Towarowa22 pierwszym w Polsce superkwartałem [FILM]

Orzech

Barcelona, Berlin, Wiedeń, a teraz także Warszawa dołącza do grona europejskich stolic, które tworzą superkwartały, czyli inwestycje wykraczające poza typowe ramy realizacji deweloperskich. Towarowa22 zaoferuje miastu nie tylko atrakcyjną architekturę, ale przede wszystkim dostępną dla każdego przestrzeń pomiędzy budynkami. Nowe miejsce zszyje okoliczne szlaki komunikacyjne oraz przyczyni się do ożywienia i zazielenienia stołecznej Woli. Spokojny charakter i dobrze zintegrowany układ nowych ulic, bulwarowych alej, dziedzińców i skwerów będą zdecydowaną wizytówką tego nowego miejsca w najbardziej zurbanizowanej części Woli.

W ostatniej dekadzie centrum Warszawy rozwija się bardzo dynamicznie. Jego biznesowa część przeniosła się bardziej na zachód, gdzie w wielkomiejskiej części dzielnicy Wola wyrósł las wieżowców przy Rondzie Daszyńskiego. W przeszłości między ulicami Towarową, Prostą i Miedzianą również istniała gęsta zabudowa kwartałowa i pełen miejskiego gwaru plac targowy, lecz tamte budynki i ulice zostały zniszczone przez wojnę. W kolejnych latach zastąpiła je największa w Polsce drukarnia, której hale wypełniły blisko 6,5-hektarowy teren, przerywając historyczną siatkę ulic. Teraz powstaje tutaj projekt Towarowa22, który w ramach miastotwórczej metamorfozy ponownie ożywi tę przestrzeń i zszyje przerwane szlaki komunikacyjne.

Tak ważne dla miasta miejsce wymagało zaangażowania trzech doświadczonych i uzupełniających się kompetencjami firm: AFI, Echo Investment i Archicom, które do zaprojektowania całości zaangażowały wielokrotnie nagradzaną pracownię JEMS Architekci. Wspólnie realizują one nowe miejsce, które wykracza daleko poza typowe ramy inwestycji deweloperskich i tworzy również nową, pełną zieleni, miejską przestrzeń publiczną.

Superkwartał to więcej niż budynki

– Chcemy zrealizować tutaj marzenie o zrównoważonej dzielnicy przyszłości, która stanie się nową wizytówką centrum Warszawy. Towarowa22 to wielofunkcyjny projekt, który stawia współczesne ludzkie potrzeby w centrum uwagi i jest otwarty dla każdego. Zaplanowane funkcje – mieszkalna, biurowa, gastronomiczna i handlowa – uzupełniają się nawzajem. Żeby nowe kwartały ponownie wypełnić śródmiejskim życiem, równie ważna jak budynki, jest atrakcyjna przestrzeń pomiędzy nimi, której głównym komponentem jest zieleń. Tak dobrze przemyślane miejsce będzie wzorcowym przykładem polskiego superkwartału – mówi Sebastian Kieć, CEO w AFI Poland.

Spopularyzowana w Barcelonie idea superkwartału to strategia transformacji dzielnic, która organizuje przestrzeń kilku miejskich kwartałów, tak żeby poprawić komfort życia w mieście. Koncepcja uwzględnia ograniczenie ruchu wewnątrz kwartału na rzecz uspokojonych dróg wewnętrznych, które służą wyłącznie lokalnym potrzebom. Jej program zakłada, że bezpieczna dla pieszych przestrzeń między budynkami sprzyja integracji i buduje więzi sąsiedzkie, a także pozwala wytworzyć spokojniejsze przestrzenie o zielonym charakterze. Sukces hiszpańskich Superillas stał się przykładem i inspiracją dla innych miast, które zaadaptowały superkwartał do własnych potrzeb. Warto choćby wspomnieć, że Wiedniu projektują Supergrätzl, w amerykańskim Los Angeles trwają prace nad Park Block, a w Berlinie powstają tzw. Kiezblocks. W Polsce Towarowa22 będzie pierwszą inwestycją czerpiącą inspirację z tego urbanistycznego zamysłu.

