SIKA buduje nowoczesną fabrykę w woj. kujawsko-pomorskim. Ruszyła rekrutacja

Orzech

Sika, międzynarodowy koncern produkujący chemię budowlaną, inwestuje w Polsce w nową fabrykę z rozbudowaną infrastrukturą, w tym farmą fotowoltaiczną. Obiekty powstaną w Brześciu Kujawskim koło Włocławka, w obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Największa jak do tej pory inwestycja Sika w Polsce wzmocni pozycję firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki.

W pierwszym etapie inwestycji Sika planuje budowę zaawansowanej technologicznie fabryki oraz nowoczesnego magazynu, w którym obsługę zapewnią wózki jezdne zasilane energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej.

Co będzie produkowane w nowej fabryce?

W drugim etapie prac powstaną z kolei centrum szkoleniowe dla klientów oraz centrum badań i rozwoju (R&D). Łączna powierzchnia obiektów wyniesie 11 tys. mkw.

Fabryka Sika w Machnaczu, w gminie Brześć Kujawski, będzie produkowała produkty sypkie oraz domieszki na nowoczesnych liniach produkcyjnych wysokiej jakości oraz efektywności.

Nowa fabryka w Machnaczu ma pomóc Sika w rozwoju portfolio marki o produkty stosowane przy wykończeniu wnętrz, popularnego dziś docieplania budynków, mocowania ceramiki, wylewek samopoziomujących czy klejów do posadzek. Produkty te będzie wytwarzała jedna linia.

Druga linia to będą produkty bardziej techniczne, jak zaprawy wykorzystywane do posadowienia hal, wzmocnienia czy reprofilacji budynków energetycznych, np. chłodni kominowych.

Trzecia linia będzie wytwarzać domieszki do betonów. Do realizacji ambitnych planów firma będzie potrzebować nowych pracowników o różnych kompetencjach.

Rolę Inwestora Zastępczego Sika powierzyła firmie PM Inwestor Zastępczy, która do tej pory zrealizowała dla swoich klientów ponad pół tysiąca inwestycji.

– Powstająca w Machnaczu nowa fabryka to strategiczna inwestycja Sika w Polsce. Stanie się ona również największym obiektem w skali naszej działalności w Europie Środkowo-Wschodniej, zwiększając dostępność produktów Sika na terenie całego kontynentu. W związku z realizacją tak ambitnego celu, rozpoczęliśmy już rekrutację pracowników, którzy będą odpowiedzialni za rozwój nowej fabryki oraz centrum badawczo-rozwojowego. W Sika wierzymy, że to ludzie są fundamentem naszych zakładów, dlatego chcemy już teraz zacząć tworzyć silny i zgrany zespół – podkreśla Wojciech Ziemliński, prezes zarządu firmy Sika.

Lokalizacja inwestycji przy szlakach komunikacyjnych północ-południe i zachód-wschód oraz w pobliżu złóż surowców niezbędnych do wytwarzania produktów sypkich i domieszek nie jest przypadkowa. Nie bez wpływu pozostaje bliskość portów morskich. Dla Sika znaczenie ma również możliwość działania w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i współpraca z lokalnymi władzami. Wspólnie dążymy do tego, żeby inwestycja wsparła lokalna gospodarkę oraz otworzyła nowe możliwości dla lokalnych partnerów, wzmacniając ekosystem regionu – dodaje Jacek Olszewski, dyrektor operacyjny w firmie Sika.

Ruszyła rekrutacja

W kwietniu 2025 roku Sika Poland rozpoczęła rekrutację do nowej fabryki. Otwarcie planowane jest dopiero na 2026 rok, ale już teraz firma rozpoczęła poszukiwanie nowej załogi.

Sika, która jest firmą ze szwajcarskim rodowodem, dużą wagę przykłada do rozwoju i dobrostanu pracowników. Znajduje to odzwierciedlenie w kulturze firmy, opartej na transparentności procesów, otwartej komunikacji, przyjaznej atmosferze i współpracy międzynarodowej. Na pracowników w Brześciu Kujawskim, podobnie jak w innych lokalizacjach Sika na świecie, będą czekały szerokie możliwości rozwoju – zarówno zawodowego, jak i osobistego.

