Szczecin od kilku lat konsekwentnie umacnia swoją pozycję, jako jedno z najlepszych polskich miast do osiedlenia się na stałe. Z jednej strony ma do zaoferowania niemal tyle, co inne duże polskie miasta jak: Wrocław, Poznań, czy Kraków. Z drugiej jednak strony, ceny mieszkań czy domów w Szczecinie są niższe od tych trzech wymienionych powyżej. Przyciąga to uwagę ludzi, którzy szukają własnego M, ale także inwestorów.

Nowe inwestycje powstają w każdej kluczowej części miasta, jednak najwięcej projektów jest realizowanych w okolicach centrum oraz osiedli zachodnich. Rynek wtórny także cieszy się ogromną popularnością wśród kupujących. Bloki z wielkiej płyty wróciły do łask ze względu na dobrze zagospodarowane, duże tereny zielone i korzystną lokalizację. W Szczecinie rośnie liczba inwestorów zainteresowanych zakupem nieruchomości pod wynajem m.in. dla studentów. Z tego względu rośnie zainteresowanie niedużymi mieszkaniami blisko centrum i ośrodków akademickich.

Ranking dzielnic

Poniżej prezentujemy ranking najpopularniejszych dzielnic Szczecina w odniesieniu do poszczególnych 13 kategorii tj. bezpieczeństwa (poczucie bezpieczeństwa), relacje sąsiedzkie (przyjaźni sąsiedzi), okolica przyjazna dzieciom (szkoły, przedszkola, place zabaw itp.), ekologia (smog, hałas, zieleń), zadbana okolica (stan budynków, porządek na ulicach), sport (darmowe i komercyjne ośrodki sportowe), komunikacja (korki, miejsca parkingowe, komunikacja miejska itp.), zakupy (oferta handlowa), koszty życia (ceny mieszkań, czynsze), okolica przyjazna zwierzętom (dostępność terenów spacerowych), służba zdrowia (podstawowa opieka medyczna, gabinety specjalistyczne), kultura (bliskość i jakość ośrodków kultury), rozrywka (puby, kluby, dyskoteki itp.).

Aby stworzyć ranking mieszkańcy oceniali jakość zamieszkania w poszczególnych kategoriach w skali od 1 do 5, przy czym ocena 5 jest najwyższa.

Bezpieczeństwo

Najbardziej bezpieczni czują się mieszkańcy dzielnicy Warszewa, którzy ocenili swoją dzielnicę na poziomie 4,41 pkt. Na drugim miejscu uplasowało się Kijewo 4,39 pkt., a na trzecim Bukowe - Klęskowo 4,26 pkt.

Natomiast najmniej bezpiecznie czują się mieszkańcy dzielnicy Śródmieście - Zachód – 3,36 pkt. Druga lokatę od końca uzyskała najbardziej wysunięta na południe dzielnica Szczecina – Żydowce - Klucz. Na jej terenach można znaleźć sporo starych opuszczonych domów.

Przyjazne sąsiedztwo

Jeśli chodzi o przyjazne sąsiedztwo to najwyżej w tej kategorii została oceniona dzielnica Golęcino - Gocław, która jako jedyna otrzymała ocenę powyżej 4 pkt. Na drugim i trzecim miejscu oceniono Zdrojów 3,94 pkt. i Osowę 3,92 pkt.

Natomiast najtrudniej dogadać się z sąsiadami jest na Pomorzanach – 3,11 pkt. Kiepskie noty w tej kategorii uzyskały także Nowe Miasto 3,23 pkt. i Turzyn 3,29 pkt.

Osiedle przyjazne dla dzieci

Dla młodych mieszkańców Szczecina najlepiej mieszka się w dzielnicy Zawadzkiego - Klonowica – 4,48 pkt. Zadowolenie z lokalnej infrastruktury dziecięcej są również mieszkańcy Bukowej - Klęskowo 4,31 pkt. oraz Majowej 4,28 pkt.

Najniżej w tej kategorii zostały natomiast takie dzielnice jak: Żydowce - Klucz 3,07 pkt., Stołczyn 3,17 pkt. oraz Skolwin 3,29 pkt.

Zielone czy Smog?

W kwestii ekologii najlepiej wypadła dzielnice Osów i Kijewo, które otrzymało po 4,38 pkt. Zaraz potem uplasowały się takie zielone dzielnice jak Bukowe - Klęskowo 4,32 pkt. oraz Warszewo 4,16 pkt.

Najwięcej zanieczyszczeń i mało terenów zielonych znajduje się w centralnych rejonach Szczecina. I tak Śródmieście - Zachód zdobył najniższą notę tj. 2,91. Trochę lepiej pod tym kątem wypadły Turzyn 2,99 pkt. i Nowe Miasto 3,1 pkt.

