Poznań

Stare Miasto to dzielnica Poznania, która oficjalnie istniała do 1990 roku. Razem z Grunwaldem, Jeżycami, Nowym Miastem i Wildą tworzyły Poznań. Obecnie ten podział wykorzystują niektóre urzędy i instytucje państwowe.

Stare Miasto zlokalizowane jest w samym sercu Poznania. Dzielnica oferuje mieszkańcom i turystom wiele atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Na pewno warto wybrać się na Stary Rynek. Można tam zobaczyć Ratusz, poznańskie koziołki oraz Muzeum Poznania. Warto również odwiedzić Stary Browar, w którym mieścił się słynny Browar Huggerów produkujący piwo.

Jakie są osiedla na Starym Mieście?

Stare Miasto dzieli się na 13 osiedli: Stare Miasto, Chwaliszewo, Grobla, Garbary, Rybaki, Winiary, Winogrady, Szeląg, Piątkowo, Naramowice, Umultowo, Morasko oraz Radojewo.

Ile osób mieszka na Starym Mieście?

Powierzchnia Starego Miasta to ponad 49 km2. Liczba mieszkańców tej dzielnicy szacowana jest na 152 tys., z czego najwięcej osób mieszka na osiedlu Piątkowo. Zagęszczenie ludności wynosi 3 245 os./km2. Pod tym względem Stare Miasto ustępuje tylko dzielnicom Grunwald i Wilda.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Stare Miasto?

Ceny wynajmu mieszkań na Starym Mieście są przystępne. Dlatego spora grupa studentów zamieszkuje tą dzielnicę. Mają oni dostęp do licznych atrakcji jakie oferuje Stare Miasto, a także w miarę szybko mogą się dostać do uczelni wyższych. Seniorzy cenią sobie szeroką ofertę kulturalną jaką mogą znaleźć w tej dzielnicy.

Młode pary, single wybierają często kamienice w centrum. Dzięki temu mają blisko do restauracji, pubów czy klubów nocnych. Inwestorzy kupujący tu mieszkania mogą wynajmować je studentom oraz turystom. Młode małżeństwa zapewne docenią na Starym Mieście dobrze rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową.

Stare Miasto z pewnością rekomendowane jest dla osób, które chcą być w centrum wydarzeń.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta ze Starego Miasta?

Komunikacja miejska na terenie Starego Miasta jest dobrze rozwinięta. Do dzielnicy kursują tramwaje i autobusy. Do dyspozycji mieszkańców niektórych osiedli jest również Poznański Szybki Tramwaj.

W zależności od miejsca zamieszkania na Starym Mieście dojazd środkami komunikacji miejskiej do ścisłego centrum zajmuje od 10 do 30 minut.

Na terenie Starego Miasta zlokalizowane są dworce PKP i autobusowy.

Rynek nieruchomości na Starym Mieście

Zabudowa dzielnicy Stare Miasto jest zróżnicowana. Osiedle Stare Miasto ma historyczny charakter. Podczas II Wojny Światowej została zburzona dużą część budynków z XVI-XVIII wieku. Ich rekonstrukcja skończyła się w latach 60-tych XX wieku. Osiedle Grobla łączy historyczną zabudowę z XVIII-XIX wieku z nowoczesnymi budynkami. Podobnie wygląda architektura budynków na osiedlu Garbary. Bardzo zróżnicowaną zabudowę posiada osiedle Winogrady. Osiedle dzieli się na dwie części. W pierwszej dominuje zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna. W drugiej części znajdziemy bloki z wielkiej płyty z czasów PRL. Osiedle Piątkowo składa się ze skupiska bloków oraz zabudowy jednorodzinnej. Jedno z najbardziej rozbudowywanych osiedli Starego Miasta to Naramowice. Nowe budownictwo prężnie rozwija się w północnej części osiedla. Obrzeża Naramowic to głównie zabudowa jednorodzinna. Na osiedlu Umultowo do niedawna dominowała zabudowa jednorodzinna. Jednak w ostatnich latach rozwój Kampusu Uniwersytetu Adama Mickiewicza doprowadził do powstania nowych osiedli uniwersyteckich. Zabudowa willowa dominuje zaś na osiedlu Radojewo.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Starym Mieście?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Starym Mieście można spotkać na osiedlu Naramowice oraz Piątkowo.

Mieszkania na sprzedaż na Starym Mieście bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Starym Mieście. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Starym Mieście?

Średnia cena mieszkania na Starym Mieście szacowana jest na 9 562 zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły tu o 1%. Przeciętna wartość nieruchomości na Starym Mieście wynosi 459 797 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Starym Mieście szacowany jest na 2 256 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 50 mkw.

