Ruszyła budowa wielkiej fabryki baterii koreańskiego LG CHEM

Ruszyła budowa wielkiej fabryki baterii koreańskiego LG CHEM

Aglomeracja Wrocławska
REKLAMA
Ruszyła zapowiadana od pewnego czasu, wielka koreańska inwestycja pod Wrocławiem. Na jednej z działek w Klastrze LG-LCD (obok fabryki LG Display) w Biskupicach Podgórnych (gmina Kobierzyce), LG CHEM rozpoczął budowę wielkiej fabryki baterii do aut elektrycznych. 

Budowa ruszyła

Aktualnie na działce trwają prace polegające na niwelacji gruntu. Prowadzone sa też pierwsze prace przygotowujące do rozpoczęcia budowy hal produkcyjnych. W ramach inwestycji powstanie główna hala produkcyjna z zapleczem biurowo-socjalnym i magazynem, budynek testowni akumulatorów, budynek magazynowy, budynek techniczny, wieże chłodnicze i kilka mniejszych obiektów.
Będzie to I etap budowy tej fabryki, bowiem fabryka baterii LG CHEM ma być stopniowo rozbudowywana. Inwestor ma dość spory teren pod rozwój tej fabryki pod Wrocławiem.
Prace przy budowie fabryki ruszyły w sierpniu i mają potrwać do lipca 2017 roku. Głównym projektantem jest arch Anna Szałkowska, a wykonawcą prac budowlanych jest firma SERVEONE Poland z Wrocławia. Głównym udziałowcem firmy jest koreańska spółka SERVEONE CO.LTD). To zarazem nowa, duża zagraniczna firma, która ulokowała się zaledwie kilkanaście tygodni wcześniej we Wrocławiu, zakładając w stolicy Dolnego Śląska swoją polską centralę. Firma ściśle współpracuje z LG i przy okazji budowy nowej fabryki baterii LG CHEM postanowiła wejść do Polski.

Jak wielka będzie to inwestycja?

REKLAMA
Na razie nie jest jeszcze oficjialnie znana wielkość inwestycji LG CHEM. Według różnych nieoficalnych informacji, docelowo fabryka ma produkować rocznie 229 tys. baterii samochodowych. Jeśli tak się stanie, LG Chem awansuje na pozycję drugiego największego producenta baterii do EV poza Chinami.
Koreańczycy dostarczają baterie do aut z napędem elektrycznym dla 25 koncernów motoryzacyjnych – m.in. dla Renault, Volkswagena, Audi czy Volvo, a także dla General Motors, który w tym roku wypuszcza na rynek nowy elektryczny model Bolt.
Uruchomienie nowej fabryki LG CHEM oznacza powstanie wielu specjalistycznych, dobrze płatnych i pewnych miejsc pracy oraz przeniesienie do Polski części know-how. 
Docelowo Koreańczycy mogą zainwestować pod Wrocławiem kilkaset milionów euro i zatrudnić około 800-1000 osób. Prawdopodobnie w I etapie zdolności produkcyjne fabryki wyniosą około 50 tys. ogniw rocznie, a zatrudnienie będzie oscylowało w granicach 300-400 osób. Są to jak na razie nieoficjalne informacje, bo Koreańczycy nadal odmawiają podawania wszelkich informacji o tej inwestycji.
Budowa fabryki baterii, może też spowodować, że koncern LG do fabryk elektroniki i sprzętu AGD doda również wyroby dla branży automotive (aktualnie takie fabryki grupa ma na Tajwanie). Według nieoficjalnych informacji, w grę mogłyby wchodzić skomplikowane systemy do ABS czy ESP, a także produkcja lamp samochodowych. A to oznaczałoby kilka nowych fabryk na terenie obok. LG podobno bardzo intensywnie rozmawiał o udzieleniu grantów na te dodatkowe inwestycje i produkcję.
Prace budowlane idą pełną parą, teraz oczekiwane jest oficjalne ogłoszenie planów inwestycyjnych LG Chem, które może nastąpić już we wrześniu.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z Biskupic Podgórnych, gdzie trwają pierwsze prace na budowie nowej fabryki baterii LG CHEM.
Zdjęcia z 27.08.2016 r. (sobota):

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA