Największa hala na terenie dawnego Hutmenu we Wrocławiu została wpisana na listę zabytków [ZDJĘCIA]

Orzech

Jeden z najbardziej charakterystycznych, powojennych budynków fabrycznych we Wrocławiu został wpisany do rejestru zabytków. Chodzi o dużą halę znajdującą się na terenie dawnej fabryki Hutmen przy ulicy Grabiszyńskiej.

Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, w dniu 24 stycznia 2022 r. urząd ten wydał decyzję o wpisie do rejestru zabytków hali tłoczni - ciągarni - wykańczalni położonej we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 241 w zespole zakładów Hutmen Sp. z o. o. wraz z otoczeniem przedmiotowego zabytku. Decyzja nie jest ostateczna i strony wniosły od niej odwołanie.

Budynek hali został wzniesiony w latach 1968-1972 w stylistyce późnego modernizmu, wg projektu Jerzego Surmy z Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa Przemysłowego "Bipromet" we Wrocławiu, podczas drugiego etapu rozbudowy zakładu. Wykonawcą było przedsiębiorstwo Montomet z Piekar Śląskich. Wraz z halą zaprojektowano aneks północny pełniący funkcję administracyjno-gospodarczą, stanowiący jego integralną część. W momencie powstania hala była jednym z największych obiektów przemysłowych w Polsce. Ulokowano w niej ciągnienie i tłoczenie rur i prętów, ich wytrawianie, wykańczanie, ekspedycję. Obecnie zakład jest w likwidacji.

W 2021 roku Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w dniu 20 września wydał decyzję o wpisie do rejestru zabytków zbiornika wieżowego w zespole zakładu Hutmen S.A. przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Decyzja nie jest ostateczna i strona ma prawo do wniesienia odwołania.

Jak czytamy na stronie Konserwatora: "Wieża jest przykładem powojennego modernizmu utrzymanego w nurcie brutalizmu. Jest też charakterystycznym elementem wpisującym się w historyczny obraz ulicy Grabiszyńskiej".