Trasa S6 zostanie połączona z Portem Gdynia

Orzech

Powstająca na terenie województwa pomorskiego droga szybkiego ruchu S6 zostanie połączona z Portem Gdynia. Ze względu na postępujące wyczerpanie zdolności przepustowej układu drogowego oraz jego degradację trwają przygotowania do realizacji kluczowej w skali miasta i regionu inwestycji, jaką jest Droga Czerwona. To kluczowy fragment ostatniej mili, który poprzez układ bezkolizyjnych węzłów i odcinków jezdni pomiędzy nimi, połączy Port Gdynia z drogą ekspresową S6 (a docelowo S7 oraz autostradą A1).

Ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i budowę pierwszego odcinka Drogi Czerwonej, która połączy Port Gdynia z trasą S6, będzie możliwe w 2026 roku, jeśli nie wpłyną odwołania od decyzji środowiskowej – wynika z wtorkowej wypowiedzi Agnieszki Krupy z Ministerstwa Infrastruktury. Na przygotowanie budowy Drogi Czerwonej zabezpieczono kwotę w wysokości 20 mln zł.

– "Na ostatnim posiedzeniu również omawialiśmy kwestię postępów i realizacji Drogi Czerwonej. (...) Wskazywaliśmy na terminy, które wskazują nam uzyskanie pierwszej decyzji niezbędnej do realizacji tej inwestycji, czyli decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. (...) Wniosek o wydanie tej decyzji będziemy składać w przyszłym roku" – powiedziała podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Agnieszka Krupa z Departamentu Dróg Publicznych w Ministerstwie Infrastruktury, cytowana przez Polską Agencję Prasową. – "Potem kolejnym krokiem, na który musimy poczekać, to jest ostateczność tej decyzji środowiskowej. Jeżeli nie będzie odwołań, to będziemy mogli niezwłocznie przystąpić, już po wydaniu decyzji, najpóźniej spodziewamy się tego w 2026 roku, do kolejnych kroków, czyli ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie tej drogi" – dodała.

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podkreślił, że zabezpieczono środki w wysokości 20 mln zł na działania związane z przygotowaniem inwestycji.

Przypomnijmy, przed dwoma tygodniami, w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Infrastruktury informowało, że prace budowlane przy pierwszym odcinku, liczącym 6,2 km, Drogi Czerwonej do portu morskiego w Gdyni rozpoczną się w 2029 roku, a oddanie do użytkowania nastąpi w 2032 r.

– "Prace przygotowawcze zostały zaplanowane na lata 2022-2025 i dotyczą docelowej drogi krajowej klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) w podziale na trzy odcinki: odcinek 1. Gdynia Chylonia – Trasa Kwiatkowskiego o długości ok. 6,2 km; odcinek 2. Trasa Kwiatkowskiego – węzeł Ofiar Grudnia 70 o długości ok. 2,4 km; odcinek 3. Węzeł Ofiar Grudnia '70 – Terminal Promowy o długości ok. 1,1 km" – podano w odpowiedzi na interpelację.

Droga Czerwona połączy Port Gdynia z trasą S6. Powstanie pięć węzłów

Trasa Kwiatkowskiego, czyli obecne połączenie drogowe z Portem Gdynia, ma ograniczoną nośność i nie zapewnia dogodnego połączenia dla ruchu ciężkiego. Droga Czerwona powstanie w standardzie wymaganym dla drogowej sieci TEN-T, w klasie GP (droga główna ruchu przyspieszonego), a z pozostałą siecią będzie skomunikowana poprzez pięć węzłów drogowych. Dla pieszych i rowerzystów przewidziano infrastrukturę w postaci kładek oraz tuneli.

W październiku 2022 r. została podpisana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad umowa z firmą Mosty Katowice na opracowanie dokumentacji przygotowawczej dla tej inwestycji.

Droga Czerwona to kluczowy fragment ostatniej mili, który poprzez układ bezkolizyjnych węzłów i odcinków jezdni pomiędzy nimi, połączy Port Gdynia z drogą ekspresową S6 (a docelowo S7 oraz autostradą A1).

Planowana Droga Czerwona od strony wschodniej będzie zaczynać się w rejonie dawnej Stoczni Nauta, w pobliżu północno-zachodniego narożnika Basenu II Portu Gdynia. Stamtąd prowadzona będzie rozbudowanym, a częściowo całkowicie nowym układem drogowym obejmującym:

- rozbudowaną ulicę Polską (Nową Polską),

- przebudowany bezkolizyjny Węzeł Ofiar Grudnia ’70,

- rozbudowaną ulicę Janka Wiśniewskiego,

- rozbudowany bezkolizyjny węzeł Janka Wiśniewskiego – Estakada Kwiatkowskiego,

- nowy odcinek prowadzący od Estakady Kwiatkowskiego do bezkolizyjnego węzła Morska – Obwodnica Trójmiasta, poprzez bezkolizyjny węzeł Dolina Logistyczna.

Parametry Drogi Czerwonej będą zgodne z wytycznymi dla sieci bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Koncepcja Drogi Czerwonej została uzgodniona z Gminą Miasta Gdyni w dniu 26 listopada 2020 roku. Za zrealizowanie odcinka pomiędzy Portem Zewnętrznym a Rondem Karlskrona odpowiadać będzie ZMPG, natomiast za pozostałe odcinki GDDKiA. Równolegle trwają prace nad dokumentacją projektową zlecane przez GDDKiA.

Budowa nowych ciągów komunikacyjnych we wschodniej części portu ma na celu zapewnienie perspektywy wieloletniego rozwoju Portu Gdynia. Dzięki temu projektowi, Port Gdynia będzie mógł funkcjonować w sąsiedztwie miasta oddziałując na nie w sposób pozytywny w wielu aspektach. Jednocześnie zostaną zminimalizowane negatywne skutki prowadzenia działalności portowej.

Inwestycje w Porcie Gdynia

18 stycznia 2024 roku została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn. „Obsługa komunikacyjna zewnętrznych pirsów Portu Gdynia – część drogowa”. Wykonawcą opracowania będzie firma Highway Sp. z o.o. z Gdańska. Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje zaprojektowanie połączenia drogowego projektowanej w ramach odrębnego zadania przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Drogi Czerwonej z Portem Zewnętrznym oraz niezbędną przebudowę lub budowę niezbędnej infrastruktury towarzyszącej. Szacuje się, że termin wykonania umowy wyniesie około 24 miesiące.

Obecnie połączenie wschodnich terminali w Porcie Gdynia z siecią dróg krajowych odbywa się poprzez ulicę Polską, Janka Wiśniewskiego oraz Estakadę Kwiatkowskiego.

Ze względu na postępujące wyczerpanie zdolności przepustowej układu drogowego oraz jego degradację trwają przygotowania do realizacji kluczowej w skali miasta i regionu inwestycji, jaką jest Droga Czerwona.