Białystok położony jest we wschodniej Polsce na Nizinie Północnopodlaskiej, nad rzeką Białą. Miasto liczące prawie 300 tys. mieszkańców jest dziesiąte pod względem liczby mieszkańców w Polsce i drugie pod względem gęstości zaludnienia. Położenie miasta w pobliżu Białorusi, Litwy i Rosji oraz uwarunkowania historyczne sprawiły, że miasto jest kolebką różnych kultur, wyznań i narodowości. Pod względem gospodarczym miasto posiada profil przemysłowo-handlowy. Białystok to również ciekawy rejon turystyczny, m.in. ze względu na różnorodność architektoniczną.

Białystok jest centralnym rejonem województwa podlaskiego. Rozwój miasta, łączy się również ze wzrostem popytu na nieruchomości mieszkaniowe. To, co również przyciąga do miasta, to nie tylko rozwinięta infrastruktura, ale nieskażona zieleń, czy dbałość o zrównoważony rozrost.

Wachlarz oferty z każdym rokiem staje się coraz szerszy. Jeszcze do niedawna dominowały na rynku oferty z rynku wtórnego. Ale sytuacja pomału zaczyna się zmieniać. Ceny mieszkań na tle innych dużych miast w kraju są stosunkowo niskie. Dlatego można obecnie kupić ładne i duże mieszkanie w Białymstoku za rozsądną cenę.

Najlepsze osiedle

W rankingu dzielnic Otodom najlepsze okazały się ex aequo osiedle Słoneczny Stok i Mickiewicza. Wśród kategorii konkursu było m.in.: bezpieczeństwo, komunikacja, koszty życia, ekologia czy oferta handlowa. Choć oba zwycięskie osiedla nie leżą w centrum miasta, to na tyle blisko, że np. z atrakcjami czy komunikacją nie ma problemu. Oba osiedla również chwalone są za dobrą infrastrukturę. Łącznie każde z tych dwóch osiedli otrzymało notę 3,78 punktu. Atutem osiedla Mickiewicza jest również bliskość terenów zielonych. W obrębie osiedla znajduje się Las Zwierzyniecki oraz Zoo.

Rynek najmu

Dużym atutem miasta jest świetna jakość infrastruktury oraz bliskość dużych dróg komunikacyjnych. Spora liczba terenów zielonych wpływa na dobrą jakość powietrza. Do miasta napływa duża liczba studentów z kraju i z zagranicy. Do najważniejszych uczelni wyższych w Białymstoku należy zaliczyć Politechnikę Białostocką oraz Uniwersytet Medyczny.

Typowym najemcą w Białymstoku jest student, osoba młoda, która dopiero zaczyna pracę. Od pewnego czasu napływa również inna grupa najemców – pracownicy fizyczni ze wschodu. Największy popyt na mieszkania wśród najemców dotyczy tych 2-pokojowych. Standardem stał się już internet i telewizja w wynajmowanym mieszkaniu. Natomiast mikro kawalerki nie cieszą się obecnie zainteresowaniem najemców. Za mieszkanie 2-pokojowe w dobrej lokalizacji w Białymstoku trzeba zapłacić około 1200 zł czynszu netto. Za kawalerkę natomiast niewiele mniej, bo około 1000 zł.

Średnia rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem wynosi do 6%. Inwestor powinien jeszcze uwzględnić fakt, że miasto jest coraz lepiej skomunikowane. Obwodnice wokół miasta sprawiają, że z jednego końca miasta na drugi koniec podróż trwa 20-30 minut. Tradycyjnie najlepsze do mieszkania pod inwestycje znajdują się w okolicach centrum Białegostoku. Z tego względu atrakcyjne jest Centrum, Przydworcowe, Piaski, Bojary, Sienkiewicza, Skorupy, Piasta czy Mickiewicza. Natomiast osiedle Ignatki znajdujące się na obrzeżach miasta, jest również polecane jako te dobrze funkcjonujące.

Nowe inwestycje

Deweloperzy na rynku białostockim przyciągają klientów za pomocą darmowych projektów aranżacji mieszkania, komórkami lokatorskimi i miejscami postojowymi w cenie. Do udogodnień na nowo powstających inwestycjach należy zaliczyć: zamknięte osiedla z monitoringiem, place zabaw i tereny zielone. Ponadto można liczyć na niższe czynsze jeśli nowymi lokalami zarządza wspólnota mieszkaniowa, a nie państwowa spółdzielnia.

Największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się średniej wielkości mieszkania: 2- i 3-pokojowe. Zdecydowanie mniej dostępnych jest kawalerek i większych mieszkań. Spośród nowych inwestycji w Białymstoku dominują standardowe osiedla z niskimi blokami. Najliczniejszą grupą nieruchomości są wielorodzinne osiedla, realizowane etapowo oraz bardziej kameralne z niską zabudową. Można również spotkać osiedla apartamentowe z zapleczem usługowym, zlokalizowane w tętniącym życiem obszarach miasta. Kolejną grupą inwestycji są modernistyczne jednorodzinne domy w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Do tej grupy inwestycji należy zaliczyć również wille miejskie bardziej oddalone od centrum miasta.

Nowe osiedla powstają w niemal wszystkich dzielnicach miasta. Jednak najwięcej nowych budynków powstaje na takich osiedlach jak: Sienkiewicza, Przydworcowe, Wysoki Stoczek, Piasta, Nowe Miasto, Kawaleryjskie czy Dziesięciny. Bliżej centrum powstają nowe apartamenty oraz kameralne osiedla mieszkalno-usługowe, natomiast bloki wielorodzinne dominują na terenach bardziej oddalonych od Śródmieścia.

