Poznań

Nowe Miasto to dzielnica Poznania, która oficjalnie istniała do 1990 roku. Razem z Grunwaldem, Jeżycami, Starym Miastem i Wildą tworzyły Poznań. Obecnie ten podział wykorzystują niektóre urzędy i instytucje państwowe.

Zabudowa dzielnicy jest zróżnicowana. Na terenie Nowego Miasta można spotkać historyczną zabudowę w postaci Ostrowa Tumskiego czy Śródki, ale także nowoczesne osiedla. Mieszkania na Nowym Mieście to przede wszystkim budynki wielorodzinne, które powstały po II Wojnie Światowej.

Na terenie Nowego Miasta można spotkać wiele zakładów przemysłowych z branży chemicznej, a także elektrociepłownię Poznań Karolin czy zakłady Volkswagena. Znajduje się tu również baza NATO – 31 Baza Lotnicza Poznań.

Jakie są osiedla na Nowym Mieście?

Nowe Miasto położone jest we wschodniej części Poznania. Dzielnicę dzieli się na 11 osiedli: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Główna, Głuszczyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Ostrów Tumski-Śródka-Zwady-Komandoria, Rataje, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Warszawskie-Pomet-Maltańskie oraz Żegrze.

Ile osób mieszka na Nowym Mieście?

Powierzchnia Nowego Miasta wynosi ponad 104 km2. Według danych z 2011 roku liczba ludności szacowana jest na ok. 136 tys. Z kolei gęstość zaludnienia to ok. 1 300 os./km2.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Nowe Miasto?

Nowe Miasto zamieszkują głównie osoby w wieku produkcyjnym, które znalazły zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie dzielnicy.

Nowe Miasto to typowa "sypialnia" Poznania. Jeszcze nie tak dawno dzielnica cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Jednak ten czas przeminął.

Dla rodzin z dziećmi rekomendowane jest osiedle Rataje, ze względu na dobrą infrastrukturę dla najmłodszych oraz bliskość centrum Poznania. Studenci mieszkający na Nowym Mieście cenią sobie bliskość uczelni wyższych: Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz AWF-u. Seniorzy z kolei zamieszkują głównie w domach jednorodzinnych na osiedlach peryferyjnych.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Nowego Miasta?

Rataje to najlepiej skomunikowane osiedle Nowego Miasta. Jednak nie ma większych problemów, żeby dostać się do centrum z innych osiedli. Na terenie Nowego Miasta kursują tramwaje oraz autobusy. Do dyspozycji mieszkańców są zarówno linie dzienne, jak też nocne.

Najszybciej dostaniemy się do centrum Poznania z takich osiedli jak Ostrów Tumski czy Śródka. Podróż komunikacją miejską zajmuje ok. 10-15 minut. Z pozostałych osiedli podróż będzie już dłuższa i może zająć ponad godzinę.

Na terenie Nowego Miasta znajduje się dworzec kolejowy Poznań Wschód. Jest to jedna ze stacji międzynarodowej linii kolejowej Berlin-Moskwa.

Rynek nieruchomości na Nowym Mieście

Zabudowa mieszkaniowa na Nowym Mieście jest zróżnicowana. Można tu zamieszkać w blokach z wielkiej płyty, domach jednorodzinnych z ogródkami, a także w nowych apartamentowcach. Ceny mieszkań na Nowym Mieście są przystępne, dlatego chętnie osiedlają się tu młode rodziny.

Nowe Miasto pomimo utraty popularności wciąż dynamicznie się rozwija. Jest to duża dzielnica Poznania ze sporym potencjałem budowlanym. To sprawia, że deweloperzy wznoszą tu nowe budynki i osiedla mieszkaniowe.

Mieszkania z rynku pierwotnego na Nowym Mieście są funkcjonalne i nowoczesne. Deweloperzy stosujący nowe technologie, szczycą się odpowiednią akustyką budowanych mieszkań, naturalnym doświetleniem pomieszczeń oraz nowoczesnym designem. Nowe osiedla często gwarantują mieszkańcom dodatkowe udogodnienia w postaci: monitoringu, ochrony, parkingu podziemnego lub naziemnego, placów zabaw dla dzieci oraz terenów zielonych.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Nowym Mieście?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Nowym Mieście powstaje w okolicach Jeziora Maltańskiego oraz na osiedlach Rataje i Starołęka.

Mieszkania na sprzedaż na Nowym Mieście bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Nowym Mieście. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Nowym Mieście?

Średnia cena mieszkania na Nowym Mieście szacowana jest na 9,8 tys. zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny nieruchomości wzrosły tu o 3%. Przeciętna wartość mieszkania w tej dzielnicy wynosi 479 687 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Nowym Mieście szacowany jest na 2 699 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia mieszkania w tej dzielnicy to tylko 50 mkw.