Zadbana okolica

Schludnie i czysto, a więc przyjemnie mieszka się w Kijewie 4,47 pkt. Czysto jest również w sąsiedniej dzielnicy Bukowe - Klęskowo 4,29 pkt. Porządek panuje także na Osowie i Warszewie po 4,27 pkt.

Do dzielnic, w których stan techniczny budynków jest kiepski, a porządek na ulicach niezadowalający, należy zaliczyć: Śródmieście - Zachód – 2,77 pkt., Turzyn 2,9 pkt. oraz Niebuszewo - Bolinko 2,98 pkt.

Na sportowo

Dla najbardziej aktywnych fizycznie mieszkańców Szczecina najlepiej wypada dzielnica Zawadzkiego - Klonowica – 4,32 pkt., potem plasują się Łękno 4,24 pkt. oraz Bukowe - Klęskowo 4,2 pkt.

Najmniej przyjazne aktywności fizycznej są natomiast takie dzielnice jak: Skolwin – 2,68 pkt., Stołczyn 2,89 pkt. oraz Żydowce - Klucz 2,92 pkt.

Komunikacja

Pod względem komunikacji najlepiej wypada Bukowe - Klęskowo – 4,05 pkt. Dalej uplasowały się takie dzielnice jak: Zdroje 3,97 pkt. oraz Golęcino - Gocław 3,95 pkt.

Najgorzej pod tym kątem ocenione zostały Podjuchy 2,86 pkt. oraz Skolwin 2,92 pkt.

Zakupy

Mogłoby się wydawać, że najlepsze warunki do handlu powinny panować w centrum miasta. Jest tak jednak tylko częściowo bo 2. miejsce zajęła dzielnica Śródmieście Północ 4,44 pkt. Najlepiej jednak pod tym kątem wypada osiedle Majowe 4,54 pkt.

Natomiast najmniej handlowa dzielnica to Skolwino 2,4 pkt. Trochę lepiej sytuacja wygląda w Golęcinie - Gocław 2,44 pkt. oraz Głębokie - Pilchowo 2,7 pkt.

Koszty życia

Z badań wynika, że wszyscy mieszkańcy Szczecina narzekają na wysokie koszty życia. Najwyżej ocenione zostało Międzyodrze - Wyspa Pucka tylko 3,33 pkt. Notę wyższą od trójki otrzymało jeszcze tylko kilka dzielnic takich jak: Zawadzkiego - Klonowica 3,17pkt., Arkońskie - Niemierzyn 3,16 pkt., Łękno 3,12 pkt. oraz Żydowce - Klucz 3,02 pkt.

Zdaniem mieszkańców, najdroższą dzielnicą jest Warszewo 2,48 pkt., następnie Centrum 2,51 pkt. oraz Skolwin 2,55 pkt. Warto zwrócić uwagę, że różnica między najdroższą a najtańszą dzielnicą nie przekroczyła 1 pkt.

Okolica przyjazna zwierzętom

Zdaniem ankietowanych Szczecin jest miejscem przyjaznym dla zwierząt. Najwyżej w tej kategorii zostali ocenieni Kijewo 4,83 pkt., dalej Osów 4,66 pkt. oraz Bukowe - Klęskowo 4,61 pkt.

Najmniej przyjazne dzielnice zwierzętom to: Nowe Miasto 3,06 pkt., Śródmieście - Zachód 3,39 pkt. oraz Turzyn 3,46 pkt.

Najlepsza opieka medyczna

Pod względem opieki medycznej najlepiej w Szczecinie wypadają takie dzielnice jak: Arkońskie - Niemierzyn 4,45 pkt., Zawadzkiego - Klonowica 4,39 pkt. oraz Zdroje i Bukowe - Klęskowo po 4,3 pkt.

Najgorzej pod tym kątem wypadają dzielnice na obrzeżach miasta tj. Stołczyn 2,76 pkt.

Nie kulturalny Szczecin

Pod kątem kultury Szczecin wypada dość słabo. Tylko Stare Miasto zdołało otrzymać ocenę powyżej 4 tj. 4,02 pkt. Drugie miejsce zostało przyznane dzielnicy Śródmieście - Północ 3,96 pkt., a trzecie miejsce Śródmieście - Zachód z oceną 3,58 pkt.

Najgorzej pod kątem kultury wypadł Skolwin, który uzyskał zaledwie 1,56 pkt. Nieco lepiej wypadły Stołczyn 1,64 pkt. oraz Golęcino - Gocław 1,79 pkt.