Mieszkania na sprzedaż w Białymstoku bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń z rynku pierwotnego znajdziesz nowe mieszkanie w Białymstoku i kupisz je bez prowizji od pośrednika.

Ceny mieszkań

W kwietniu 2022 r. przeciętna cena mieszkania w Białymstoku to 6928 zł/mkw. Natomiast najdroższą dzielnicą miasta są Skorupy, gdzie średnia cena za 1 mkw. mieszkania wynosiła 8057 zł/mkw. Jest to więc ponad 1000 zł więcej od przeciętnej ceny w mieście. Na kolejnych miejscach wśród najdroższych osiedli Białegostoku są Bacieczki oraz Centrum. Średnie ceny kształtowały się tam odpowiednio 7963 zł/mkw. i 7567 zł/mkw.

Najtańszą zaś dzielnicą Białegostoku są Dojlidy Górne. Przeciętna cena mieszkania wynosiła tu 4253 zł. Nieco drożej jest na Zielonych Wzgórzach, gdzie średnio za mieszkanie trzeba było zapłacić 5254 zł/mkw.

Najnowsze artykuły z Białystok

Politechnika Białostocka otworzyła pierwszy w Polsce Campus 5G Network - Open RAN Lab
Sieć w modelu otwartym uruchomiona na częstotliwościach lokalnych to unikalna wartość pierwszego w Polsce Campus 5G Network – Open RAN Lab, czyli laboratorium pozwalającego na zdobywanie studentom Politechniki Białostockiej kompetencji w zakresie budowania i obsługi takich sieci na całym świecie – zgodnie z najnowszymi trendami.
Masterpress zwiększa moce produkcyjne fabryki w Białymstoku
Masterpress, wiodący europejski dostawca drukowanych opakowań ozdobnych, zdecydował się na znaczące zwiększenie swoich mocy produkcyjnych i strategiczną ekspansję na nowe rynki europejskie. Inwestycja ta jest motywowana nastawieniem firmy w rozwój i zaangażowaniem w obsługę obecnych i potencjalnych klientów, poszukujących wysokiej jakości, innowacyjnych i bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakresie druku i opakowań.
Rail Baltica: szybsze i wygodniejsze podróże na linii Warszawa – Białystok
Od niedzieli 10 grudnia mieszkańcy Białegostoku wsiadają do pociągów z drugiego nowego peronu na przystanku Białystok Zielone Wzgórza. Dzięki postępowi prac na podlaskim odcinku linii Rail Baltica, w grudniu podróż z Białegostoku do Warszawy skróci się średnio o 10 minut. Warta 3,4 mld zł modernizacja odcinka Czyżew – Białystok jest współfinansowana ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Znamy chętnych na budowę ostatniego odcinka S19 na północ od Białegostoku
10 wykonawców złożyło oferty na budowę niespełna 9 km odcinka drogi ekspresowej S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo. Najniższą cenę 320 889 472,72 zł zaproponowała firma Unibep, ta sama, która tydzień temu złożyła najtańszą ofertę na sąsiedni odcinek S19 Czarna Białostocka – Białystok Północ.
Rail Baltica: nowoczesne lokalne centrum sterowania zapewni sprawny i bezpieczny ruch pociągów na Podlasiu
Na stacji w Białymstoku przejazd pociągów dyżurni ruchu nadzorują z budynku nowoczesnej nastawni, wyposażonej w zaawansowane urządzenia komputerowe. Po zakończeniu modernizacji odcinka Czyżew – Białystok w tym miejscu uruchomione zostanie lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym, które usprawni ruch pociągów. Inwestycja jest dofinansowana z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Nowy przystanek Białystok Zielone Wzgórza
Mieszkańcy stolicy Podlasia zyskają lepsze możliwości podróży w kierunku Warszawy, Ełku i Bielska Podlaskiego. Na nowym przystanku Białystok Zielone Wzgórza otwarty zostanie pierwszy peron, a pasażerowie skorzystają z niego od 3 września. Pozytywne efekty inwestycji Rail Baltica będą też na stacji Białystok. Warta 3,4 mld zł modernizacja odcinka Czyżew – Białystok jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i współfinansowana ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Włoska firma zainwestuje w zakład produkcyjny w Białymstoku
Następna firma zdecydowała się na inwestycję w województwie podlaskim. Zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. wydał kolejną decyzję o wsparciu. Otrzymał ją Przedsiębiorca PL-Therm Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem włoskim (90% kapitał włoski, 10% polski).
Tuż przy centrum Białegostoku powstają Apartamenty Zwycięstwa
Apartamenty Zwycięstwa to nowoczesny czteropiętrowy apartamentowiec położony w Białymstoku, w centralnej części miasta, nieopodal dworca. Deweloper oferuje mieszkania o wysokim standardzie wykończenia oraz dogodną lokalizację.
Tchibo otwiera pop-up store w Białymstoku
Od czwartku 22 czerwca na klientów odwiedzających Centrum Handlowe Auchan Produkcyjna w Białymstoku czekać będą wyjątkowe rabaty, outletowe ceny i szeroki wybór produktów z oferty Tchibo. Tym samym marka poszerza swoją sieć sklepów pop-up.
Lidl otwiera nowy sklep w Białymstoku
Należąca do Grupy Schwarz sieć Lidl Polska rozwija sieć sklepów, mając na uwadze troskę o środowisko oraz dbając o łatwy dostęp do produktów dla swoich klientów. 30 kwietnia portfolio sieci powiększy się o nowy obiekt handlowy w Białymstoku.
REKLAMA