Młyn Szancera: Znany polski inwestor i hotelarz z kolejną nowa inwestycją [WIZUALIZACJE+ZDJĘCIA]

Orzech

Znany polski inwestor i hotelarz, prezes Grupy Arche Władysław Grochowski uratuje kolejny polski zabytek. Za dwadzieścia miesięcy (w 2027 roku), w Tarnowie zostanie otwarty nowy obiekt, połączony z zabytkiem, jakim jest Młyn Szancera. 8 lipca 2025 roku rozpoczęły się oficjalnie prace, symbolicznie wbito pierwsze łopaty. W miejscu zniszczonego budynku stanie hotel. Za projekt i realizację odpowiada Grupa Arche, która specjalizuje się w tego typu zadaniach.

• Co ciekawe, pokoje w nowym hotelu można wykupić, co zrobiło już kilkunastu inwestorów

• Grupa Arche będzie zarządzać tymi pokojami, a inwestor ma czerpać zyski z wynajmu

• Wartość inwestycji szacowana jest na kilkadziesiąt milionów złotych

Młyn Szancera w Tarnowie — XIX-wieczny zespół przemysłowy przy ul. Kołłątaja — zyska nowe życie jako wyjątkowy hotel z 170 pokojami, restauracją i przestrzenią eventową. W zabytkowych murach młyna zbożowego, kaszarni i spichlerza powstanie miejsce, które połączy historię z nowoczesnością.

Młyn o napędzie parowym wybudowano w miejscu dawnego młyna wodnego nad potokiem Wątok w Tarnowie, gdzie Henryk Szancer, przemysłowiec i rajca miejski, w 1846 roku założył Tarnowskie Młyny Parowe — pierwszy w mieście młyn napędzany maszyną parową. W 1859 roku, wspólnie ze szwagrem Wilhelmem Freeundem, uruchomił pierwszy w Galicji młyn parowy z systemem grysikowym. W kolejnych latach rozbudowywano obiekt, a w okresie międzywojennym zmieniono napęd na elektryczny. Do 1939 roku młyn pozostawał w rękach rodziny Szancerów, podczas wojny przejęli go Niemcy, a po wojnie został znacjonalizowany.

W 2006 roku miasto Tarnów kupiło zabudowania, planując stworzenie galerii sztuki, lecz projekt nie doszedł do skutku. W 2009 obiekt trafił w prywatne ręce. W 2015 roku dwa pożary poważnie uszkodziły budynki, jednak ekspertyzy nie zaleciły ich wyburzenia. Młyn objęty jest ochroną konserwatorską. W 2020 roku rozpoczęto procedurę wpisu go do rejestru zabytków

W 2025 roku nieruchomość przejęła Grupa Arche, planując stworzenie przestrzeni z salami konferencyjnymi o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych, częścią kulturalno-wystawienniczą i pamiątkami po rodzinie Szancerów. Nowe skrzydło pomieści 142 pokoje, a w historycznej części powstanie 28 pokoi butikowych. Otwarcie planowane jest na 2027 rok. Inwestycja przywróci dawny blask ważnemu dla Tarnowa miejscu, nierozerwalnie związanemu z rodziną Henryka Szancera — przemysłowca i radcy miejskiego.

– Cieszy nas, że prywatny biznes dostrzega w Tarnowie potencjał, a dodatkowo, że zniknie miejsce wstydu, jakim jest zniszczony Młyn Szancera – mówił prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny podczas oficjalnego rozpoczęcia prac. – Ten obiekt jest rozpoznawalny, on coś znaczy dla miasta, dla historii i społeczności. Cieszymy się, że trafił w nasze ręce, żebyśmy mogli go chociaż w części uratować – dodał prezes Grupy Arche Władysław Grochowski.

Hotel składać się będzie z dwóch części – starej (czyli zrewitalizowanego Młyna Szancera) oraz nowej. W tej drugiej znajdą się głównie pokoje hotelowe, a w historycznej będą też sale konferencyjne, obiekty gastronomiczne oraz lobby.

Chcemy, żeby zabytkowa część była dostępna dodatkowo dla mieszkańców i turystów, którzy nie zostają na noc w hotelu. Otwarta zostanie tam kawiarnia i piekarnia, a przed młynem powstanie duży plac, który pomieści wielu gości – mówił Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche.

Grupa Arche specjalizuje się w adaptacji zabytkowych budynków na hotele. Kładzie duży nacisk na zachowanie historycznego charakteru obiektów, jednocześnie integrując je z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Przypomnijmy, że Młyn Szancera to kompleks budynków przemysłowych z XIX wieku. W jego skład wchodziły młyn zbożowy, kaszarnia, spichlerz oraz laboratorium przemysłowe. Zakład, który założył tam Henryk Szancer, działał do upadku Polski Ludowej.

WIZUALIZACJE:

STAN OBECNY: