Kraków

Nowa Huta to dzielnica Krakowa, która została wybudowana w latach 50-tych XX wieku jako miasto socjalistyczne. Dzielnica ta jest zlokalizowana na wschód od centrum miasta i graniczy z dzielnicami: Bieńczyce, Czyżyny i Wzgórza Krzesławickie.

Nowa Huta ma ciekawą historię i architekturę, która nawiązuje do czasów powojennych i architektury socjalistycznej. W centrum dzielnicy znajduje się osiedle Centralne, gdzie dominują bloki mieszkalne zbudowane w latach 50-tych XX wieku.

Na obrzeżach Nowej Huty znajdują się nowe inwestycje mieszkaniowe. Dzielnica ma dobrą infrastrukturę, z licznymi sklepami, szkołami, przychodniami i innymi usługami.

Jakie są osiedla w Nowej Hucie?

Nowa Huta dzieli się na 49 osiedli: Błonie, Branice, Osiedle Centrum A, Osiedle Centrum B, Osiedle Centrum C, Osiedle Centrum D, Osiedle Centrum E, Chałupki, Chałupki Górne, Cło, Górka Kościelnicka, Holendry, Kopaniny, Kościelniki, Kujawy, Mogiła, Nowa Huta, Nowa Wieś, Osiedle Górali, Osiedle Handlowe, Osiedle Hutnicze, Osiedle Kolorowe, Osiedle Krakowiaków, Osiedle Lesisko, Osiedle Młodości, Osiedle Na Skarpie, Osiedle Ogrodowe, Osiedle Słoneczne, Osiedle Sportowe, Osiedle Spółdzielcze, Osiedle Stalowe, Osiedle Szklane Domy, Osiedle Szkolne, Osiedle Teatralne, Osiedle Urocze, Osiedle Wandy, Osiedle Willowe, Osiedle Zgody, Osiedle Zielone, Piekiełko, Pleszów, Przylasek Rusiecki, Przylasek Wyciąski, Ruszcza, Stryjów, Wola Rusiecka, Wolica, Wróżenice oraz Wyciąże.

Ile osób mieszka w Nowej Hucie?

Nowa Huta ma powierzchnię około 65 km2. Według danych z 2020 roku populacja dzielnicy liczy ponad 49 tys. mieszkańców. Gęstość zaludnienia jest bardzo niska i wynosi 753 os./km2.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Nowa Huta?

Nowa Huta to dzielnica Krakowa zbudowana w latach 50-tych XX wieku, jako miasto socjalistyczne. Jednak Nowa Huta szybko stała się dzielnicą Krakowa.

Nowa Huta może być interesująca dla miłośników architektury socrealistycznej.

Dzielnica jest przyjazna dla rodzin z dziećmi, ze względu na dobrze rozwiniętą sieć szkół i przedszkoli. Nie brakuje tutaj również terenów zielonych czy placów zabaw dla najmłodszych mieszkańców.

Na terenie Nowej Huty mieszkają również studenci, których mogą cieszyć przystępne ceny mieszkań i wynajmu lokali. Do Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha mają oni kilka kilometrów.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Nowej Huty?

Czas potrzebny na dotarcie do centrum miasta z dzielnicy Nowa Huta zależy od kilku czynników, takich jak środek transportu, pora dnia oraz lokalizacja w dzielnicy.

Z Nowej Huty do centrum miasta można dojechać tramwajem lub autobusem w ciągu około 30-40 minut. Samochodem czas podróży wynosi około 30 minut.

Rynek nieruchomości w Nowej Hucie

Zabudowa w dzielnicy Nowa Huta jest charakterystyczna dla architektury socjalistycznej, która była popularna w czasach powojennych w Polsce. Dzielnica została zaprojektowana jako miasto idealne – miała być przykładem dla innych miast w Polsce i Europie Wschodniej.

W Nowej Hucie dominują bloki mieszkalne, z których większość została zbudowana w latach 50-tych XX wieku. Większość z nich jest pięciokondygnacyjna lub dziesięciokondygnacyjna, a ich elewacje są często utrzymane w odcieniach szarości lub beżu.

Na obrzeżach dzielnicy znajdują się nowe inwestycje mieszkaniowe.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych w Nowej Hucie?

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Nowej Hucie znajdują się we wschodnich obrzeżach dzielnicy.

Mieszkania na sprzedaż w Nowej Hucie bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż w Nowej Hucie. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań w Nowej Hucie?

Średnia cena mieszkania w Nowej Hucie szacowana jest na 10 043 zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły tu o 2%. Przeciętna wartość nieruchomości w Nowej Hucie wynosi 495 243 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania w Nowej Hucie szacowany jest na 2 297 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 50 mkw.

