Miasto Wrocław kupiło zabytkowy, przedwojenny Pałac Schaffgotschów czyli popularny Pałacyk przy ul. Kościuszki 34. Magistrat, korzystając z prawa pierwokupu zapłacił dotychczasowemu właścicielowi, firmie TH-Invest za ten okazały budynek 9 mln zł. Teraz urzędnicy planują opracowanie koncepcji zagospodarowania tej zabytkowej nieruchomości.
Prace te mają potrwać około półtora roku. Do tego czasu obiekt ma funkcjonować najprawdopodobniej na dotychczasowych zasadach, ale dochody z tej działalności będą trafiać już do budżetu miejskiego. Aktualnie na terenie Pałacyku swoją działalność prowadzi około 30 rożnego rodzaju firm.
Magistrat chce, żeby docelowo Pałac Schaffgotschów miał służyć mieszkańcom Wrocławia, z przeznaczeniem na funkcje, które znajdują się w kompetencjach Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego Urzędu Miejskiego.
Zainteresowanie budynkiem wyraziło wrocławskie BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej. Jej dyrektor, Maciej Bujko, napisał list do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka z prośbą o przeznaczenie tego obiektu na nową siedzibę BWA.
– Nie bez znaczenia jest aspekt lokalizacji Pałacyku, znajdującego się w niewielkiej odległości od Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, gdzie ulokowana była pierwsza stała siedziba BWA Wrocław, a dziś znajduje się galeria SIC!. W niewielkiej odległości znajdują się także pozostałe galerie naszej instytucji, czyli galeria Dizajn oraz Studio. Zwracam się z prośbą o przeznaczenie nieruchomości przy ul. Kościuszki 34 na cel ulokowania tam nowej, największej siedziby BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, która będzie istotnym krokiem dla całej instytucji, umożliwiającym rozwój działalności artystycznej, jak i aktywności popularyzujących sztukę współczesną oraz promocję Wrocławia poprzez rozwijanie działalności kulturalnej. Chciałoby się aż powiedzieć: 'z Pałacu do Pałacyku! – pisze Bujko.
Warto przypomnieć, że przez ostatnie 9 lat trwał spór sądowy o tytuł prawny do tego obiektu. Spółka TH-Inwest, która zakupiła Pałacyk w 2012 r. za 3,5 mln zł, prowadziła go wspólnie z Gminą Wrocław i Zrzeszeniem Studentów Polskich.
– W księdze wieczystej widnieje błąd, z powodu którego nie możemy przeprowadzić remontu elewacji i przywrócić Pałacykowi dawnego blasku. Mimo, że go kupiliśmy, jesteśmy wyłącznie jego użytkownikiem wieczystym. To sprawia, że możemy przeprowadzać tylko niezbędne do bezpiecznego użytkowania budynku prace – informował w 2019 r. Tomasz Phan, prezes TH-Invest.
Pałac Schaffgotschów to okazała willa, wzniesiona w 1890 na polecenie Hansa Ulryka von Schaffgotscha według projektu K. Heidenreicha w wyniku rozbudowy starszego obiektu – domu G. van Heesa, który znajdował się tu od 1862 roku. Schaffgotschowie zakupili parcelę w 1887 r. i zlecili rozbudowę domu do trójskrzydłowego pałacu w stylu renesansowym, z wieżą, licznymi wykuszami, lukarnami itp. Elewacja licowana jest czerwoną cegłą z jasnymi piaskowcowymi detalami; przed frontem pałacu znajduje się dziedziniec, na tyłach był ogród, pierwotnie w stylu angielskim.