Gigantyczna inwestycja w Porcie Popowice coraz bliżej. A co ze stocznią?

Gigantyczna inwestycja w Porcie Popowice coraz bliżej. A co ze stocznią?

Wrocław
REKLAMA
Marina Park, czyli zapowiadana od lat potężna inwestycja na terenie Portu Popowice ma szansę wkrótce wystartować. Może tam powstać nawet 2,5 tys. mieszkań. Niepewny jest z kolei los przedsięwzięcia w miejscu dawnej stoczni rzecznej.
Budowa osiedla na terenie dawnego Portu Popowice pierwotnie miała ruszyć w 2008 roku. Tak się jednak nie stało, ale wszystko wskazuje na to, że cała inwestycja wreszcie zostanie wcielona w życie.
Przedstawiciele spółki Rank Progress potwierdzają, że firma zamierza zrealizować projekt mieszkaniowy przy ulicy Popowickiej – na obszarze 14 hektarów powstanie około 2,5 tysiąca mieszkań.
Obecnie trwają prace przedprojektowe, a mianowicie opracowana została przez wrocławską pracownię AP Szczepaniak koncepcja architektoniczno-urbanistyczna osiedla wraz z rozwiązaniami drogowymi i infrastrukturalnymi oraz wykonywana jest analiza biznesowo-finansowa projektu – tłumaczy Joanna Gębalska, asystentka zarządu w spółce Rank Progress.
Gębalska dodaje, że do końca 2016 roku spółka podejmie decyzję o wyborze modelu biznesowego budowy osiedla wraz z harmonogramem czasowym.
Jak czytamy na stronie internetowej dewelopera, osiedle Marina Park zostanie wzbogacone o funkcje biurowe i usługowe, o łącznej powierzchni przekraczające 113 tys. metrów kwadratowych.
– Niepowtarzalny charakter osiedla z własną naturalną mariną, położonego w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych Wrocławia, a jednocześnie wyciszonego i otoczonego przez dwa wielkie kompleksy parkowe, z bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym (Hala Sportowa ORBITA i zespół basenów przy ul. Wejherowskiej), gwarantuje duży popyt, a w konsekwencji wysoką rentowność i biznesowe powodzenie przedsięwzięcia – zapewnia deweloper.
Marina III już powstaje
REKLAMA
Tymczasem inna inwestycja z Mariną w nazwie właśnie ruszyła. Mowa o Marinie III na wąskim cyplu tuż przy mostach Pomorskich. To inwestycja firmy Topacz Investment, która postawiła już dwa sąsiednie obiekty (Marina I i Marina II).

Pod koniec 2012 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt apartamentowca – wówczas przyznano dwie pierwsze nagrody ex aequo: pracowni Dawida Marszolika i Tamizo Architects Group. 

Inwestor zdecydował, że w życie zostanie wcielona koncepcja pracowni Tamizo, a potem projekt został nieco zmodyfikowany przez wrocławskie biuro Major Architekci.

ruszyła budowa naszej MARINY!

Opublikowany przez Major Architekci na 12 wrzesień 2016
Prace budowlane już trwają, a zaplecze budowy ulokowano przy ulicy Księcia Witolda – po drugiej stronie mostów Pomorskich – naprzeciwko powstających Bulwarów Książecych.

Co z inwestycją w stoczni?

Niepewny jest z kolei los inwestycji przy ulicy Kościerzyńskiej na terenie dawnej stoczni rzecznej, nieopodal mostów Jagiellońskich.
fot. Kajtman
W 2011 roku teren kupiła spółka Alterco, która zapowiadała inwestycję rzędu 75 mln złotych w budowę kompleksu mieszkalno-komercyjnego. Budowa miała ruszyć wiosną 2013 roku.
– W ramach pierwszego etapu realizacji planujemy budowę kompleksu hotelowego oraz zespołu budynków biurowych i jednego budynku biurowo-usługowego. Drugi etap inwestycyjny przewiduje uzupełnienie funkcjonalne projektowanego kompleksu o zabudowę mieszkaniową, zlokalizowaną wokół basenu stoczniowego. Najistotniejszym elementem projektu jest jego realizacja w ścisłym związku z otaczającą wodą i przyległymi terenami rekreacyjnymi – tłumaczył w 2011 roku Zbigniew Zuzelski, prezes Alterco SA.  

Inwestycja jednak nigdy nie wystartowała, a w kolejnych latach spółka borykała się z poważnymi kłopotami finansowymi (prowadzono nawet postępowanie upadłościowe). W maju 2016 roku zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wykluczył z obrotu giełdowego akcje Alterco.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA