Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie, jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce i w Europie, konsekwentnie realizowała i nadal realizuje wszystkie zaplanowane inwestycje – zarówno rozpoczęte w ubiegłym roku, jak i nowe przedsięwzięcia. Łącznie przeznaczy w najbliższym czasie na inwestycje pół miliarda złotych.
Rozwój technologiczny i inwestycyjny SM Mlekpol
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol koncentruje swoje działania na modernizacji parku maszynowego oraz automatyzacji procesów produkcyjnych, dążąc do poprawy warunków pracy, zwiększenia wydajności i efektywności produkcji, a także obniżenia kosztów operacyjnych.
W 2025 roku Mlekpol planuje realizację jednej z największych inwestycji w swojej historii – budowę centrum magazynowo-logistycznego w Grajewie.
Ponadto kontynuowane będą dalsze inwestycje w zakresie automatyzacji, cyfryzacji oraz wdrożenia nowoczesnych technologii opartych na sztucznej inteligencji, co przyczyni się do wzrostu efektywności operacyjnej zakładów. Budżet inwestycyjny szacowany jest na około 250 mln zł.
Spółdzielnia prowadzi również szereg projektów badawczych w ramach programu Nutritech, których celem jest opracowanie produktów o właściwościach prozdrowotnych, zawierających wyłącznie naturalne składniki sprzyjające zdrowej i zbilansowanej diecie.
Dzięki środkom pozyskanym z Krajowego Planu Odbudowy oraz zaangażowaniu własnych funduszy, Mlekpol realizuje rozbudowę linii produkcyjnych mleka UHT w zakładzie w Grajewie. Oprócz zakupu nowych maszyn i urządzeń wdrażany jest system zarządzania produkcją klasy MES, który integruje na wszystkich poziomach analityczno-zarządczych dotychczasowy system ERP ze sterowaniem procesów produkcyjnych SCADA.
Nowe inwestycje w zakładach w Zambrowie i Kolnie
W bieżącym roku zaplanowana została automatyzacja procesu produkcji oraz pakowania twarogu w zakładzie w Zambrowie. Modernizacja obejmie usprawnienie systemów formowania twarogu, robotyzację załadunku do maszyn pakujących oraz procesu paletyzacji. Głównym celem tych działań jest minimalizacja strat produkcyjnych oraz zastąpienie pracowników w najbardziej wymagających etapach procesu technologicznego.
Ponadto, w najbliższym czasie rozpocznie się budowa nowoczesnych, kompaktowych oczyszczalni ścieków w zakładach w Kolnie i Zambrowie. Wzrost skali produkcji oraz ilości przetwarzanego mleka, a także zaostrzające się normy środowiskowe dotyczące jakości oczyszczania, sprawiły, że dotychczasowe oczyszczalnie oparte na dużych basenach tlenowych o niskiej koncentracji osadu stały się niewystarczające, co wymusiło konieczność ich wymiany.
Transformacja energetyczna
W ramach strategii transformacji energetycznej firma planuje rozpoczęcie budowy trzech układów kogeneracyjnych, które będą produkować energię elektryczną i cieplną dla zakładów w Suwałkach, Kolnie i Radomiu.
Dodatkowo wszystkie zakłady zostaną wyposażone w nowoczesne systemy do pomiaru i analizy zużycia energii, co pozwoli na optymalizację zarządzania zasobami energetycznymi.
O SM Mlekpol:
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce i w Europie.
Sukces firmy, to nowoczesne procesy produkcyjne i technologiczne, bazujące na osiągnięciach współczesnej nauki. Firma zarządzana jest w duchu poszanowania dla tradycji wytwarzania żywności i czerpie z bogactwa regionów. W najwyższej jakości surowiec zaopatruje się u skupionych wokół zakładów polskich rolników.
Wyroby SM Mlekpol powstają w 14 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach przetwórczych.
Od początku swego istnienia Spółdzielnia dba o potrzeby kolejnych pokoleń konsumentów i zaspokaja ich gusty, tworząc różnorodny i nowatorski asortyment. Szeroka gama produktów Mlekpolu niezmiennie podbija serca i podniebienia kupujących, a marki takie jak: Łaciate, Milko, Mazurski Smak, Białe, Rolmlecz czy Maślanka Mrągowska – stale goszczą na polskich stołach.
Produkty Mlekpolu są doceniane nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Niemal 30% produkcji eksportowane jest do ponad 100 krajów na całym świecie, w tym do państw Dalekiego i Bliskiego Wschodu, a mleko Łaciate można kupić już na 6 kontynentach!