Ogłoszono upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Orzech

Niestety spełnił się czarny scenariusz dotyczący polskiej sieci sklepów sportowych Active. Sąd w Kielcach ogłosił kilka dni temu upadłość tej spółki. Firma prowadziła sklepy oferujące odzież i akcesoria sportowe popularnych marek, zlokalizowane w galeriach handlowych w kilku polskich miastach.

– Sąd Rejonowy w Kielcach, V Wydział Gospodarczy Sekcja ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, ul. Warszawska 44, 25-312 Kielce, obwieszcza, że postanowieniem z dnia 18 czerwca 2024 roku wydanym na posiedzeniu niejawnym w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika, którym jest ACTIVE MG Sp. z o.o. postanowił ogłosić upadłość dłużnika – czytamy w postanowieniu.

Sąd w Kielcach wzywa wierzycieli Active MG do zgłoszenia wierzytelności syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia.

Funkcję syndyka będzie pełnić spółka TS RESTRUKTURYZACJE.

Od 2020 roku trwa kryzys branży odzieżowej na całym świecie. Najpierw pandemia, potem wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny, a w tle ciągle kwestie ochrony środowiska, tzw. "Zielony Ład". Światowi giganci branżowi z pewnością jakoś sobie poradzą, ale mniejsi gracze nadal mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Polska marka sklepów sportowych Active może niedługo ogłosić upadłość. Jej właścicielem jest spółka ACTIVE MG z siedzibą w Kielcach.

Powstała w w 1999 roku sieć sklepów Active oferowała szeroki wybór odzieży i obuwia sportowego znanych światowych marek, takich jak Adidas, Nike, Puma czy Reebok. Spółka prowadziła sklepy stacjonarne w największych centrach handlowych w Polsce. Sklepy znajdują się m.in. w galeriach handlowych w Kielcach, Wrocławiu, Kaliszu, w Poznaniu czy w Piotrkowie Trybunalskim. Marka miała też sklepy poza granicami Polski, ale zostały już zamknięte. Od 2008 roku rozszerzyła swoją działalność o sklep internetowy.

Kondycja finansowa firmy pogarszała się systematycznie już od jakiegoś czasu. W roku obrotowym 2022 przychody ze sprzedaży gwałtownie spadły o ok. 57,7 proc. rdr., a strata netto sięgnęła 7 mln zł. Pociągnęło to za sobą problemy z płynnością finansową i kumulację zobowiązań zarówno wobec kontrahentów krajowych i zagranicznych oraz Skarbu Państwa. W wyniku rozliczenia subwencji PFR 2.0 spółka zobowiązana jest też do zwrotu kwoty 1,24 mln zł.

ACTIVE nie jest pierwszy i zapewne nie ostatni

Sytuacja spółki ACTIVE MG jest zaledwie przykładem pogarszającej się sytuacji polskich firm, które coraz częściej znikają z rynku. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach wniosek o upadłość złożyła notowana na New Connect spółka Plantwear, producent i sprzedawca popularnych drewnianych zegarków. Swoją działalność, przynajmniej w dotychczasowej formie, zakończyła niedawno również firma Femi Stories. Ten znany polski producent odzieży casualowej został wystawiony na sprzedaż. W szczytowych latach 2019-2021 firma osiągała 20 mln przychodu przy 15 proc. Ebidta. 2022 rok spółka miała jednak zamknąć ze stratą 2 mln netto.