Zobacz również dzielnice w Poznań

Najnowsze artykuły z Poznań

Rynek powierzchni biurowych w Poznaniu po trzech kwartałach 2023 r.
Zasoby biurowe w Poznaniu od początku roku powiększyły się o 32 400 mkw. W budowie znajduje się nieco ponad 69 000 mkw. powierzchni, co jest najwyższym wynikiem spośród rynków regionalnych. Zgodnie z uwzględnionymi przez deweloperów harmonogramami, projekty będą sukcesywnie finalizowane jeszcze w 2023 roku oraz dwóch kolejnych latach.
Międzynarodowa kancelaria prawna Wolf Theiss stawia na Poznań
Znana, międzynarodowa kancelaria prawna Wolf Theiss rozszerza działalność w Polsce. Drugie biuro zostanie otworzone w biurowcu Okrąglak w Poznaniu. W wyborze lokalizacji i procesie transakcji doradzała ITRA Polska.
Nowi najemcy w Business Garden Poznań
Vastint Poland wynajął blisko 1950 mkw. w Business Garden Poznań. Wśród firm, które w ostatnich miesiącach dołączyły do grona najemców kompleksu znajdują się: Mersive Poland – wiodący dostawca rozwiązań medialnych, Eurowind Energy – firma inwestująca w odnawialne źródła energii, HTNS Poland – globalny dostawca usług logistycznych oraz producent opakowań szklanych dla branży spożywczej – BA Glass Poland. Najemcy wynajęli powierzchnię w trzech budynkach przy ul. Pastelowej w zarządzanej przez Vastint części kompleksu.
W Poznaniu trwa budowa 116-metrowego biurowca Andersia Silver, najwyższego budynku w Wielkopolsce [FILM]
Powstający 25-kondygnacyjny biurowiec, osiągając wysokość 116 metrów, stał się najwyższym budynkiem stolicy Wielkopolski i charakterystycznym akcentem finalizującym realizowaną od 25 lat inwestycję, czyli biurowo-hotelowo-usługowy kompleks zlokalizowany przy Placu Andersa w Poznaniu.
Europejski Fundusz Leasingowy S.A. nowym najemcą Business Garden Poznań
Europejski Fundusz Leasingowy S.A. (EFL), będący częścią grupy Credit Agricole, wynajął powierzchnię biurową ok. 450 mkw. w budynku B1 w kompleksie biurowym Business Garden Poznań w Poznaniu. W wyborze lokalizacji spółce doradzała firma Litwiniuk Property Sp. z o.o.
Żabka otworzyła swój 10 000. sklep
Jubileuszowa, 10 000. Żabka została otwarta 27 października br. w znanym poznaniakom Starym Browarze. Centrum handlowe co roku odwiedza ok. 9 mln osób, które od teraz będą mogły korzystać z bogatej oferty produktów i wygodnych usług Żabki. Na klientów czeka też niespodzianka – robot Robbie – który z automatyczną precyzją przygotuje i zaserwuje kultową żabkową przekąskę, czyli hot doga. W dniu uroczystego otwarcia, w pobliżu jubileuszowego sklepu, powstaje pamiątkowy mural. Mozaika złożona z 2 000 zdjęć tworzona jest przez cały piątek z pomocą klientów Starego Browaru. Całość ułoży się w specjalnie zaprojektowany logotyp 10 000. sklepu.
Panattoni rusza w Poznaniu z budową największego parku City Logistics w Polsce
Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, dostarczy ok. 44 000 mkw. dla firmy Raben – jednego z największych operatorów logistycznych w Polsce. City Logistics Poznań III, największa inwestycja w tym segmencie, powstanie w granicach miasta przy ul. Obodrzyckiej. To kolejna w tym roku współpraca obu firm w województwie wielkopolskim.
Poznań, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadza mikrohub przeładunkowy
Poznań, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadza mikrohub przeładunkowy. To pomysł realizowany przez Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, Urząd Miasta Poznania i wspierany przez firmę GLS Poland, która będzie obsługiwała paczki z mikrohubu w ramach pilotażu.
Belgijska firma Van De Velde Packaging nowym najemcą GLP Poznań Airport Logistics Centre
Do grona najemców kompleksu GLP Poznań Airport Logistics Centre dołączyła firma Van De Velde Packaging – renomowany belgijski producent opakowań dla różnorodnych branż, w tym produktów spożywczych, przemysłowych oraz opakowań premium.
Develia rozpoczyna budowę III etapu Malta Point
Przy ulicy Wojciecha Skowrońskiego w Poznaniu ruszają prace budowlane w III etapie inwestycji Malta Point. Nowy inwestor, firma Develia, zrealizuje tu łącznie 157 mieszkań, od kawalerek po 4-pokojowe. Największą zaletą osiedla jest jego lokalizacja – powstaje niemal w samym centrum Poznania, w dzielnicy Rataje, w pobliżu Jeziora Maltańskiego.
REKLAMA