewo.
Według danych z 2019 roku Wildę zamieszkuje ponad 60 tys. osób. Gęstość zaludnienia wynosi ok. 4 232 os./km2.
Wilda jest najdroższą dzielnicą Poznania. Dlatego nie każdy może sobie pozwolić na zamieszkanie w tej części Poznania. Dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, tereny zielone oraz stojąca na wysokim poziomie komunikacja publiczna sprawiają, że będą tu się dobrze czuć młode rodziny. Studenci, którzy wynajmują mieszkania na Wildzie cenią sobie dobry dojazd do centrum miasta i pobliskich uczelni wyższych. Dostęp do różnych inicjatyw oraz stowarzyszeń dla seniorów sprawia, że Wilda jest również przyjazna dla tej grupy społecznej.
Komunikacja publiczna na Wildzie stale się rozwija. Powstają nowe połączenia komunikacyjne, co sprzyja mieszkańcom. Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z centrum i pozostałymi obszarami Poznania dzięki licznym liniom tramwajowym i autobusowym. W zależności od miejsca zamieszkania na Wildzie do centrum można dojechać w czasie od 15 do 60 minut. W godzinach szczytu dojazd może się nieco wydłużyć.
Osiedle Wilda charakteryzuje się dość zróżnicowaną zabudową. Tzw. Górna Wilda to część mieszkaniowa. Natomiast na Dolnej Wildzie dominują zakłady przemysłowe, ale też powstają nowe budynki mieszkalne. Na osiedlu Dębiec większa część zabudowy to mieszkania szeregowe i domy jednorodzinne. Dębiec jest bardzo dobrze skomunikowany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Na osiedlu Dębina część nieruchomości charakteryzuje się niską zabudową, a druga część wysoką. Świerczewo zlokalizowane jest przy południowej granicy Poznania. Jeśli chodzi o zabudowę, to spotkamy tu zarówno budynki jednorodzinne, jak też wielorodzinne.
Na terenie dzielnicy można spotkać wiele starszych budynków, które powstawały w stylu klasycystycznym. Są one urozmaicone o elementy z Bliskiego Wschodu, jak np. boniowanie elewacji czy wykusze.
Trudno jest określić na jakim osiedlu buduje się najwięcej mieszkań.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Wildzie. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Średnia cena mieszkania na Wildzie szacowana jest na 10 521 zł/mkw. To oznacza, że jest to najdroższa dzielnica Poznania. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły tu o 2%. Przeciętna wartość nieruchomości na Wildzie wynosi 480 472 zł.
Średni koszt wynajęcia mieszkania na Wildzie szacowany jest na 2 164 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 47 mkw.