Rozrywka

Podobnie jak opcja kulturalna, tak też kwestia rozrywki w Szczecinie nisko oceniana. Jak można się domyślić najlepiej pod tym kątem wypada Stare Miasto 3,94 pkt. Na dalszych miejscach jest Śródmieście - Północ oraz Turzyn, które to otrzymały po 3,72 pkt.

Najniższe noty pod względem rozrywki zanotowały takie dzielnice jak: Skolwin 1,25 oraz Stołczyn 1,39 pkt. Warto dodać, że aż piętnaście dzielnic uzyskało noty w tej dziedzinie poniżej 2 pkt.

Według danych jaki otrzymaliśmy z rankingu najlepszą dzielnicą do mieszkania okazało się Kijewo. Natomiast na przeciwległym brzegu uplasował się Skolwin.

Kijewo zwyciężyło w 3 kategoriach tj. ekologia, zadbana okolica i okolica przyjazna zwierzętom. Po dwie wygrane sięgnęły takie dzielnice jak Stare Miasto oraz Zawadzkiego – Klonowica.

Najniżej skalsyfikowany Skolwin przegrał aż w 4 kategoriach tj. sport, zakupy, kultura i rozrywka. Aż trzykrotnie na ostatnim miejscu znalazło się Śródmieście – Zachód.

Rynek najmu mieszkań w Szczecinie

W kwietniu 2022 r. w Szczecinie przeciętny koszt najmu (bez opłat licznikowych i administracyjnych) jednego metra kwadratowego to 42 zł. Jest to więcej o 11% w porównaniu z październikiem 2020 roku.

Pomimo tego, że stawki najmu w Polsce są wyższe niż przed rokiem, to jednak rentowność najmu spadła. Stało się tak dlatego, że jeszcze szybciej niż stawki najmu rosły ceny mieszkań. W rezultacie rentowność netto w Polsce, czyli po uwzględnieniu podatków i kosztów, spadła z 4,43% przed rokiem do 4,08%. Natomiast rentowność netto w Szczecinie jest powyżej średniej krajowej i wynosi obecnie 4,5%. Warto do tego dodać, że co trzecie mieszkanie w stolicy województwa zachodniopomorskiego kupowane jest z myślą o wynajmie.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Szczecinie

W kwietniu 2022 r. w Szczecinie dostępnych było w ofercie deweloperów aż 1013 mieszkań i domów znajdujących się w 32 inwestycjach. Jeśli chodzi o metraże dostępne na rynku pierwotnym w Szczecinie to rozpiętość jest szeroka, bo od 15 do aż 257 mkw. Najwięcej w ofercie było mieszkań 2-pokojowych – 403. Kawalerek również nie brakowało, gdyż było ich 264. Natomiast 221 mieszkań było 3-pokojowych. Mieszkań 4 i 5-pokojowych jest odpowiednio 90 i 4.

Firma J.W. Construction ruszyła z budową kompleksu apartamentowców na Łasztowni. Część mieszkań będzie z pięknym widokiem na rzekę i lewobrzeżny Szczecin. Będzie to trzecia inwestycja mieszkaniowa tego dewelopera na terenach Międzyodrza. Dwie pierwsze obecnie powstają na Kępie Parnickiej.

W roku 2021 ruszyły w Szczecinie budowy takich inwestycji jak: Chopina 24 przy ulicach Chopina i Wszystkich Świętych (inwestor Spółdzielnia Mieszkaniowa Wspólny Dom), Piano House, które powstaje wzdłuż ulicy Witkiewicza i Kutrzeby (inwestycja firmy Calbud), Gardenia Pogodno w dzielnicy Zawadzkiego - Klonowica (inwestor Gardenia Deweloper), Osiedle Giżycka w dzielnicy Warszewo (inwestor Spektrum Deweloper), Golisza 6 na terenie dzielnicy Żelechowa (inwestor Mak Dom).

Natomiast w październiku 2021 roku został oddany do użytku gmach Sowińskiego 78, którego budowa trwała 2 lata. Inwestycja była projektem deweloperskim firmy White Stone Development z Warszawy.

Po również 2 latach budowy, został ukończony w maju 2021 roku pięciopiętrowy budynek przy Emilli Plater w Szczecinie. Deweloperem projektu jest firma Soft Elektronik.

Mieszkania na sprzedaż w Szczecinie bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń z rynku pierwotnego znajdziesz nowe mieszkanie w Szczecinie i kupisz je bez prowizji od pośrednika.

