Szwajcarska firma z branży automotive buduje fabrykę pod Legnicą

Szwajcarska firma z branży automotive buduje fabrykę pod Legnicą

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
Kolejna firma z branży automotive postawiła na Polskę i Dolny Śląsk. W Gniewomierzu w gminie Legnickie Pole, na terenie podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej swój zakład produkcyjny buduje szwajcarski koncern Oetiker.
Oetiker jest producentem obejm, zacisków, szybkozłączek i pierścieni do mocowania rur, węży w samochodach osobowych oraz innych podzespołów wykorzystywanych przy produkcji AGD m.in. w ciśnieniowych ekspresach do kawy.
Firma zainwestuje w podstrefie Legnickie Pole 16 milionów euro. Ponadto kolejnych kilka milionów euro pochłonie zakup specjalistycznych maszyn oraz najnowocześniejszych patentów, dzięki którym fabryka Oetiker'a w Gniewomierzu będzie najnowocześniejszym zakładem w szwajcarskim koncernie.
Budowa fabryki ruszyła w pod koniec września i ma potrwać 8 miesięcy. W I etapie powstanie hala produkcyjna o powierzchn 10 tys. mkw (hala produkcyjna o powierzchni 9 tys. mkw i liczące około tysiąca metrów kwadratowych zaplecze biurowe). Otwarcie fabryki przewidziano na 4 maja 2018 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest PORR.
W tej chwili specjalnie pod potrzeby fabryki w Gniewomierzu produkowane są specjalistyczne maszyny, dzięki czemu będzie to najnowocześniejsza fabryka w całym szwajcarskim koncernie i jedna z najnowocześniejszych fabryk automotive w Europie. 
REKLAMA

W fabryce, która powstanie w Gniewomierzu, docelowo znajdzie pracę 75 osób (I etap). Przedstawiciele szwajcarskiego inwestora myśląc perspektywicznie zakupili znacznie większą działkę (5,4 hektara) i mają w planach kolejne inwestycje w dalszą rozbudowę fabryki w następnych latach.

Doradztwo lokalizacyjne przy poszukiwaniu odpowiedniego terenu pod inwestycję Oetiker powierzono Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz spółce Metro Plan. Inwestor interesował się szczególnie południowo-zachodnią częścią Polski. Finalnie wybrał Legnickie Pola na Dolnym Śląsku. O wyborze terenu zadecydowało m.in. doskonałe umiejscowienie działki, w sąsiedztwie autostrady A4.
Według informacji wójta gminy Legnickie Pole Henryka Babuśki obecnie gmina prowadzi rozmowy o przekazaniu nowych terenów w Nowej Wsi Legnickiej do LSSE pod nowy, duży obszar inwestycyjny.
Wójt potwierdził również, że prowadzi rozmowy z kolejnym inwestorem, który jest zainteresowany zlokalizowaniem swojego zakładu produkcyjnego w podstrefie Legnickie Pole.

O inwestorze:

Firma Oetiker powstała w 1942 roku w Szwajcarii. Produkuje nie tylko dla branży motoryzacyjnej (obejmy, zaciski, szybkozłączki i pierścienie do mocowania rur oraz węży w samochodach osobowych), ale i dla branży AGD (m.in. elementy do ciśnieniowych ekspresów do kawy). Koncern posiada swoje fabryki m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Chinach, Indiach, Szwecji i na Litwie. Jest to pierwsza fabryka tego koncernu w Polsce.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA