Kraków, Krowodrza

Stare Miasto to najbardziej malownicza i zabytkowa dzielnica Krakowa. Na jego obszarze położony jest Zamek Królewski na Wawelu. W dzielnicy znajduje się wiele zabytków i zakątków, przy których warto zatrzymać się i zachwycić ich pięknem. Na Rynku Głównym znajduje się plac Mariacki, gdzie można podziwiać wiele zabytkowych kamienic i kościołów. W pobliżu można znaleźć również kilka najlepszych restauracji w mieście.

Stare Miasto to również popularny zakątek handlowy, z licznymi sklepami, małymi warsztatami i kawiarniami. W dzielnicy znajduje się wiele restauracji i barów tętniących życiem nocnym. Starówka Krakowa to idealne miejsce dla turystów odwiedzających Kraków.

Jakie są osiedla na Starym Mieście?

Stare Miasto dzieli się na 9 osiedli: Kazimierz, Kleparz, Nowe Miasto, Nowy Świat, Piasek, Stare Miasto, Stradom, Osiedle Warszawskie oraz Wawel.

Ile osób mieszka na Starym Mieście?

Stare Miasto jest jedną z mniejszych dzielnic Krakowa. Według danych z 2018 roku liczba mieszkańców szacowana jest na 31,4 tys. osób. Warto wspomnieć, że liczba mieszkańców systematycznie spada, ze względu na suburbanizację (czyli przenoszenie się mieszkańców do stref podmiejskich). Gęstość zaludnienia na Starym Mieście wynosi 5 630 os./km2.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Stare Miasto?

Stare Miasto jest doskonałym miejscem dla osób ceniących sobie bliskość zabytków, zakupów, restauracji i innych atrakcji turystycznych. Na tej dzielnicy mieszkają głównie osoby w wieku produkcyjnym. Dla rodzin z dziećmi mieszkanie na Starym Mieście może być uciążliwe. Ze względu na dość ścisłą zabudowę nie ma specjalnie warunków do budowania placów zabaw dla dzieci. Stare Miasto cenione jest przez studentów za bliskość uczelni wyższych. Ceny wynajmu mieszkań w tej dzielnicy są dość wysokie, więc nie każdy student może sobie pozwolić na komfort mieszkania tutaj.

Ile czasu potrzeba na dotarcie na Starówkę ze Starego Miasta?

Wszystko zależy od tego, z jakiego punktu Starego Miasta chcemy dotrzeć na Starówkę. Z osiedla Kazimierz dotrzemy na Starówkę samochodem w około kilkanaście minut. Podobny czas zajmie nam dojazd komunikacją miejską. Do Starego Miasta kursuje wiele linii tramwajowych i autobusowych. Na terenie dzielnicy znajduje się również stacja kolejowa Kraków Główny.

Rynek nieruchomości na Starym Mieście

Na Starym Mieście można spotkać stare odrestaurowane kamienice, ale także pojedyncze nowe budynki.

Na Kazimierzu można napotkać wiele kościołów i synagog. Na Nowym Mieście dominuje zabudowa biurowa i handlowo-usługowa. Większość mieszkań na tym osiedlu to apartamentowce. Na Nowym Świecie przeważa zabudowa średniowysoka do 4 pięter. Osiedle Stare Miasto to najstarsza część Krakowa. Na tym obszarze mieści się Rynek Główny, kościół Mariacki, Sukiennice czy Brama Floriańska. Na osiedlu Stradom dominują stare kamienice. Można też spotkać nowe inwestycje mieszkaniowe np. w postaci apartamentowców. W skład Wawelu wchodzą fortyfikacje zamku oraz średniowieczne budynki.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Starym Mieście?

Trudno jest określić, na jakim osiedlu powstaje najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych.

Mieszkania na sprzedaż na Starym Mieście bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Starym Mieście. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Starym Mieście?

Średnia cena mieszkania na Starym Mieście szacowana jest na 18 811 zł/mkw. Jest to najdroższa dzielnica Krakowa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły tu o 14%. Przeciętna wartość nieruchomości na Starym Mieście wynosi 1 056 260 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Starym Mieście szacowany jest na 3 368 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 58 mkw.

