Stare Miasto położone jest w samym sercu Wrocławia. Dzielnica jest bardzo popularna wśród mieszkańców, jak również turystów. Charakteryzuje się wspaniałymi zabytkami architektury takimi jak: Ratusz, kościoły parafialne, zespoły klasztorne czy pałac królewski. Na Starym Mieście można również spotkać ośrodki kultury, muzea, ale także liczne kawiarnie i restauracje.
Komunikacja na Starym Mieście jest bardzo dobrze zorganizowana. Kursują tu tramwaje, autobusy i pociągi.
W historycznej części dzielnicy rewitalizuje się stare XIX i XX-wieczne kamienice. Na pozostałych terenach Starego Miasta deweloperzy budują nowe mieszkania, w sporej części przeznaczone pod inwestycje.
Stare Miasto graniczy ze Śródmieściem i Grabiszynem. Dzielnicę dzieli się na 3 osiedla: Stare Miasto, Szczepin oraz Przedmieście Świdnickie.
Stare Miasto zajmuje powierzchnię 6,8 km2. Liczba mieszkańców szacowana jest na około 45 tys. Gęstość zaludnienia jest zatem wysoka i wynosi około 6,7 tys. os./km2.
Obszar Starego Miasta zamieszkują różne grupy społeczne – od studentów po seniorów. Dzielnica zapewnia mieszkańcom wiele atrakcji. Bardzo dobrze rozwinięta jest oferta handlowa i edukacyjna. Ponadto organizowane są tu również kluby seniora. Dla osób spragnionych rozrywki działa tu wiele klubów nocnych. Dlatego odnajdą się tu również ludzie młodzi i single.
Komunikacja na Starym Mieście jest bardzo dobrze zorganizowana. Kursują tu tramwaje, autobusy i pociągi. Dojazd z obrzeży dzielnicy do centrum zajmuje od 10 do 20 minut transportem publicznym. Do Starego Miasta dojeżdża powyżej 20 linii tramwajowych. Z kolei linii autobusowych jest jeszcze więcej. Dzielą się one na dzienne, nocne, pospieszne, podmiejskie, a także szczytowe i specjalne. Na Starym Mieście znajduje się 8 stacji kolejowych i dworców autobusowych.
Ze względu na dużą gęstość zaludnienia, niewielki obszar oraz ograniczoną liczbę terenów inwestycyjnych, na Starym Mieście powstaje znacznie mniej nowych budynków niż w pozostałych dzielnicach Wrocławia.
Deweloperzy stawiają na Starym Mieście nowe budynki mieszkalno-usługowe przeznaczone zarówno na użytek własny, jak również w celach inwestycyjnych. Są to często nieruchomości o podwyższonym standardzie. Ponadto w tej dzielnicy buduje się kompleksy apartamentów oraz zespoły bloków mieszkalnych.
W części historycznej Starego Miasta deweloperzy rewitalizują stare kamienice. Stają się one w ten sposób świetną okazją dla inwestorów do zarabiania na wynajmie dla biznesmenów czy turystów.
Deweloperzy są aktywni na każdym z 3 osiedli Starego Miasta. W okolicy o zabudowie historycznej rewitalizowane są stare kamienice. Natomiast na Szczepinie inwestorzy budują nowe, modernistyczne budynki.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Starym Mieście. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Średnia cena mieszkania na Starym Mieście szacowana jest na 12,2 tys. zł/mkw. W ostatnich 12 miesiącach ceny nieruchomości wzrosły tu o 2%. Przeciętna wartość mieszkania w tej dzielnicy wynosi 699 184 zł.
Przeciętny koszt wynajęcia mieszkania na Starym Mieście szacowany jest na 3 442 zł/mc. Z kolei średnia powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 57 mkw.