Polska Strefa Inwestycji skutecznie wspiera rozwój inwestycyjny Polski

Orzech

Inwestycje w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) zmieniają krajobraz gospodarczy Polski i wspierają zrównoważony rozwój na obszarze całego kraju. 213 decyzji o wsparciu na kwotę 5,9 mld zł, utworzenie ok. 1,6 tys. nowych miejsc pracy – to efekty Polskiej Strefy Inwestycji za pierwsze półrocze tego roku. To o 5% więcej wydanych decyzji o wsparciu niż w roku ubiegłym.

– Specjalne Strefy Ekonomiczne stanowią istotne narzędzie wspierające rozwój gospodarczy, przyciągając inwestorów poprzez korzystne warunki podatkowe i wsparcie infrastrukturalne. Ich funkcjonowanie pozwala na dynamiczny rozwój regionów, zwiększenie zatrudnienia oraz podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Szczególnie cieszy nas fakt, że coraz więcej firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw sięga po to narzędzie. To dowód na to, że SSE skutecznie odpowiadają na potrzeby mniejszych podmiotów, umożliwiając im rozwój i ekspansję na nowych rynkach. Współpraca SSE z MŚP przyczynia się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego kraju – zaznacza wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak.

Udział MŚP w PSI

Tylko w 2024 r. polskie firmy z sektora MŚP otrzymały aż 155 decyzji o wsparciu na wartość 1,4 mld zł. Zadeklarowały utworzenie 441 nowych miejsc pracy.

Udział przedsiębiorców z polskiego sektora MŚP w ogólnej liczbie projektów w I półroczu 2024 r. wyniósł 73%. Deklarowana wartość inwestycji MŚP to 25% wszystkich projektów w pierwszych sześciu miesiącach tego roku.

Polska Strefa Inwestycji

PSI to podstawowy instrument wsparcia przedsiębiorców, który ofertuje możliwość uzyskania ulgi na nową inwestycję na terenie całego kraju. Decyzję o wsparciu wydaje odpowiednia terytorialnie Specjalna Strefa Ekonomiczna, w imieniu ministra ds. gospodarki. Obszar całego kraju podzielony jest na 14 obszarów zarządzających przez SSE. PSI skutecznie przyciąga inwestycje na terenie całego kraju, dając przedsiębiorcom dodatkowy impuls do rozwoju.

Źródło: MRiT