AFI

Projekt o charakterze miastotwórczym

– To miejsce, do którego można łatwo dojechać wszystkimi środkami transportu. Dlatego dobrze zintegrowany z miastem układ projektu Towarowa22 idealnie wpisze się w ideę superkwartału. Jedną z jej głównych osi kompozycyjnych będzie nowa ulica Wronia, którą zaplanowaliśmy jako modelową aleję. Jej nawierzchnię pokryje czerwony klinkier z odzyskanych historycznych cegieł, a pomiędzy jezdniami zasadzony będzie szpaler drzew. Powstanie miejsce idealne do życia oraz na spacery: wielkomiejskie, ale jednocześnie różnorodne i zielone. – komentuje Rafał Mazurczak, COO w Echo Investment.

Szerokie chodniki nowych ulic wypełnią meble miejskie: ławki, stoliki kawiarniane i restauracyjne czy stojaki na rowery. Bulwarowy charakter alej uzupełnią atrakcyjne witryny restauracji i butików handlowych. Auta znikną z chodników, a parkowanie możliwe będzie tylko na wyznaczonych miejscach i w parkingach podziemnych. Po obu stronach ulicy Wroniej przewidziano drogi dojazdowe wyłącznie do garaży, a dzięki zminimalizowaniu terenu zajmowanego przez samochody przestrzeń zajmą ścieżki spacerowe, które umożliwią mieszkańcom skracanie drogi i płynnie wprowadzą spokojną, bardziej społeczną funkcję ulic. Na powstających dziedzińcach, skwerach i pieszych przejściach zaaranżowana zostanie przestrzeń do odpoczynku, spotkań czy biegania wśród zieleni.

Natura w centrum uwagi

– Warszawa to jedna z najbardziej zielonych stolic Europy, ale okolica Ronda Daszyńskiego jest jedną z bardziej zurbanizowanych części dzielnicy. Praktycznie nie ma tutaj zieleni, dlatego zdecydowaliśmy się na przywrócenie kontaktu z naturą i znaczny wkład w zazielenianie miasta. Towarowa22 wprowadzi potrzebną parkową zieleń, nie tylko między budynkami, ale również do przestrzeni wspólnych budynków czy na odsłoniętą konstrukcję dawnych hal. Powstanie miejsce w centrum miasta, gdzie natura harmonijnie przenika się z architekturą, tworząc przestrzeń niemal idealną, zarówno do aktywnego wypoczynku jak i spędzania czasu w nurcie slow-life. Kojące właściwości przyrody są szczególnie ważne w zwiększaniu odporności i adaptowaniu miast na zmiany klimatu. – dodaje Dawid Wrona, COO w Archicom.

Badania naukowe potwierdzają, że zieleń jest naturalną klimatyzacją i działa prozdrowotnie. Daje cień, obniża temperatury, zwiększa wilgotność, sprzyja zatrzymaniu wody w podłożach i poprawia cyrkulację powietrza. Wszystkie tereny zielone w superkwartale Towarowa22 zajmą łącznie 2 hektary i przyczynią się do poprawy mikroklimatu i zmniejszenia odczuwalności efektu miejskiej wyspy ciepła, a także ożywienia społecznego okolicznych ulic.

Pierwszy obiekt, biurowiec Office House jest już ukończony i stopniowo wprowadzają się do niego kolejni najemcy. Od strony ul. Miedzianej w dynamicznym tempie rośnie luksusowy budynek mieszkaniowy Apartamenty M7, obok którego niebawem rozpocznie się także budowa Apartamentów Gutenberga. Prace nad kolejnymi budynkami biurowymi i mieszkalnymi, w tym wysokimi na 150 i 120 metrów wieżowcami, ruszą wkrótce. Znaczna część projektu Towarowa22 zaprosi mieszkańców w swoje progi już pod koniec 2026 roku.

Cały superkwartał gotowy będzie w 2029 roku.