Zobacz również dzielnice w Kraków

Najnowsze artykuły z Kraków

Światowa marka Nike otworzyła pierwszy w Polsce sklep w formacie Nike Rise
W stolicy Małopolski znana, światowa marka Nike otworzyła pierwszy w Polsce salon w formacie Nike Rise. Sklep o powierzchni 1000 mkw. w swoim założeniu łączy świat sportu z cyfrowymi doświadczeniami i usługami.
Będzie nowa, wielka inwestycja infrastrukturalna w południowo-zachodniej części Krakowa
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na opracowanie wielowariantowej i wielobranżowej koncepcji rozbudowy ulicy Bunscha i budowy ulicy Humboldta. Głównym elementem opracowania ma być też nowa linia tramwajowa w południowo-zachodniej części Krakowa.
Kolejna duża, znana, międzynarodowa firma nowym najemcą kompleksu Brian Park w Krakowie
Działająca w sektorze usług profesjonalnych firma EY została nowym najemcą inwestycji Echo Investment w centrum Krakowa. Tym samym, deweloper zamknął komercjalizację pierwszego budynku kompleksu biurowego przy Alei Pokoju. EY, światowy lider w zakresie audytu, doradztwa podatkowego, prawnego, technologicznego, biznesowego i transakcyjnego wynajął 2 000 mkw. powierzchni w Brain Park. Najemca wprowadzi się do nowego biura na krakowskich Grzegórzkach w drugiej połowie br.
Trwa budowa drogi ekspresowej S52 Północnej Obwodnicy Krakowa [FILM]
W ramach inwestycji wybudowana zostanie dwujezdniowa droga ekspresowa S52 o długości ok. 12,5 km, na odcinku od węzła Modlnica (z rozbudową węzła) do węzła Kraków Mistrzejowice. Każda jezdnia będzie miała po trzy pasy ruchu.
Remi wynajmuje dwa piętra w budynku A kompleksu Bonarka 4 Business w Krakowie
Spółka Remi, będąca częścią Grupy Holding 1, wynajęła dwa piętra w budynku A kompleksu Bonarka for Business w Krakowie. Całkowita powierzchnia biurowa zajęta przez firmę wynosi około 2,6 tys. mkw. To powierzchnia biurowa dla około 300 pracowników.
Kompleks biurowy Buma Square w Krakowie z 4 nowymi najemcami
Od początku 2024 roku w kompleksie Buma Square w Krakowie pojawiło się czterech nowych najemców. Wraz z przedłużeniem umów najmu, Revetas Capital, właściciel kompleksu, podpisał 10 umów na łączną powierzchnię około 2,2 tys. mkw.
Książę Lubomirski stawia apartamentowiec w centrum Krakowa
Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, biznesmen oraz jeden z najbardziej znanych polskich arystokratów, szykuje nową inwestycję w centrum Krakowa. Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich i Grupy Landeskrone działającej na rynku nieruchomości ogłasza kolejny etap prac nad luksusowym apartamentowcem o nazwie Villa Botanica. Przedsięwzięcie przyspiesza po nawiązaniu współpracy z nowym partnerem.
Polscy inżynierowie z Krakowa pracują z firmą MAN nad megawatową ładowarką dla ciężarówek
MAN oraz ABB E-Mobility zawarły porozumienie o współpracy w obszarze badań i rozwoju. Współpraca skupi się na rozwiązaniach dla branży logistyki, w szczególności na technologii ładowania megawatowego (MCS). W projekcie biorą udział inżynierowie i programiści z ABB w Krakowie.
Holenderska firma Backbase powiększa biuro w krakowskim kompleksie High5ive
Holenderski dostawca rozwiązań fintech, firma Backbase, słynąca z opracowania platformy Engagement Banking Platform i wspierania banków w procesie modernizacji, zwiększa zajmowaną powierzchnię w krakowskim kompleksie biurowym High5ive. Przy wsparciu doradczym Walter Herz firma sfinalizowała negocjacje najmu i wybrała pracownię architektoniczną oraz wykonawcę aranżacji biura.
Biuro projektowe Enetecs nowym najemcą Bonarka 4 Business w Krakowie
Kolejny nowy najemca w kompleksie biurowym Bonarka 4 Business w Krakowie. Biuro projektowe Enetecs wynajęło 560 mkw. powierzchni biurowej w budynku F. Nowy najemca to polskie inżynieryjne biuro projektowe specjalizujące się w projektach elektrycznych oraz AKPiA dla przemysłu i energetyki.
REKLAMA