Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, wybrała wykonawców projektu i budowy swojego nowego biurowca w Warszawie. Przetarg na realizację tej nowoczesnej inwestycji wygrało konsorcjum firm z grupy Eiffage. W budynku o powierzchni prawie 70 000 metrów kwadratowych, zlokalizowanym przy ulicy Racławickiej 136 w Warszawie, będzie pracować ponad 2 tys. pracowników Frontexu. To kolejny flagowy projekt dla grupy Eiffage i największa dotychczasowa inwestycja firmy na polskim rynku.
Realizacja zwycięskiego projektu została powierzona spółkom budowlanym Eiffage, z polskim oddziałem firmy jako liderem konsorcjum.
– W ramach przetargu zaproponowaliśmy innowacyjny projekt wydajnego budynku, który odzwierciedla wspólne ambicje obu organizacji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przyszła siedziba Frontexu zaoferuje modułowość, wysoki standard bezpieczeństwa i będzie wspierać dobrostan jego pracowników – mówi Denis Mathern, prezes zarządu Eiffage Polska Budownictwo.
Budynek o powierzchni niemal 70 000 mkw. będzie zlokalizowany na działce przy ul. Racławickiej 136 na warszawskim Mokotowie, w sąsiedztwie dawnego stadionu Gwardii.
Budynek będzie posiadać 7 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne. Projekt zakłada zachowanie jak największej ilości zieleni i nasadzenia wspierające bioróżnorodność oraz wysokiej jakości zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej, obejmujące zaaranżowanie ogrodu dla pracowników oraz parku dostępnego dla ogółu.
Frontex przeprowadzi się do budynku z końcem 2028 roku
Głównym projektantem inwestycji jest pracownia SUD Architects. Z kolei zespół ARUP zapewnił innowacyjne rozwiązania w zakresie instalacji technicznych oraz zrównoważonego rozwoju.
– Nowy biurowiec Frontexu bez wątpienia stanie się wizytówką Grupy Eiffage w Polsce i jednym z kluczowych projektów w całym naszym portfolio. Ta współpraca ugruntowuje naszą pozycję jako odpowiedzialnego generalnego wykonawcy, który oferuje zaawansowane, innowacyjne podejście do budownictwa. Zarówno sam projekt, jak i zaproponowane przez nas rozwiązania techniczne odzwierciedlają politykę i wizję grupy, zgodnie z którą chcemy łączyć funkcjonalność i jakość wykonania z odpowiedzialnością wobec środowiska – dodaje Denis Mathern.
Zrównoważony i innowacyjny budynek przyszłości
W projekcie uwzględniono technologie, dzięki którym wpływ budynku na środowisko będzie mniejszy. Energia elektryczna będzie częściowo pochodziła z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu. W budynku działać będzie system geotermii, który posłuży do jego ogrzewania i chłodzenia, a system odzyskiwania wody deszczowej pozwoli na zmniejszenie zużycia tego cennego surowca. Fundamenty nowej siedziby Frontexu powstaną częściowo przy użyciu betonu o niższej emisyjności w porównaniu do betonu zwykle wykorzystywanego przy tego typu realizacjach. Kluczowe strefy budynku, między innymi holu głównego czy kantyny budynkowej, będą wykonane z drewna.
Projekt odpowiada na wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa przystosowane do potrzebom operacyjnych Frontexu. Wysokiej jakości udogodnienia wewnątrz budynku, w połączeniu z przejrzystym układem przestrzeni dla poszczególnych działów Agencji, umożliwią jej pracownikom skuteczne i bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków.
Przestrzenie biurowe będą sprzyjać dobremu samopoczuciu pracowników dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań akustycznych, ergonomicznych i oświetleniowych. Zagospodarowany obok budynku zielony park z elementami małej architektury, będzie służył jako miejsce wypoczynku.
W tym miejscu powstanie nowy biurowiec FRONTEX: