Kolejna duża, zagraniczna firma stawia na Gdańsk. Czołowa australijska firma technologiczna Atlassian, dostawca aplikacji usprawniających pracę i zarządzanie zespołem, takich jak: Trello, Jira, Confluence czy Bitbucket, inwestuje w nowe biuro w Gdańsku. W ostatnich tygodniach polski zespół, w tym działy badań i rozwoju (R&D), został przeniesiony do biurowca Officyna. Aby minimalizować ilość odpadów w nowym biurze, ponownie wykorzystano aż 65% mebli z poprzedniej lokalizacji.
Atlassian to firma z ponad 20-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w tworzeniu narzędzi wspierających pracę zespołową, zarządzanie projektami oraz rozwój oprogramowania. W Gdańsku obecna jest od 2020 roku, kiedy w wyniku połączenia ze swoim wieloletnim partnerem Spartez zaczęła rozwijać zespół w Polsce. Inwestycja w nowe biuro podkreśla chęć dalszego rozszerzania obecności firmy w Polsce i w Europie.
Aplikacje tworzone nad Bałtykiem: trójmiejskie R&D w pierwszej trójce
Polska jest drugim co do wielkości ośrodkiem Atlassian w Europie. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracowników firmy w naszym kraju wzrosła o ponad 60% i obecnie jest to ponad 300 osób. Zdecydowana większość polskiej kadry – niemal 80% – pracuje na stanowiskach inżynierskich w dziale badań i rozwoju (R&D).
– W przeciwieństwie do wielu dużych globalnych firm technologicznych, Atlassian nie tylko sprzedaje swoje produkty w Europie, ale także buduje i rozwija je na miejscu. Zespoły R&D w Polsce pracują nad flagowymi produktami: Jira Cloud Platform, Jira Data Center i nowym – opracowywanym niemal wyłącznie w Europie – Jira Product Discovery. Ci specjaliści pełnią ważną rolę w strukturach Atlassian i potrzebują komfortowej, żywej przestrzeni, która pasuje do ich dynamicznego sposobu pracy. Zależy nam, aby każdy mógł wybrać, jak i gdzie pracuje mu się najlepiej, a biuro wspierało te różne style działania – podkreśla Gosia Gulgowska-Kowalska, head of product enterprise data center w Atlassian.
Przestrzeń dla największych talentów inżynierskich w Trójmieście
Zespół Atlassian jest rozproszony, a pracownicy mogą codziennie wybierać, czy chcą pracować z domu, kawiarni czy jednej z siedzib firmy. Biura nadal odgrywają jednak ważną rolę w strategii firmy – około połowa pracowników w Polsce mieszka w promieniu 2 godzin od gdańskiego ośrodka. Firma jest przekonana, że czas osobistych interakcji jest cenny, ale wtedy, gdy jest spędzany celowo. Dlatego rocznie organizuje nawet 50 spotkań typu „Intentional Togetherness Gatherings” (celowe spotkania integracyjne). Spotkania te są poświęcone zespołom, które mogą nie tylko zacieśniać swoje osobiste kontakty, ale także planować współpracę i pracować nad problemami oraz rozwiązaniami.
W nowym biurze w Gdańsku, dzięki elastycznym salom konferencyjnym i strefom socjalnym dla nawet 100 uczestników, tych spotkań ma być jeszcze więcej. Jak wskazuje Atlassian, biuro to też ważny element strategii przyciągania największych talentów w rejonie Trójmiasta, zwłaszcza inżynierów potrzebnych w projektach R&D.
Lokalni artyści i recykling mebli
Przestrzeń nowego biura odzwierciedla zaangażowanie Atlassian we wspieraniu lokalnej społeczności – we wnętrzach znajdują się ręcznie malowane murale autorstwa trójmiejskich artystów: kolektywu MURO (Monika Pietrzak i Marcin Zdybel) oraz Ady Zielińskiej (graficzka i ilustratorka, która w swojej twórczości łączy nowoczesność z nostalgią za latami 70. i 80.), inspirowane bogatą historią i kulturą Trójmiasta.
Kompleks biurowy Officyna
Officyna powstawała w dwóch etapach i łącznie wniosła na lokalny rynek biurowy 12,3 tys. mkw. powierzchni najmu. I etap powstał w miejscu wyburzonego niemal w całości substandardowego budynku. Nowy obiekt biurowo-usługowy, zlokalizowany przy Al. Grunwaldzkiej, został oddany do użytku pod koniec sierpnia 2019 roku.
Na parterze zaprojektowano lokale usługowe (ich łączna powierzchnia to prawie 900 mkw.), dostępne niezależnie od strony alei oraz z holu budynku. Na wyższych kondygnacjach znajdują się przestrzenie biurowe o łącznej powierzchni niecałych 4,2 tys. mkw.
Inwestorem kompleksu była firma Torus. Projekt inwestycji przygotowała pracownia architektoniczna APA Wojciechowski.