Stare Miasto to dzielnica Poznania, która oficjalnie istniała do 1990 roku. Razem z Grunwaldem, Jeżycami, Nowym Miastem i Wildą tworzyły Poznań. Obecnie ten podział wykorzystują niektóre urzędy i instytucje państwowe.
Stare Miasto zlokalizowane jest w samym sercu Poznania. Dzielnica oferuje mieszkańcom i turystom wiele atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Na pewno warto wybrać się na Stary Rynek. Można tam zobaczyć Ratusz, poznańskie koziołki oraz Muzeum Poznania. Warto również odwiedzić Stary Browar, w którym mieścił się słynny Browar Huggerów produkujący piwo.
Stare Miasto dzieli się na 13 osiedli: Stare Miasto, Chwaliszewo, Grobla, Garbary, Rybaki, Winiary, Winogrady, Szeląg, Piątkowo, Naramowice, Umultowo, Morasko oraz Radojewo.
Powierzchnia Starego Miasta to ponad 49 km2. Liczba mieszkańców tej dzielnicy szacowana jest na 152 tys., z czego najwięcej osób mieszka na osiedlu Piątkowo. Zagęszczenie ludności wynosi 3 245 os./km2. Pod tym względem Stare Miasto ustępuje tylko dzielnicom Grunwald i Wilda.
Ceny wynajmu mieszkań na Starym Mieście są przystępne. Dlatego spora grupa studentów zamieszkuje tą dzielnicę. Mają oni dostęp do licznych atrakcji jakie oferuje Stare Miasto, a także w miarę szybko mogą się dostać do uczelni wyższych. Seniorzy cenią sobie szeroką ofertę kulturalną jaką mogą znaleźć w tej dzielnicy.
Młode pary, single wybierają często kamienice w centrum. Dzięki temu mają blisko do restauracji, pubów czy klubów nocnych. Inwestorzy kupujący tu mieszkania mogą wynajmować je studentom oraz turystom. Młode małżeństwa zapewne docenią na Starym Mieście dobrze rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową.
Stare Miasto z pewnością rekomendowane jest dla osób, które chcą być w centrum wydarzeń.
Komunikacja miejska na terenie Starego Miasta jest dobrze rozwinięta. Do dzielnicy kursują tramwaje i autobusy. Do dyspozycji mieszkańców niektórych osiedli jest również Poznański Szybki Tramwaj.
W zależności od miejsca zamieszkania na Starym Mieście dojazd środkami komunikacji miejskiej do ścisłego centrum zajmuje od 10 do 30 minut.
Na terenie Starego Miasta zlokalizowane są dworce PKP i autobusowy.
Zabudowa dzielnicy Stare Miasto jest zróżnicowana. Osiedle Stare Miasto ma historyczny charakter. Podczas II Wojny Światowej została zburzona dużą część budynków z XVI-XVIII wieku. Ich rekonstrukcja skończyła się w latach 60-tych XX wieku. Osiedle Grobla łączy historyczną zabudowę z XVIII-XIX wieku z nowoczesnymi budynkami. Podobnie wygląda architektura budynków na osiedlu Garbary. Bardzo zróżnicowaną zabudowę posiada osiedle Winogrady. Osiedle dzieli się na dwie części. W pierwszej dominuje zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna. W drugiej części znajdziemy bloki z wielkiej płyty z czasów PRL. Osiedle Piątkowo składa się ze skupiska bloków oraz zabudowy jednorodzinnej. Jedno z najbardziej rozbudowywanych osiedli Starego Miasta to Naramowice. Nowe budownictwo prężnie rozwija się w północnej części osiedla. Obrzeża Naramowic to głównie zabudowa jednorodzinna. Na osiedlu Umultowo do niedawna dominowała zabudowa jednorodzinna. Jednak w ostatnich latach rozwój Kampusu Uniwersytetu Adama Mickiewicza doprowadził do powstania nowych osiedli uniwersyteckich. Zabudowa willowa dominuje zaś na osiedlu Radojewo.
Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Starym Mieście można spotkać na osiedlu Naramowice oraz Piątkowo.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Starym Mieście. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Średnia cena mieszkania na Starym Mieście szacowana jest na 9 562 zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły tu o 1%. Przeciętna wartość nieruchomości na Starym Mieście wynosi 459 797 zł.
Średni koszt wynajęcia mieszkania na Starym Mieście szacowany jest na 2 256 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 50 mkw.