Jeżyce to dzielnica Poznania, która oficjalnie istniała do 1990 roku. Razem z Grunwaldem, Nowym Miastem, Starym Miastem i Wildą tworzyły Poznań. Obecnie ten podział wykorzystują niektóre urzędy i instytucje państwowe.
Atutem dzielnicy jest bardzo dobrze zorganizowana komunikacja publiczna. Dojazd do centrum tramwajem z głównych punktów dzielnicy zajmuje około 15 minut. Samochodem przejedziemy podobną trasę w 20-30 minut.
Jeżyce dzieli się na 14 osiedli: Jeżyce, Sołacz, Bonin, Winiary, Ogrody, Podolany, Woła, Ławica, Golęcin, Smochowice, Krzyżowniki, Strzeszyn, Strzeszynek oraz Kiekrz.
Według danych z 2016 roku liczba ludności na Jeżycach szacowana jest na ok. 80 tys. Gęstość zaludnienia jest niewielka i wynosi 1 386 os./km2. Wynika to z rozmiaru dzielnicy oraz faktu, że liczba ludności od lat systematycznie maleje.
Jeżyce zamieszkują różne grupy społeczne – od studentów po seniorów. Ci pierwsi cenią sobie dobry dojazd do centrum oraz uczelni wyższych, a także sporą liczbę knajp. Rodziny z dziećmi mogą korzystać z dobrej infrastruktury handlowo-usługowej i oferty edukacyjnej. Seniorzy są zadowoleni z miejscowej służby zdrowia oraz oferty kulturalnej.
Jeżyce mogą być kojarzone ze znanym polskim raperem Peją. Poświęcił on Jeżycom wiele swoich tekstów. Peja mieszkał kiedyś na Jeżycach, co miało wpływ na to, że można obecnie posłuchać wiele jego historii z młodości.
Komunikacja miejska na Jeżycach jest dobrze rozwinięta. Z głównych punktów dzielnicy do centrum dojedziemy tramwajem w około 15 minut. Dojazd z bardziej odległych zakątków Jeżyc (np. osiedle Kiekrz) może zająć nawet 40-50 minut. Do innych obszarów miasta można dojechać również autobusem. Na terenie dzielnicy nie ma niestety żadnego działającego dworca kolejowego i autobusowego.
Jeżyce to prawdopodobnie najbardziej popularna wśród mieszkańców dzielnica Poznania. Popyt na mieszkania w tej części miasta jest największy. Nic dziwnego, że deweloperzy chętnie budują tu nowe osiedla mieszkaniowe i domy jednorodzinne. W dużej części są to osiedla ogrodzone i monitorowane. Cechą charakterystyczną tych nieruchomości jest bezczynszowość. Do udogodnień w nowych inwestycjach mieszkaniowych na Jeżycach należy zaliczyć: parkingi podziemne, naziemne, komórki lokatorskie, place zabaw, skwery, dziedzińce, tereny zielone oraz ochronę.
Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych w tej dzielnicy znajduje się na osiedlu Jeżyce.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Jeżycach. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Średnia cena mieszkania na Jeżycach szacowana jest na 9 575 zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły tu o 5%. Z kolei przeciętna wartość lokalu mieszkalnego w tej dzielnicy wynosi 533 895 zł.
Średnie koszt wynajęcia mieszkania na Jeżycach szacowany jest na 2 285 zł/mc. Przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 56 mkw.