Szwajcarska firma Stadler otwarła nową fabrykę w BiałymstokuFot. Stadler

Szwajcarska firma Stadler otwarła nową fabrykę w Białymstoku

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna duża, zagraniczna inwestycja w północno-wschodniej części Polski. Szwajcarska firma Stadler uruchomiła w Białymstoku nowy zakład, w którym produkowane będą falowniki prądu zmiennego wykorzystywane przy budowie pojazdów szynowych. Zakład pełni w Grupie Stadler rolę centrum kompetencyjnego w obszarze falowników trakcyjnych. Będzie dostarczał ponad 500 urządzeń rocznie i utworzy docelowo do 250 nowych miejsc pracy.

Zakład Stadler Converter specjalizuje się w obszarze opracowania, rozwoju i produkcji falowników trakcyjnych i pomocniczych oraz ładowarek do baterii przeznaczonych do produkcji pojazdów transportu miejskiego – tramwajów, wagonów metra, a także pojazdów tailor-made takich jak koleje zębate i wąskotorowe.

Nowo otwarty zakład będzie zaopatrywał pozostałe zakłady produkcyjne należące do Grupy Stadler. Wliczając dotychczasową produkcję falowników Stadlera w poprzednich lokalizacjach, do połowy 2026 roku w eksploatacji będzie ponad 1 tys. pojazdów z urządzeniami produkcji Stadler Converter.

Nowoczesny zakład o łącznej powierzchni blisko 7 tyś. m kw. został wyposażony w innowacyjne technologie, które pozwalają testować w trybie laboratoryjnym każdy falownik, symulując warunki zbliżone do tych na pojeździe.

Infrastruktura zakładu, obok powierzchni produkcyjnych i laboratorium, obejmuje także magazyn, pomieszczenia biurowe, socjalne oraz parking.

250 nowych miejsc od Stadlera pracy na Podlasiu

W zakładzie w Białymstoku zatrudnionych jest już blisko 100 pracowników, docelowo zatrudnienie znajdzie tutaj 250 osób. Firma aktywnie rekrutuje pracowników o różnych specjalnościach, w szczególności w obszarach konstrukcji, inżynierii elektrycznej, inżynierii sterowania i oprogramowania, czy też inżynierii systemowej w dziedzinie elektroniki mocy oraz specjalistów w zakresie uruchomienia i serwisu.

– Bardzo się cieszę, że z sukcesem zainaugurowaliśmy działalność kolejnego zakładu Stadlera w Polsce. Rozwijamy zakres naszej lokalnej działalności o produkcję falowników trakcyjnych, które będą dostarczane do wszystkich zakładów produkcyjnych w ramach Grupy Stadler. Jako centrum kompetencyjne będziemy pracować w Białymstoku nad dalszym rozwojem i doskonaleniem naszych produktów. Zakładamy przy tym współpracę z lokalnymi partnerami – dostawcami materiałów i usług, ale także z instytucjami – podkreśla Wioleta Pyt, dyrektor operacyjna w Stadler Converter.

REKLAMA

I dodaje: – W ramach tworzenia 250 nowych miejsc pracy, szczególnie ważny będzie dla nas rozwój lokalnych kompetencji, który planujemy realizować we współpracy z Politechniką Białostocką. Jesteśmy dumni, że naszą działalnością możemy przyczynić się do wzmocnienia lokalnego rynku pracy, rozwoju tutejszych talentów oraz sieci lokalnych dostawców. Cieszymy się na realizację tych celów wspólnie z naszymi partnerami w regionie

Stadler w Polsce – wartość dodana dla regionu i branży

Stadler Converter to kolejna inwestycja Stadlera w Polsce, gdzie firma jest obecna od 2006 roku i sukcesywnie rozwija swoją działalność – rozbudowuje zakłady, tworzy atrakcyjne miejsca pracy i wspólnie z lokalnymi partnerami produkuje nowoczesne pojazdy szynowe dla przewoźników z całej Europy.

Stadler posiada w Polsce zakłady produkcyjne w Siedlcach i Środzie Wielkopolskiej.

Zakład Stadler Polska w Siedlcach produkuje pojazdy szynowe dla klientów polskich i zagranicznych, w zakładzie Stadler Środa powstają stalowe pudła do produkcji tramwajów.

Fot. Stadler
Fot. Stadler
Fot. Stadler
Fot. Stadler

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA