Pięć faktów o Programie Pierwsze Mieszkanie, który startuje w lipcu 2023 roku

Orzech

W lipcu 2023 roku ruszy rządowy Program Pierwsze Mieszkanie. To szansa dla osób, które od lat marzą o własnych czterech kątach, jednak powstrzymywała ich sytuacja na rynku – na przykład cena kredytu. Do czego upoważnia uczestnictwo w Programie? Na jakich zasadach rząd przyzna Premie Mieszkaniowe?

1. Program Pierwsze Mieszkanie – co to jest?

Rządowy Program Pierwsze Mieszkanie to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie Polaków w podjęciu decyzji o własnym lokum. W zależności od tego, czy są gotowi do zakupu, czy dopiero rozpoczynają proces oszczędzania środków – Ministerstwo Finansów, w ramach Programu, rekomenduje dwa osobne rozwiązania. Jedno dotyczy kredytów hipotecznych. Drugie – konta oszczędnościowego.

2. Czym jest Bezpieczny Kredyt 2%?

To kredyt hipoteczny, do którego Skarb Państwa – konkretnie BGK, jako przedstawiciel Skarbu – zobowiązuje się dopłacać przez okres 10 lat. Kwota dopłaty stanowić będzie różnicę między wartością oprocentowania stałego w banku kredytującym a 2 pkt. proc., wynikającymi z założeń Programu.

Kto skorzysta z Bezpiecznego Kredytu 2%?

- osoby do 45. r.ż.,
- osoby, które nie posiadają i nie posiadały żadnej nieruchomości ani spółdzielczych praw do innego mieszkania lub domu,
- single, małżeństwa lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka (w przypadku małżeństw i rodzin, warunki muszą być spełnione co najmniej przez jedną osobę).

Wszystkie kryteria muszą zostać spełnione łącznie.

Jednym z kluczowych wymogów Programu Pierwsze Mieszkanie jest uzależnienie wysokości kredytu od ilości osób w gospodarstwie domowym. Zadłużenie zaciągane na zakup nieruchomości musi mieścić się w ramach:
dla singli – kredyt o maks. wysokości 500 tys. zł,
dla wieloosobowych gospodarstw domowych – kredyt o maks. wartości 600 tys. zł.

3. Konto Mieszkaniowe – co musisz wiedzieć?

To konto oferowane przez banki komercyjne, umożliwiające oszczędzanie środków w okresie od 3 do 10 lat. Według gov.pl rząd gwarantuje aktywnym partycypantom Programu Premię Mieszkaniową, wypłacaną na koniec okresu oszczędzania z budżetu państwa. Warunkiem jej otrzymania są regularne wpłaty (co najmniej 11 rocznie – od 500 do 2000 zł). Odsetki na koncie mają być zwolnione z tzw. podatku Belki.

Kto skorzysta z Konta Mieszkaniowego?

Osoby nieposiadające własnego mieszkania ani domu, a także rodziny, które są właścicielami lokalu mieszkalnego, ale żyją w nim z własnymi lub przysposobionymi dziećmi na metrażu:
do maks. 50 mkw. przy dwójce dzieci,
do maks. 75 mkw. przy trójce dzieci,
do maks. 90 mkw. przy czwórce dzieci.

4. Ile środków zostanie ulokowane w Programie?

Nie dysponujemy konkretnymi informacji dot. środków, jakie Skarb Państwa ulokuje w Programie Pierwsze Mieszkanie. Doradcy jak na razie korzystnie oceniają ten rodzaj dofinansowania, Możliwe więc, że będzie cieszyć się popularnością, co wpłynie na wysokość funduszy przeznaczonych przez rząd.

5. Pierwsze Mieszkanie – czy warto?

Zdecydowaną zaletą rozwiązania jest brak limitu ceny za metr kwadratowy. To zagadnienie, które interesuje sporą część Klientów, ze względu na występowanie tego typu restrykcji w poprzednich rządowych programach wsparcia.

Warto śledzić informacje dot. funkcjonowania Programu Pierwsze Mieszkanie. To stosunkowo nowa inicjatywa, dlatego w każdej chwili w oficjalnych źródłach – np. na stronie rządu lub Ministerstwa Finansów – możemy spodziewać się aktualizacji. Niemniej, już dziś niezależni doradcy twierdzą, iż to korzystna opcja. Szczególnie dla tych, którzy jak dotąd wahali się z decyzją o własnym lokum.