Śródmieście położone jest na prawym brzegu Odry, naprzeciw Starego Miasta. Dzielnica znana jest z XIX-wiecznej zabudowy oraz licznych parków. Ze względu na bliskość punktów rozrywki i ośrodków kultury, Śródmieście cenią sobie zarówno osoby starsze, jak też młode. Na tym obszarze swoje siedziby mają liczne firmy, administracja miasta, a także uczelnie wyższe takie jak: Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Przyrodniczy.
Śródmieście dzieli się na 6 osiedli: Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Ołbin, Nadodrze, Kleczków oraz Plac Grunwaldzki.
Śródmieście zajmuje powierzchnię 16 km2. Według danych z 2019 roku liczba mieszkańców szacowana jest na prawie 106 tys. Z tych względów gęstość zaludnienia jest wysoka i wynosi 6 622,9 os./km2.
Ze względu na bliskość różnych miejsc związanych z atrakcjami i rozrywką, chętnie zamieszkują dzielnicę ludzie młodzi i single. Na terenie Śródmieścia znajdują się kluby seniora oraz biblioteki osiedlowe, co sprzyja osobom starszym. Studenci mieszkający w tej dzielnicy mają blisko do Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego. Występowanie licznych punktów handlowo-usługowych oraz bliskość miejsc pracy powoduje, że młode małżeństwa również poczują się tu dobrze.
Śródmieście znajduje się w sąsiedztwie centrum miasta. W zależności od tego z jakiego osiedla będziemy dojeżdżać do centrum, podróż może zajmować od 10 do 30 minut.
Środki transportu publicznego w Śródmieściu to tramwaje, autobusy i pociągi. Komunikacja miejska w tej dzielnicy jest dobrze rozwinięta. Przez Śródmieście kursują liczne linie tramwajowe i autobusowe. W tej dzielnicy znajduje się również stacja kolejowa – Wrocław Nadodrze oraz dworzec autobusowy – Dworzec Nadodrze.
Śródmieście jest dzielnicą, która prężnie się rozwija. Znajdują się tam instytucje biznesu, nauki i administracji. Odwiedzając Śródmieście warto zobaczyć słynny Ostrów Tumski i Biskupin.
W Śródmieściu ze względu na jego historyczny charakter można zobaczyć wiele starych kamienic. Są to obiekty, które często podlegają zabiegom rewitalizacji. Cenione za wysokie sufity, duże okna i piękne elewacje są bardzo atrakcyjne dla inwestorów.
Pomimo że Śródmieście jest gęsto zaludnione, można znaleźć dość dużo terenów nadających się pod nowe budownictwo. Deweloperzy w tej dzielnicy wznoszą osiedla wielorodzinne z zapleczem usługowym, bloki mieszkalno-usługowe, kompleksy mikroapartamentów przeznaczonych pod inwestycje, a także kompleksy apartamentów o standardzie premium.
Deweloperzy budują nowe nieruchomości na różnych osiedlach Śródmieścia. Do najpopularniejszych wśród inwestorów należą: Ołbin i Nadodrze.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Średnia cena mieszkania w Śródmieściu szacowana jest na 12,7 tys. zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny nieruchomości spady o 11%. Przeciętna wartość mieszkania w Śródmieściu wynosi 727 946 zł.
Średni koszt wynajęcia mieszkania w Śródmieściu wynosi 3 284 zł/mc. Z kolei przeciętna wielkość lokalu w tej dzielnicy to 59 mkw.