Nowe Miasto to dzielnica Poznania, która oficjalnie istniała do 1990 roku. Razem z Grunwaldem, Jeżycami, Starym Miastem i Wildą tworzyły Poznań. Obecnie ten podział wykorzystują niektóre urzędy i instytucje państwowe.
Zabudowa dzielnicy jest zróżnicowana. Na terenie Nowego Miasta można spotkać historyczną zabudowę w postaci Ostrowa Tumskiego czy Śródki, ale także nowoczesne osiedla. Mieszkania na Nowym Mieście to przede wszystkim budynki wielorodzinne, które powstały po II Wojnie Światowej.
Na terenie Nowego Miasta można spotkać wiele zakładów przemysłowych z branży chemicznej, a także elektrociepłownię Poznań Karolin czy zakłady Volkswagena. Znajduje się tu również baza NATO – 31 Baza Lotnicza Poznań.
Nowe Miasto położone jest we wschodniej części Poznania. Dzielnicę dzieli się na 11 osiedli: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Główna, Głuszczyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Ostrów Tumski-Śródka-Zwady-Komandoria, Rataje, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Warszawskie-Pomet-Maltańskie oraz Żegrze.
Powierzchnia Nowego Miasta wynosi ponad 104 km2. Według danych z 2011 roku liczba ludności szacowana jest na ok. 136 tys. Z kolei gęstość zaludnienia to ok. 1 300 os./km2.
Nowe Miasto zamieszkują głównie osoby w wieku produkcyjnym, które znalazły zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie dzielnicy.
Nowe Miasto to typowa "sypialnia" Poznania. Jeszcze nie tak dawno dzielnica cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Jednak ten czas przeminął.
Dla rodzin z dziećmi rekomendowane jest osiedle Rataje, ze względu na dobrą infrastrukturę dla najmłodszych oraz bliskość centrum Poznania. Studenci mieszkający na Nowym Mieście cenią sobie bliskość uczelni wyższych: Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz AWF-u. Seniorzy z kolei zamieszkują głównie w domach jednorodzinnych na osiedlach peryferyjnych.
Rataje to najlepiej skomunikowane osiedle Nowego Miasta. Jednak nie ma większych problemów, żeby dostać się do centrum z innych osiedli. Na terenie Nowego Miasta kursują tramwaje oraz autobusy. Do dyspozycji mieszkańców są zarówno linie dzienne, jak też nocne.
Najszybciej dostaniemy się do centrum Poznania z takich osiedli jak Ostrów Tumski czy Śródka. Podróż komunikacją miejską zajmuje ok. 10-15 minut. Z pozostałych osiedli podróż będzie już dłuższa i może zająć ponad godzinę.
Na terenie Nowego Miasta znajduje się dworzec kolejowy Poznań Wschód. Jest to jedna ze stacji międzynarodowej linii kolejowej Berlin-Moskwa.
Zabudowa mieszkaniowa na Nowym Mieście jest zróżnicowana. Można tu zamieszkać w blokach z wielkiej płyty, domach jednorodzinnych z ogródkami, a także w nowych apartamentowcach. Ceny mieszkań na Nowym Mieście są przystępne, dlatego chętnie osiedlają się tu młode rodziny.
Nowe Miasto pomimo utraty popularności wciąż dynamicznie się rozwija. Jest to duża dzielnica Poznania ze sporym potencjałem budowlanym. To sprawia, że deweloperzy wznoszą tu nowe budynki i osiedla mieszkaniowe.
Mieszkania z rynku pierwotnego na Nowym Mieście są funkcjonalne i nowoczesne. Deweloperzy stosujący nowe technologie, szczycą się odpowiednią akustyką budowanych mieszkań, naturalnym doświetleniem pomieszczeń oraz nowoczesnym designem. Nowe osiedla często gwarantują mieszkańcom dodatkowe udogodnienia w postaci: monitoringu, ochrony, parkingu podziemnego lub naziemnego, placów zabaw dla dzieci oraz terenów zielonych.
Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Nowym Mieście powstaje w okolicach Jeziora Maltańskiego oraz na osiedlach Rataje i Starołęka.
W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Nowym Mieście. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.
Średnia cena mieszkania na Nowym Mieście szacowana jest na 9,8 tys. zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny nieruchomości wzrosły tu o 3%. Przeciętna wartość mieszkania w tej dzielnicy wynosi 479 687 zł.
Średni koszt wynajęcia mieszkania na Nowym Mieście szacowany jest na 2 699 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia mieszkania w tej dzielnicy to tylko 50 mkw.