Ceny mieszkań w Szczecinie

W kwietniu 2022 roku średnia cena mieszkania w Szczecinie kształtowała się w okolicach 6953 zł/mkw. Najdroższą dzielnicą był Zachód z ceną wynoszącą 7416 zł/mkw., czyli jest o 6,66% wyższa od średniej ceny mieszkania w Szczecinie. Drugą najdroższą dzielnicą tego miasta było Prawobrzeże, gdzie średnia cena mieszkania wynosi 7223 zł/mkw. Na trzecim miejscu jest dzielnica Północ, z ceną mieszkania 7058 zł/mkw.

Na drugim biegunie, czyli najtańszą dzielnicą Szczecina jest Śródmieście, gdzie średnia cena mieszkania wynosiła 6543 zł/mkw.

Najnowsze artykuły z Szczecin

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS
Z oceną lokalizacji 8,9/10 Szczecin zajął drugie miejsce w rankingu badania BEAS jako miejsce do życia. Miasto posiada bogatą ofertę kulturalną oraz przyjazną mieszkańcom przestrzeń miejską. Zwany czasem miastem zieleni, ma ogółem ponad 500 ha terenów zieleni miejskiej i jest otoczony wodami. Jeśli chodzi o życie kulturalne, miasto może poszczycić się trzema teatrami, operą oraz nową filharmonią, która zdobywa nagrody nie tylko za swoje koncerty, ale także za architekturę.
Nowa, wielka inwestycja w Szczecinie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji
Nowa, wielka inwestycja w w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Tym razem w Szczecinie. Alfa Terminal Szczecin Sp. z o.o. zainwestuje 200 milionów złotych w zwiększenie swojej zdolności usługowej. Spółka specjalizuje się w usługach przeładunkowych.
Sieć elektromarketów Media Expert wybuduje nowe centrum logistyczne
Kolejna duża, znana marka inwestuje w Szczecinie. Właściciel sieci elektromarketów Media Expert – spółka Terg S.A. – wybuduje w Szczecinie własne centrum logistyczne. Powstaną nowe miejsca pracy.
Panattoni zabezpiecza finansowanie na budowę Panattoni Park Szczecin V
Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, uzyskał finansowanie na realizację nowej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Kredytu w wysokości 20 mln euro udzielił mBank. Panattoni Park Szczecin V osiągnie 30 000 mkw., z czego blisko 1/3 wynajął już klient z branży horeca.
W Szczecinie powstaje pierwszy hotel marki Hilton [FILM+WIZUALIZACJE]
W Szczecinie powstaje pierwszy w tym mieście hotel należący do światowej marki Hilton. Projekt przygotowała pracownia AGK Architekci AW, która ma bogate portfolio pod względem projektów dla branży hotelarskiej.
W Szczecinie, po gruntownym remoncie, został otwarty 4-gwiazdkowy hotel [ZDJĘCIA]
Hotel Halo Szczecin (dawniej hotel Rycerski), wchodzący w skład Grupy PHH, po gruntownym remoncie już od 8 marca przyjmuje pierwszych gości. Nowe wnętrza hotelu charakteryzują się wysmakowanym, lekkim eklektyzmem oraz industrializmem, tworząc przytulne miejsce dla biznesmenów i turystów odwiedzających Szczecin. Do dyspozycji gości zostaną oddane 33 komfortowe pokoje, restauracja, sala konferencyjna oraz parking.
Fabryka Wody w Szczecinie, najnowocześniejszy kompleks basenowo-edukacyjny w Polsce jest gotowa [FILMY]
Fabryka Wody w Szczecinie, najnowocześniejszy kompleks basenowo-edukacyjny w Polsce jest gotowa. Woda w basenach już szumi, sauny się grzeją, a Edukatorium czeka na odkrywców.
W Szczecinie będą kształcić pracowników terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych
Bardzo dobra i ważna informacja dla młodych szczecinian. ORLEN Neptun uruchomi w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych.
72-metrowy wieżowiec apartamentowo-biurowy Sky Garden prawie gotowy [FILM+WIZUALIZACJE]
W północnej części śródmieścia Szczecina, przy ul. Niedziałkowskiego trwa przebudowa dawnego biurowca oddziału Telewizji Polskiej. W 72-metrowej wysokości wieżowcu Sky Garden powstanie 114 apartamentów mieszkalnych, powierzchnie biurowe i część handlowo-usługowa.
Nawet 500 miejsc pracy! Panattoni zrealizuje wielkie centrum dystrybucyjne w Szczecinie
Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, ruszy z kolejną realizacją dla branży retail. W Szczecinie powstanie centrum dystrybucyjne o powierzchni ok. 54 500 mkw., w którym zatrudnienie znajdzie nawet 500 osób. Inwestycja przejdzie certyfikację metodą BREEAM na poziomie Outstanding.
REKLAMA