Słynne Stawy Milickie z unijnym dofinansowaniem czeka duża przebudowa

Orzech

Słynne nie tylko w Polsce, ale i w Europie Stawy Milickie, znajdujące się w województwie dolnośląskim, czeka duża przebudowa. Założone przez cystersów w XIII wieku, milickie stawy rybne są największym w Europie ośrodkiem hodowli karpia. Są także jednym z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie.

Samorządowa spółka Stawy Milickie zdobyła unijne dofinansowanie dzięki któremu przeprowadzi niezbędne prace modernizacyjne. Projekt ma na celu ochronę i zachowanie bioróżnorodności, a także działania edukacyjne i promocyjne.

– Stawy Milickie to jeden z naszych znaków rozpoznawczych, wyjątkowy rezerwat przyrody położony na chronionych obszarach Natura 2000. Dofinansowanie pozwoli na poprawę infrastruktury i organizację wielu programów edukacyjnych z których skorzystają wszyscy odwiedzający to wyjątkowe miejsce – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Stawy Milickierezerwatem przyrody, a jednocześnie jednym z najważniejszych obszarów wodno-błotnych w Europie.

Stanowią siedlisko dla wielu gatunków ptaków wodnych oraz innych zwierząt i roślin istotnych z punktu widzenia ochrony przyrody. Dzięki unijnemu dofinansowaniu przeprowadzone zostaną prace modernizacyjne zachowujące wyjątkowy charakter tego miejsca.

– To ważny projekt ponieważ chroni bioróżnorodność. Ten obszar jest schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. To przyrodnicza perła Dolnego Śląska a jej ochrona jest naszym obowiązkiem – dodaje Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa.

W ramach projektu planowane są działania techniczne m.in. remont grobli i modernizacja przepompowni, które umożliwią zachowanie stabilnych warunków środowiskowych dla lokalnych gatunków, szczególnie ptaków wodnych i błotnych. W sumie projekt warty będzie ponad 14 milionów złotych, a unijne dofinansowanie przekracza 8 milionów złotych.

– Wcześniej jako spółka nie mogliśmy korzystać z tego typu wsparcia. Teraz taka możliwość się pojawiła wiec postanowiliśmy z niej skorzystać. Stawy milickie to nie tylko niesamowita przyroda i rezerwat dla kilkuset gatunków ptaków. To także ponad 700 urządzeń hydrotechnicznych i ponad 65 milionów metrów sześciennych wody zgromadzonych w 300 stawach. Dbając o nie i chroniąc je chronimy naszą przyszłość – dodaje Piotr Połulich, prezes Stawów Milickich.

O Stawach Milickich (za Wikipedią):

Stawy Milickie – wielki zespół stawów rybnych (m.in. Krośnice, Potasznia, Radziądz, Ruda Sułowska i Stawno) położony w kotlinowatych rozszerzeniach doliny Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu.

Liczba stawów wynosi ponad 285, a ich łączna powierzchnia liczy ok. 77 km2. Maksymalna głębokość wynosi 2,5 m. Wysokość terenu: 95-120 m n.p.m. Wiele stawów jest obecnie zdewastowanych, pozbawionych wody, czasem zarośniętych. Degradacji uległa także towarzysząca stawom infrastruktura – kanały, jazy, przepusty. Jako taki zespół stanowi unikatowy zabytek techniki.

Założone przez cystersów w XIII wieku, milickie stawy rybne są największym w Europie ośrodkiem hodowli karpia. Są także jednym z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie. W 1963 roku na ich obszarze utworzono rezerwat przyrody Stawy Milickie. Część z akwenów wykorzystuje dawne niecki pozostałe po wydobyciu rudy darniowej.

Region stawów jest od 1963 roku rezerwatem ptactwa wodnego i błotnego. Odnotowuje się tu 276 gatunków, z czego 166 gatunków ma tu swoje tereny lęgowe[5] (m.in. żuraw, łabędź niemy, gęś gęgawa, orlik krzykliwy, bielik, kania ruda i inne).

Od 1996 roku część Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, objęta także ochroną w ramach konwencji ramsarskiej. Wpisane na listę Living Lakes w 1995 roku.