Zobacz również dzielnice w Kraków

Zobacz również osiedla w Kraków Krowodrza

Najnowsze artykuły z Kraków

Biurowiec KREO w Krakowie z najwyższą oceną certyfikacji BREEAM
KREO, najnowszy projekt biurowy Ghelamco w Krakowie, uzyskał certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding. To kolejna inwestycja Ghelamco, która może poszczycić się tym certyfikatem z najwyższą możliwą oceną. Biurowiec otrzymał również precertyfikat WELL i Green Building Standard, a także jest w procesie certyfikacji Smart Score, Wired Score oraz „Obiekt bez barier”.
Wirtualny spacer po budowanym Krakowskim Centrum Muzyki [FILM+WIZUALIZACJE]
Krakowskie Centrum Muzyki to flagowa inwestycja, którą dla miasta realizuje Agencja Rozwoju Miasta Krakowa. Obiekt w przyjętych rozwiązaniach architektonicznych i funkcjonalnych będzie najnowocześniejszym kompleksem z miejscem do prowadzenia bieżącej działalności przez dwie miejskie orkiestry: Capellę Cracoviensis i Sinfoniettę Cracovię, ale również domem muzyki dla wielu innych podmiotów oraz wydarzeń, które wzbogacają życie muzyczne Krakowa.
Kraków przygotowuje się do budowy nowej linii tramwajowej
10 kwietnia w Biuletynie informacji Publicznej zamieszczono ogłoszenie o zamówieniu „Studium wykonalności dla budowy linii tramwajowej do osiedla Kliny”. Termin składania ofert mija 23 kwietnia 2024 r. Opracowanie ma przedstawić możliwości organizacyjne, społeczne, techniczne, przestrzenne i środowiskowe oraz zasadność ekonomiczną budowy linii tramwajowej na osiedle Kliny.
Ruszyła rozbudowa szkoły przy ul. Tynieckiej w Krakowie [FILM]
Komfort nauki dla uczniów i więcej miejsc dla przedszkolaków – to cel przebudowy Szkoły Podstawowej nr 54 przy ulicy Tynieckiej. Prace zakończą się w 2027 r., a ich efektem będzie m.in. 16 przestronnych sal lekcyjnych, komfortowa przestrzeń dla 6 oddziałów przedszkolnych, zmodernizowana sala gimnastyczna. Całość zostanie zamknięta w ciekawej bryle. 11 kwietnia położono symboliczny kamień pod rozpoczętą już budowę.
Mieszkania z przystępnym czynszem wkrótce także dla krakowian
Rozpoczęły się prace projektowe – w Krakowie przy ul. Padniewskiego w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN SIM Ziemia Krakowska, powstanie 105 mieszkań o preferencyjnym czynszu. Miasto rozważa także kolejne inwestycje, między innymi przy ul. Wielickiej – łącznie może być to nawet 300 mieszkań.
Kanadyjska sieć edukacyjna otworzy przedszkole w The Park Kraków
Do grona najemców komercjalizowanego kompleksu The Park Kraków dołącza przedszkole Maple Bear. Największa sieć edukacyjna na świecie pod kanadyjskim szyldem zajmie ok. 650 mkw. powierzchni na parterze budynku B2. Przedszkole rozpocznie działalność 1 września bieżącego roku.
Postępują prace przy budowie Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie [FILM]
Na terenie poprzemysłowym Nowej Huty, w rejonie ulic Igołomskiej i Cementowej, powstaje Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. Zakończenie I etapu prac przewidziano na koniec czerwca. Inwestorem jest MPO Kraków.
Zielone źródło ciepła w Krakowie coraz bliżej
W lutym br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu wysokiego ciśnienia w ramach inwestycji na terenie krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. To kolejny ważny krok na drodze do zielonej przyszłości miasta w zakresie energetyki i ciepłownictwa.
Trwa budowa Krakowskiego Centrum Muzyki [FILM]
Krakowskie Centrum Muzyki to flagowa inwestycja, którą dla miasta realizuje Agencja Rozwoju Miasta Krakowa. Obiekt w przyjętych rozwiązaniach architektonicznych i funkcjonalnych będzie najnowocześniejszym kompleksem z miejscem do prowadzenia bieżącej działalności przez dwie miejskie orkiestry: Capellę Cracoviensis i Sinfoniettę Cracovię, ale również domem muzyki dla wielu innych podmiotów oraz wydarzeń, które wzbogacają życie muzyczne Krakowa.
Rusza budowa Centrum Symulatorowo-Treningowego Ryanair w Krakowie [FILM]
Ryanair rozpoczął budowę Centrum Symulatorowo-Treningowego Grupy Ryanair w Krakowie. Projekt uzyskał pozwolenie na budowę. Inwestycja, której koszt to około 130 mln euro, zostanie oddana do użytku w 2025 roku i wygeneruje 150 miejsc pracy.
REKLAMA