Chiński gigant technologiczny Tencent inwestuje we wrocławską spółkę Techland

Orzech

Kolejny światowy gigant inwestuje we Wrocławiu. Tym razem jest to Tencent – największa na świecie korporacja inwestycyjna, jedna z największych firm internetowych i technologicznych, a także największa firma z branży gier i mediów społecznościowych na świecie.

Tencent zostanie większościowym akcjonariuszem wrocławskiej spółki Techland, należącej do jednego z najbogatszych Polaków, Paweł Marchewki. Techland to niezależny polski producent gier, dystrybutor i globalny wydawca – powstał w 1991 roku. Firma zatrudnia ponad 400 osób w biurach w Wrocławiu (gdzie mieści się siedziba spółki), Warszawie i Ostrowie Wielkopolskim. Polska firma znana jest najbardziej z gier "Dead Island", "Call of Juarez" oraz "Dying Light" część 1 i 2.

Tencent to największa na świecie korporacja inwestycyjna, jedna z największych firm internetowych i technologicznych, a także największa firma z branży gier i mediów społecznościowych na świecie. Liczne usługi Tencent obejmują sieci społecznościowe, muzykę, portale internetowe, e-commerce, gry mobilne, usługi internetowe, systemy płatności, smartfony i gry online dla wielu graczy, które należą do największych i najbardziej popularnych na świecie. Oferta w Chinach obejmuje komunikator Tencent QQ i jeden z największych portali internetowych QQ.com. Mobilna usługa czatu WeChat pomogła zwiększyć ciągłą ekspansję Tencenta w usługach na smartfony i została uznana za jedną z najpotężniejszych aplikacji na świecie. Korporacja jest również właścicielem większości chińskich serwisów muzycznych (Tencent Music Entertainment), z ponad 700 milionami aktywnych użytkowników i 120 milionami płatnych subskrybentów.

Tencent kontroluje setki spółek zależnych w wielu branżach i obszarach, tworząc szerokie portfolio własności, w tym w handlu elektronicznym, handlu detalicznym, grach wideo, oprogramowaniu, rzeczywistości wirtualnej, współużytkowaniu pojazdów, bankowości, usługach finansowych, fintech, technologia konsumencka, technologia komputerowa, motoryzacja, produkcja filmów, sprzedaż biletów, produkcja muzyczna, technologia kosmiczna, zasoby naturalne, smartfony, duże zbiory danych, rolnictwo, usługi medyczne, przetwarzanie w chmurze, media społecznościowe, IT, reklama, media streamingowe, sztuczne wywiady, robotyka, UAV, dostawa żywności, usługi kurierskie, e-booki, usługi internetowe, edukacja i energia odnawialna. Jest to jedna z najaktywniejszych korporacji inwestycyjnych na świecie, ostatnio koncentrująca się na start-upach w rozwijającej się azjatyckiej scenie technologicznej.

Paweł Marchewka, CEO Techlandu, opublikował oficjalny komunikat informujący o wykupieniu przez Tencent pakietu większościowego. Jak podkreślił, zaistniała sytuacja nie wpłynie negatywnie na przyszłe projekty i studio będzie miało całkowitą wolność w tworzeniu swoich gier. Inwestycja chińskiej korporacji zagwarantuje Techlandowi odpowiednie środki na rozwój marki Dying Light oraz dopracowanie zapowiedzianego kilka miesięcy temu nowego RPGa osadzonego w fantastycznym świecie.

/ Siedziba firmy Techland we Wrocławiu