PKP Cargo Connect spółka z Grupy PKP Cargo, we współpracy z firmą cargo-partner uruchomiły nowe połączenie operatorskie na Nowym Jedwabnym Szlaku z Kątów Wrocławskich przez Małaszewicze do Xi'an, Zhengzhou, Qindao, Chongqing i Chengdu w Chinach.
Pierwszy pociąg w ramach tego projektu wyjechał z terminala kontenerowego w Kątach Wrocławskich, którego właścicielem i operatorem jest Grupa Schavemaker. Przewidywany czas dostawy ładunku wyniesie od 14 do 18 dni. Stałe połączenie realizowane będzie trzy razy w tygodniu, a każdy skład będzie przewoził 42 kontenery. Na odcinku tym PKP Cargo Connect odpowiada za obsługę celną, spedycję kolejową, koordynację oraz transport samochodowy. Z kolei cargo-partner, drugi podmiot w tym projekcie, specjalizuje się w tworzeniu łańcuchów dostaw dla różnych gałęzi przemysłu w skali globalnej. Świadczy usługi transportu lotniczego, morskiego, lądowego, a także magazynowania.
– Nowe połączenie pomiędzy terminalem w Kątach Wrocławskich a Chinami to kolejny krok do rozbudowy połączeń operatorskich na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku. Dzięki dobrej współpracy z firmą Cargo Partner świadczymy usługi logistyczne w układzie międzynarodowym. To daje nam unikalną możliwość wpisywania się w globalne łańcuchy dostaw oraz zaliczenie do wąskiego grona firm, które mają kompetencje do realizacji tego rodzaju usług. To z kolei przekłada się na pozytywne postrzeganie przez międzynarodowych klientów i związane z tym możliwości rozwoju i ekspansji – mówi Ivan Ružbacký, prezes PKP Cargo Connect.
Natomiast Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo S.A., wskazuje na rosnące znaczenie przewozów kolejowych na Nowym Jedwabnym Szlaku, co powinniśmy jako kraj umieć wykorzystać. – Polska nie musi być na tym szlaku tylko krajem tranzytowym. Powinniśmy w coraz szerszym wymiarze przejmować również obsługę ładunków, czego przykładem jest działalność naszej spółki PKP Cargo Connect – mówi Czesław Warsewicz.
Źródło: PKP Cargo S.A.