Luware, szwajcarska firma z branży IT zwiększy zatrudnienie w swoim centrum R&D w Gdańsku

Orzech

Luware, firma posiadająca oddziały w Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA, rozwija swój oddział w Gdańsku i poszukuje doświadczonych i utalentowanych software deweloperów.

Historia Luware, międzynarodowej firmy ułatwiającej kontakt między użytkownikami a obsługą techniczną softwaru, sięga 2010 roku. Michael Jakob, Andreas Kobler i Phillip Beck – młodzi miłośnicy programowania, studiując na Uniwersytecie Nauk Stosowanych Rapperswill w Szwajcarii, wpadli na ciekawy pomysł na biznes.

Szwajcarski potencjał biznesowy

Koncept był prosty: połączyć kanały komunikacyjne konkretnego oprogramowania z customer service w taki sposób, by wiadomość dotarła do wolnego pracownika obsługi i, co za tym idzie, odpowiedź nadeszła jak najszybciej. Pomysł okazał się niezwykle interesujący i wkrótce nawiązano ścisłą współpracę z firmą Microsoft. Do dziś jako ich Gold Partner są zaangażowani w ulepszanie i rozwijanie technologii tej marki.

Przez lata biznes rozwijał się niezwykle dynamicznie, dostarczając rozwiązania zarówno wielkim korporacjom, jak i organizacjom pozarządowym. Kolejne biura poszerzały zasięg kompetencyjny Luware. Elastyczne podejście firmy w kwestii formy zatrudnienia stało się jej znakiem rozpoznawczym. Obecnie Luware szczyci się dużą międzynarodową bazą klientów ze wszystkich gałęzi biznesu.

Kłopoty w Białorusi

Jednym z miejsc, w których utworzono oddział, był Mińsk. W Białorusi jeszcze kilka lat temu panowały doskonałe warunki do rozwoju branży IT. W trudnych realiach bardzo wielu młodych ludzi szukało ucieczki od reżimu Łukaszenki, upatrując swoją lepszą przyszłość zawodową w sektorze nowoczesnych technologii. Nadszedł jednak rok 2020, a wraz z nim sfałszowane wybory i fala przemocy na ulicy. Pracownicy białoruskiego oddziału Luware musieli odnaleźć nowe miejsce do życia. Zorientowani proeuropejsko i szanujący zasady demokracji specjaliści IT na drodze głosowania wybrali Polskę.

Pierwsze wyzwania po relokacji

Proces relokacji nie przebiegał jednak bez przeszkód. Wielu pracowników musiało niemal uciekać z Białorusi, zostawić swoje mieszkania i majątki. Niektórzy doświadczyli także zatrzymań i przemocy ze strony milicji. Również sama adaptacja w Polsce nie należała do najłatwiejszych.

Pierwsi pracownicy zaczęli się przenosić w połowie 2021 roku, natomiast legalną działalność założyli pod koniec tego samego roku. Procedury organizacyjne przeciągały się, a sprostanie wymogom prawnymbyło sporym wyzwaniem (jak choćby zakładanie pracownikom kont w polskich bankach). Białoruski zespół otrzymał wsparcie od Invest in Pomerania – inicjatywy non-profit, koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza. Dzięki akcesowi do programu Come2Pomerania – udzielającego pomocy relokacyjnej przedsiębiorstwom z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Armenii i Gruzji – nie tylko udało się skutecznie zarejestrować działalność Luware w Polsce, ale także usprawnić proces legalizacji pobytu pracowników w kraju. Łącznie nad Wisłę przeniosło się 20 członków zespołu wraz z rodzinami – i nierzadko zwierzętami.

Konsekwentny rozwój

Obecnie w polskich centrach R&D (w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Krakowie) pracuje 25 deweloperów. Luware planuje konsekwentny rozwój tego rynku – rokrocznie 15-procentowy wzrost zatrudnienia.

– Jesteśmy szczęśliwi z obecności w Gdańsku, gdzie możemy kreować i wprowadzać godne zaufania rozwiązania telekomunikacyjnego softwaru – mówi Andrei Fralou, Dyrektor Luware Polska.

Firma, której założeniem jest gromadzenie pasjonatów branży IT, w tej chwili poszukuje utalentowanych i doświadczonych senior frontend developerów i senior manual quality assurance engineerów. Projektowanie rozwiązań dla customer service założyciele Luware traktują jako swego rodzaju misję. Wśród potrzebnych kandydatom zdolności najwyżej cenione są myślenie analityczne i koncepcyjne, a także umiejętność poruszania się w środowiskach .net Core, Docker, Angular, TypeScript/JavaScript.

Współczesny model zatrudnienia

Jak wspomniano wcześniej, Luware oferuje różne formy zatrudnienia, respektując tym samym potrzeby pracowników: istnieje możliwość zatrudnienia b2b i etatowego. Ponadto, umowy opiewają na wynagrodzenia w euro, co jest niezwykle korzystne z perspektywy rosnącej w Polsce inflacji. W dodatku obecność w biurze zależy tylko i wyłącznie od preferencji pracownika: model hybrydowy, sprawdzony w czasie pandemii, funkcjonuje do dziś.

W działaniach employer brandingowych wspiera Luware Invest in Pomerania:

– Pomoc takim firmom jak Luware należy do naszych priorytetowych zadań. Trójmiejski hub IT tylko w tym roku wzbogacił się o ponad 1000 miejsc pracy, a już trwają rozmowy z nowymi klientami. Ten przypadek szczególnie napawa nas dumą, ponieważ mieliśmy okazję wesprzeć grupę ludzi, którzy w imię wyznawanych przez siebie wartości zmuszeni byli do opuszczenia ojczyzny. Z tym większą satysfakcją obserwujemy rozwój polskiego oddziału Luware – wspomina Aleksandra Moszyńska, BSS Promotion Project Manager, Invest in Pomerania.

Źródło: Invest in Pomerania