Tajwański potentat buduje fabrykę elektroniki samochodowej w woj. śląskim

Orzech

Realizowana jest kolejna zagraniczna inwestycja w województwie śląskim. Tym razem z branży elektroniki samochodowej. Swoją fabrykę w Polsce buduje globalna firma Compal Electronics, z siedzibą na Tajwanie. Powstanie wiele nowych miejsc pracy.

Choć firma jest głównie znana na całym świecie z produkcji komponentów do notebooków, to jednym z głównych obszarów działalności jest też elektronika samochodowa. Tajwańska spółka zamierza dotrzeć do europejskich klientów z tej branży. Dlatego planuje rozpocząć produkcję w Polsce. Compal poinformował, że inwestycja w Polsce będzie częścią jej wysiłków zmierzających do zaspokojenia popytu w Europie.

Fabryka należące do tajwańskiej firmy Compal Electronics, Inc. będzie pierwszym zakładem produkcyjnym grupy w Europie

Uroczystość wbicia pierwszej łopaty miała miejsce 29 lipca, a ukończenie budowy zaplanowane jest na maj 2025 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na około 14,5 miliona euro. Produkcja w Czeladzi ma się rozpocząć pod koniec przyszłego roku, a sprzedaż w pierwszym kwartale 2026 roku.

Na terenie inwestycji trwają obecnie prace przy przygotowaniu terenu i budowie fundamentów.

Obiekt powstanie na terenie trzech działek, zakupionych przez CGS Technology Sp. z o.o. polski podmiot zależny Compal. Obiekt w pierwszej fazie realizacji osiągnie powierzchnię 7650 metrów kwadratowych, w tym 3000 mkw. będzie przeznaczone pod produkcję, 3100 mkw. na magazyn i 1550 metrów kwadratowych na część biurową. Inwestycja przejdzie certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent.

W całym procesie firmie Compal doradzał Colliers – zarówno w aspektach biznesowych, jak i technicznych. Ze względu na poziom zaawansowania i komplikacji projektu oraz wysokie oczekiwania jakościowe inwestora wobec swojej pierwszej fabryki w Europie, Colliers zapewni także bieżący nadzór z ramienia Compal nad realizacją całości tego multifazowego projektu, w tym produkcyjnych procesów rozruchowych.

– „Zakupione w Czeladzi działki oferują doskonałą infrastrukturę oraz dogodny dostęp do głównych szlaków komunikacyjnych, co czyni ją idealnym miejscem dla nowoczesnych inwestycji przemysłowych. Niemniej jednak wyzwaniem jest zagwarantowanie w tak krótkim czasie wymaganej mocy przyłączeniowej w zakresie energii elektrycznej. Będzie się to wiązać z koniecznością wykonania niezbędnych przyłączy wraz z infrastrukturą przez firmę Compal i współpracy z dystrybutorem energii” – wyjaśnia Jarosław Schulz, Associate Director w Dziale Doradztwa Budowlanego, Colliers.

Deweloperem inwestycji jest firma Panattoni.

Compal Electronics, Inc., to światowy lider w produkcji laptopów i elektroniki z Tajwanu. W nowej fabryce firma będzie wytwarzać zaawansowane moduły elektroniczne – takie jak ADAS, ECU czy moduły komunikacyjne 5G – na potrzeby branży automotive w Europie.

– „Naszym celem jest dostarczanie doskonałych produktów i usług, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju lokalnej gospodarki. Tworząc centra produkcyjne i serwisowe w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Wietnamie, Brazylii, a teraz także w Polsce, zapewniamy elastyczne i szybkie wsparcie dla naszych klientów na całym świecie” – mówi Arthur Wang, Vice President, Compal.

– „Wybór Panattoni jako partnera do realizacji naszego pierwszego europejskiego zakładu produkcyjnego był naturalny, ze względu na ogromne doświadczenie tego dewelopera w dostarczaniu złożonych projektów BTO” – dodaje.

– „Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z firmą Compal przy realizacji tak ambitnego projektu. Szyte na miarę, zaawansowane obiekty produkcyjne stały się już naszą specjalizacją. Doświadczenie oraz dbałość o najwyższe standardy jakościowe były kluczowe dla wyboru naszej firmy przez Compal” – mówi Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni.

Nowa fabryka będzie mieściła linie produkcyjne SMT, linie produkcyjne samochodowych modułów sterujących oraz kontrolę jakości

Ze względu na profil działalności konieczne jest przygotowanie budynku ściśle dopasowanego do specyfikacji określonej przez inwestora. Cały proces produkcyjny będzie odbywał się w tzw. clean roomach z posadzką ESD, z kontrolowanymi warunkami temperatury, wilgotności i czystości powietrza, co jest kluczowe dla wytwarzania zaawansowanej elektroniki.

Docelowo powstanie 328 miejsc pracy

Uruchomienie pierwszej części fabryki nastąpi w maju przyszłego roku, a osiągnięcie pełnej mocy produkcyjnej związane z przewidywaną rozbudową obiektu przewidziane jest na lata 2028-2029. Docelowo w nowej fabryce zatrudnienie znajdzie 328 osób, w tym 269 pracowników produkcyjnych oraz 59 biurowych. Zakład będzie spełniać najwyższe standardy branżowe, zgodnie z normami ISO9001:2015 oraz ITAF 16949.

Producent wybrał Czeladź ze względu na dostępność wykwalifikowanej kadry oraz strategiczne położenie umożliwiające efektywne dostawy dla europejskich producentów motoryzacyjnych.

O firmie:

Firma Compal została założona w 1984 roku i przekształciła się z producenta peryferiów komputerowych w globalnego lidera technologicznego. Obecnie specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań dla produktów elektronicznych, takich jak laptopy, tablety i smartfony, integrując je z aplikacjami IoT dla inteligentnych domów i inteligentnych samochodów.

Przypomnijmy, że Compal posiadał już fabrykę w Polsce. Pod koniec 2013 roku przejął od japońskiej Toshiby fabrykę telewizorów LCD w Biskupcach Podgórnych pod Wrocławiem (gmina Kobierzyce) i produkowała w nim telewizory pod marką Toshiba (Compal Electronics Europe).

W 2016 r. z powodu niepowodzenia na rynku europejskim (udział w rynku poniżej 10%) Compal zdecydował się sprzedać fabrykę w Biskupicach Podgórnych tureckiej firmie Vestel Ticaret A.Ş., która jest liderem elektroniki w Turcji.