Kolejny zabytkowy, pofabryczny budynek w centrum Łodzi przechodzi metamorfozę [ZDJĘCIA]

Orzech

Kolejny zabytkowy, pofabryczny, zabytkowy budynek w centrum Łodzi przechodzi prawdziwą metamorfozę. Plac Komuny Paryskiej 6 w Łodzi – adres, który jeszcze do niedawna kojarzył się z popadającym w zapomnienie pofabrycznym gmachem, dziś zyskuje nowe życie jako jeden z najciekawszych przykładów miejskiej rewitalizacji.

W zabytkowych murach z końca XIX wieku trwa jedna z ciekawszych metamorfoz w Śródmieściu – projekt, który nie tylko przywraca dawny blask zabytkowi, ale też wpisuje się w szeroko zakrojone zmiany urbanistyczne całej okolicy Łodzi.

Od tkalni po lakiernię

Historia budynku przy placu Komuny Paryskiej 6 sięga 1893 roku, kiedy to znany architekt Adolf Zeligson zaprojektował dla Towarzystwa Akcyjnego Manufaktur Juliusza Heinzla charakterystyczny narożny zespół przemysłowych obiektów. W 1904 roku nieruchomość została rozbudowana, a jej ceglane elewacje na dobre wpisały się w pejzaż robotniczej Łodzi. Po upadku fabryki i burzliwych dekadach XX wieku budynek przejął Skarb Państwa – mieściła się tu m.in. lakiernia Zakładów Aparatów Elektrycznych. Z czasem gmach opustoszał, choć jeszcze przez chwilę tliło się w nim życie – działała tu m.in. restauracja Porto Bello i siedziby stowarzyszeń.

Kompleksowy remont

Dziś, za sprawą obecnego właściciela oraz wsparcia z miejskich dotacji, prowadzony jest tu kompleksowy remont, który przywraca budynkowi jego pierwotny wygląd.

– Naszym celem od początku było zachowanie jak największej autentyczności. Odsłoniliśmy i odrestaurowaliśmy ceglaną elewację, wymieniliśmy stolarkę okienną, dopasowaną do historycznego charakteru obiektu – podkreśla Łukasz Skuza, inwestor.

ZDJĘCIA:

Źródło: lodz.pl