Zobacz również dzielnice w Poznań

Najnowsze artykuły z Poznań

W Poznaniu rusza budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego [WIZUALIZACJE]
W piątek 16 lutego wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Placówka pomieści przestrzenie ekspozycyjne poświęcone pamięci o patriotycznym zrywie oraz zwycięstwie Wielkopolan. Za projektem stoi znana polska pracownia architektoniczna WXCA.
Trwa renowacja pręgierza ze Starego Rynku w Poznaniu [FILM]
Figura kata w stroju rycerza na wysokiej kolumnie jest bardzo dobrze znana poznaniakom i turystom. Obecnie popularny pręgierz przechodzi renowację, po której wróci na swoje miejsce przy Ratuszu.
Powstające w Poznaniu Mosty Berdychowskie mają już fundamenty [FILM+ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]
Postępuje budowa pieszo-rowerowej przeprawy łączącej Berdychowo, Ostrów Tumski i Chwaliszewo. Na przełomie stycznia i lutego zakończyły się prace fundamentowe. Zapadła również decyzja o docelowej separacji ruchu.
Poznań przystępuje do prac nad projektem planu dla obszarów wokół Jeziora Maltańskiego
We wtorek 6 lutego Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę umożliwiającą Miejskiej Pracowni Urbanistycznej (MPU) przystąpienie do prac nad planem. Teren opracowania będzie wynosił 512 ha. W jego granicach znajdą się tereny bezpośrednio przylegające do jeziora, a także obszary wokół - Nowe Zoo, Termy Maltańskie, tzw. osiedle Maltańskie, tereny usługowe przy ulicy Krańcowej oraz obszary cenne przyrodniczo, w tym dawny użytek ekologiczny Olszak I.
W Poznaniu powstanie nowe wielofunkcyjne lodowisko
W stolicy Wielkopolski planowana jest budowa nowego wielofunkcyjnego obiektu sportowego. Pozwoli on na trenowanie nie tylko łyżwiarstwa, ale też innych dyscyplin.
Firma Revalize Inc. otworzy Centrum Doskonałości (CoE) w Poznaniu
Nowy, zagraniczny inwestor w Poznaniu. Amerykańska firma Revalize Inc. wybrała Poznań, stolicę województwa wielkopolskiego na lokalizację swojego nowego Centrum Doskonałości (CoE).
W Poznaniu powstaje największy park City Logistics w Polsce
Trwają prace przy budowie City Logistics Poznań III dla najemcy Grupy Raben, będącej pierwszą inwestycją Harden Construction w stolicy Wielkopolski. Inwestycja zlokalizowana jest na ul. Obodrzyckiej w Poznaniu. Prace budowlane mają zostać zakończone w drugim kwartale 2024 r. City Logistics Poznań III to największy tego typu obiekt w Polsce.
Hotel Mövenpick w Poznaniu z ostatecznym pozwoleniem na budowę [WIZUALIZACJE]
W stolicy Wielkopolski, nad Jeziorem Maltańskim, planowana jest budowa nowego, dużego, 5-gwiazdkowego hotelu. Po wielu miesiącach starań inwestora, spółki Malta Ski, pod koniec listopada 2023 roku Urząd Miasta w Poznaniu wydał pozwolenie na realizację tej inwestycji. Niespodziewanie już w grudniu ten sam urząd odwołał się od własnej decyzji do wojewody. Ostatecznie wojewoda wielkopolski oddalił skargę miasta Poznania na własną decyzję. Tym samym inwestor otrzymał ostateczne pozwolenie na budowę.
Co buduje się w Poznaniu? Przegląd najciekawszych inwestycji [FILM]
Kontynuujemy cykl filmów i artykułów pokazujących co aktualnie buduje się w największych miastach Polski. Dziś zaglądamy z wizytą do stolicy Wielkopolski, jednego z najdynamiczniej rozwijających się od wielu lat polskich miast, do Poznania. Przegląd najciekawszych naszym zdaniem inwestycji, jakie realizowane są obecnie w tym mieście.
Co dalej z budową nowego, wielkiego hotelu w Poznaniu? [FILM+WIZUALIZACJE]
W stolicy Wielkopolski, nad Jeziorem Maltańskim, planowana jest budowa nowego, dużego, 5-gwiazdkowego hotel. Po wielu miesiącach starań inwestora, spółki Malta Ski, pod koniec listopada 2023 roku Urząd Miasta w Poznaniu wydał pozwolenie na realizację tej inwestycji. Niespodziewanie już w grudniu ten sam urząd odwołał się od własnej decyzji do wojewody.
REKLAMA