Qair Polska uruchamia swoją największą farmę fotowoltaiczną w Polsce

Orzech

Qair Polska, spółka energetyczna oferująca energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych otwiera swoją największą farmę fotowoltaiczną w Polsce. Instalacja o mocy 80 megawatów, zlokalizowana na terenie gminy Golczewo, w województwie zachodniopomorskim, będzie generowała 71 GWh wyłącznie czystej zielonej energii rocznie.

Wielkoskalowa farma fotowoltaiczna, na której zainstalowano niemal 140 tysięcy modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 80 megawatów zajmuje powierzchnię 90 hektarów.

Rocznie produkowana energia pozwoli zasilić ponad 20 tysięcy gospodarstw domowych, czyli miasta takie jak Goleniów czy Opoczno. Ze stali zużytej podczas budowy elektrowni można by było zbudować połowę wieży Eiffla, a zainstalowane na niej panele pokryłyby 50 boisk piłkarskich.

– Uruchomienie Elektrowni Fotowoltaicznej Golczewo to wyjątkowy moment w historii Qair Polska. Moc operacyjna naszych instalacji sięga już ponad 500MW. Ta inwestycja nie tylko wzmacnia nasze zaangażowanie w rozwój odnawialnych źródeł energii, ale również realnie wpływa na transformację energetyczną Polski. Zasilając tysiące gospodarstw domowych czystą energią, przyczyniamy się do ochrony środowiska i budowy zrównoważonej przyszłości. Jestem niezwykle dumny z całego zespołu, który zrealizował ten projekt z pełnym profesjonalizmem i pasją – Krzysztof Wojtysiak, Prezes Qair Polska

– Cieszę się, że właśnie w naszej gminie powstała jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Dzięki tej inwestycji Golczewo dokłada swoją, wcale nie małą, cegiełkę do transformacji energetycznej Polski. Biorąc pod uwagę naszą dotychczasową współpracę z Qair jestem pewien, że uruchomienie elektrowni przełoży się także na rozwój samej gminy oraz realne korzyści dla jej mieszkańców – podkreśla Maciej Zieliński, Burmistrz Gminy Golczewo.

Dla Qair Polska, elektrownia fotowoltaiczna w Golczewie jest kolejną, po 60MW farmie fotowoltaicznej oraz Centrum Serwisowym w Kaliszu Pomorskim, inwestycją na terenie zachodniego Pomorza. To również kolejna zakończona inwestycja spółki w tym roku kalendarzowym.

W lipcu Qair Polska zenergetyzowało farmę fotowoltaiczną Pakość o mocy 10 MW w powiecie inowrocławskim oraz w sierpniu farmę fotowoltaiczną w Rokietnicy w województwie wielkopolskim, która wykorzystuje nowoczesny system trackerów. Łącznie w portfelu Qair w Polsce znajduje się 88 projektów o łącznej mocy operacyjnej 500MW. Strategia spółki zakłada osiągnięcie w 2030 roku mocy operacyjnej 3GW co będzie stanowić ponad 5% udziału w rynku energii generowanej z bez emisyjnych źródeł energii.

Qair jest niezależną firmą z sektora energii odnawialnej, oferującą elastyczne i zintegrowane rozwiązania energetyczne. Opiera się na zintegrowanych projektach wiatrowych na morzu i na lądzie, energii słonecznej, magazynowaniu energii w bateriach, energii wodnej, energii pływów, odnawialnym wodorze oraz technologiach przetwarzania odpadów na energię.

Dzięki ponad 1 GW mocy w eksploatacji, grupa zatrudniająca 660 pracowników rozwija portfolio projektów o mocy ponad 34 GW w 20 krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i Afryce.

Qair Polska jest częścią globalnej Grupy Qair, niezależnego producenta energii odnawialnej z aktywami zlokalizowanymi w dwudziestu krajach. Obecnie moc polskich inwestycji w fazie operacyjnej wynosi prawie 400 MW. Projekty na etapie finansowania i budowy mają moc 120 MW. W fazie rozwoju pozostaje 2.5 GW.

Qair Polska oferuje sprzedaż energii dużym przedsiębiorstwom w ramach długoterminowych umów cPPA.