– W Sika oferujemy szereg wewnętrznych szkoleń i inwestujemy w rozwój kompetencji naszych pracowników. Jesteśmy szczególnie dumni z naszych autorskich projektów, takich jak SWAT ( Sika Acting Woman Together). Jest to program wsparcia dla kobiet, mający na celu zwiększenie pewności siebie, umiejętności radzenia sobie ze stresem, a także promowanie aktywnej roli kobiet w biznesie. Nasze działania skupiają się także na bezpieczeństwie, świadomości i zaangażowaniu pracowników poprzez takie inicjatywy jak: Mindgram: platforma wsparcia psychologicznego i rozwoju osobistego dla pracowników; Sika Day: coroczne wydarzenie dla wszystkich pracowników Sika, mające na celu celebrowanie kultury organizacyjnej oraz zaangażowanie w działania społeczne. Wierzymy, że wszystkie te działania przyczyniają się do tworzenia wyjątkowego miejsca pracy, gdzie każdy członek zespołu może się rozwijać i czuć wsparcie na każdym kroku swojej kariery – mówi Wojciech Ziemliński, prezes zarządu firmy Sika.

– Aktualnie poszukujemy kandydatów o różnorodnym doświadczeniu i umiejętnościach na stanowiska wysoko wyspecjalizowane, jak i kierownicze. W miarę zbliżania się zakończenia prac budowlanych, liczba dostępnych ofert pracy będzie systematycznie wzrastać. Zależy nam na tym, aby tworzyć jak najlepsze miejsca pracy, dlatego oprócz stabilnych warunków zatrudnienia i benefitów, wszystkim naszym pracownikom oferujemy możliwość rozwoju swoich kompetencji, szkolenia techniczne oraz samodzielność w działaniu. Mamy nadzieję, że dołączą do nas specjaliści, z którymi wspólnie będziemy dalej rozwijać firmę w ramach naszej filozofii: Sika Spirit, który jest synonimem silnych wartości i zasad tworzących podstawy naszej firmy – podsumowuje Monika Przesmycka, dyrektor ds. personalnych w firmie Sika Poland.

Nie tylko energia z OZE

W ramach inwestycji Sika planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 750 kWP. Nie będzie to jedyny element mający wpływ na działania Sika w kierunku redukowania negatywnego wpływu na środowisko. Kolejnym rozwiązaniem związanym ze zrównoważonym gospodarowaniem zasobami w fabryce koło Włocławka ma być instalacja do oczyszczania ścieków przemysłowych, która umożliwi ponowne wykorzystanie wody niezbędnej w procesach produkcyjnych oraz do celów gospodarczych.

Zrównoważony rozwój jest istotnym elementem strategii biznesowej Sika. Stawiamy na rozwiązania zapewniające lepszą efektywność energetyczną i ponowne wykorzystywanie zasobów naturalnych – i to nie tylko w procesie produkcyjnym, ale również w ramach strategii inwestycyjnej. Budowa nowej fabryki w Polsce pozwoli równocześnie obniżyć generowany ślad węglowy dzięki zoptymalizowanemu łańcuchowi dostaw – to kolejna korzyść dla środowiska – podsumowuje prezes Wojciech Ziemliński.

O inwestorze:

Sika to międzynarodowy koncern, który powstał w 1910 r. w Szwajcarii. Jest obecny w ponad 100 krajach na całym świecie, zatrudnia ponad 33 tys. pracowników. Sika specjalizuje się w tworzeniu wysokiej jakości systemów i produktów do klejenia, uszczelniania, tłumienia, wzmacniania oraz ochrony w sektorze budowlanym i wielu innych gałęziach przemysłu.

W Polsce Sika obecna jest od 1991 r. Firma odgrywa wiodącą rolę w sektorze specjalistycznej chemii budowlanej dla budownictwa inżynieryjnego.