Amerykański dostawca produktów i technologii jądrowych, firma Westinghouse Electric Company otworzyła w czwartek 9 września pierwsze, globalne centrum usług wspólnych zlokalizowane w Krakowie. Firma początkowo zatrudni tam blisko 160 pracowników różnych specjalizacji.
Prezes polskiego oddziału tej firmy Mirosław Kowalik poinformował, że firma wynajęła 1,9 tys. mkw. powierzchni biurowej pod centrum w budynku B kompleksu Zabłocie Business Park. Początkowo pracować tam będzie blisko 160 wysoko wykwalifikowanych pracowników różnych specjalizacji w siedmiu dywizjach biznesowych, którzy dołączą do zróżnicowanego zespołu, liczącego obecnie ponad 9 tys. osób na całym świecie.
– Docelowo chcemy dostarczyć Polsce najlepszą technologię, która umożliwi sprawne osiągnięcie celów klimatycznych i zabezpieczy potrzeby energetyczne gospodarki – podkreślił Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse.
O firmie:
Westinghouse Electric Company to pionier na rynku energii atomowej i wiodący dostawca produktów i technologii na potrzeby elektrowni atomowych na całym świecie. Spółka Westinghouse dostarczyła pierwszy na świecie reaktor wodny ciśnieniowy w 1957 r. do Shippingport w Pensylwanii w USA.
Westinghouse Electric Company to amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji urządzeń wykorzystujących energię nuklearną, ich bieżącej obsłudze, serwisie oraz kontroli, a także w projektowaniu siłowni jądrowych na rzecz sektora cywilnego i wojskowego.
Westinghouse wyprodukowała łącznie ponad 440 komercyjnych reaktorów jądrowych używanych na terytorium Stanów Zjednoczonych i w innych krajach świata, generujących łączną energię o mocy ponad 368 gigawatów. Westinghouse jest także jednym z dwóch głównych dostawców siłowni nuklearnych dla okrętowych systemów napędowych amerykańskiej marynarki wojennej.
WEC prowadzi działalność operacyjną w 17 krajach poza USA. W 2006 roku, Westinghouse Electric została sprzedana korporacji Toshiba za kwotę 5,4 mld dolarów.
W 2018 roku Westinghouse został odkupiony od japońskiej Toshiby za 4,6 mld dolarów przez Brookfield Business Partners (do tej pory korporacja nie działała w sektorze energetyki jądrowej).