V Krakowskie Forum Dialogu za nami. Wyjątkowa rozmowa o mieście 15 maja 2025 r. w Krakowie odbyło się V Krakowskie Forum Dialogu. Konferencja oddziału krakowskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich w tym roku przyciągnęła tłumy, a w debacie udział wzięli przedstawiciele wielu środowisk – od władz miasta, przez radnych, aktywistów, ekspertów, reprezentantów branżowych stowarzyszeń, po reprezentantów środowiska deweloperskiego.
Krakowskie Forum Dialogu to konferencja organizowana od 2020 roku. Piątą edycję po raz pierwszy otworzyła nowa prezes PZFD Kraków Agnieszka Widłak-Lindsay, która powitała przybyłych gości i uczestników: „Pozostaje mi życzyć nam wszystkim, abyśmy budowali mosty, a nie mury podziałów, abyśmy dzisiaj szukali i dostrzegali dobro w innych, zaprzestali wojen ideowych, znaleźli wspólne punkty i podjęli świadomy wysiłek, by najpierw zrozumieć, zanim zostaniemy zrozumiani. Słuchajmy empatycznie, bez osądzania i rozważmy, skąd pochodzą inni”.
W swoim powitaniu podkreśliła wyjątkową rolę tego wydarzenia jako przestrzeni wymiany poglądów oraz współpracy różnych środowisk. Szczególne podziękowania skierowała do władz miasta, przedstawicieli uczelni, organizacji branżowych oraz aktywistów miejskich, podkreślając, że to właśnie gotowość do rozmowy jest największym sukcesem tego forum.
W I panelu „Jak wymyślić miasto na nowo”, rozmowa dotyczyła m.in. tego, jak miasto takie jak Kraków może wyglądać w perspektywie wieloletniej.
– Rozmowa jest niezbędna, jeśli mamy mieć trwałe podstawy rozwoju i przestrzeń, w której mamy żyć – powiedział na wstępie wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur. Prezydent mówił m.in. o pracach nad planem ogólnym Krakowa i strategią rozwoju gminy. Nie zabrakło także wątku budowy metra.
– W czerwcu przedstawimy koncepcję rozwoju linii metra Krakowa, gdzie będzie wytyczona szczegółowa pierwsza linia metra i zasygnalizowane kolejne. Chcemy, aby od września rozpoczęła się rozmowa na trzech dokumentach: plan ogólny, strategia i metro – zapowiedział Stanisław Mazur.
Agnieszka Widłak-Lindsay podkreślała, że Kraków powinien budować swoją strategię na swoich unikatowych atutach, jak historyczny aspekt, czy akademicki potencjał. Zastanawiała się także, jak zachęcić ludzi, żeby przeprowadzili się do Krakowa.
– Jako PZFD Kraków złożyliśmy wspólnie, pracując z architektami i urbanistami, swoje uwagi do planu ogólnego Krakowa, gdzie wykazaliśmy, że miasto naturalnie nie ma już jednego centrum, tylko ma tych centrów kilka i tak powinniśmy je zaprojektować, żeby oddać ideę miasta 15-minutowego, bo ona sama się tam rodzi. Takie tereny, gdzie powinniśmy mieć zabudowę śródmiejską, miejsce na usługi, mieszkaniówkę, usługi komplementarne do usług mieszkaniowych, które spowodują, że takie tereny będą atrakcyjne dla młodego społeczeństwa, młodych naukowców, którzy, będą chcieli przyjechać do Krakowa i mieszkać w atrakcyjnym mieście – mówiła prezes PZFD Kraków.
W I panelu udział wzięli także Janusz Sepioł (główny architekt Krakowa), Łukasz Maślona (wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa), Paweł Hałat (Koalicja Ruchów Krakowskich „Wspólnie dla Miasta”) oraz Piotr Lorens (architekt Gdańska).
W drugim panelu, „Nowe programy wsparcia mieszkalnictwa i nowe formy zamieszkania”, dyskutowano o dostępności mieszkań, alternatywach wobec własności (np. PRS, akademiki, TBS-y, SIM-y) oraz wsparciu dla różnych grup społecznych. Eksperci z urzędu miasta, uczelni oraz rynku nieruchomości analizowali programy propodażowe i sposoby na ułatwienie dostępu do mieszkań. W dyskusji brali udział Maria Klaman (IV Zastępca Prezydenta Krakowa), prof. Bartłomiej Marona (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Ewa Palus (Tabelaofert.pl), Marcin Krasoń (Otodom Analytics) oraz Tomasz Delowski (zarząd PZFD Kraków).
Panel trzeci skupił się na podsumowaniu, jak w rok po wyborach samorządowych zmieniła się sytuacja w Krakowie w zakresie przestrzeni, urbanistyki i architektury. Z punktu widzenia urzędu miasta jedną z ważniejszych zmian są nowe standardy odpowiedzialnego budownictwa. Paneliści podkreślili również znaczenie dialogu inwestorów z miastem i mieszkańcami oraz rolę mediów w kształtowaniu opinii publicznej. Uczestnikami dyskusji byli Domicela Strojna-Osiniak (Dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK), Eliza Dydyńska-Czesak (radna Kraków dla Mieszkańców), Marceli Łasocha (Prezes TUP Kraków), Bernadetta Półchłopek-Szczygieł (Członek Prezydium MPOIA RP), prof. Mariusz Czop (Koalicja Ruchów Krakowskich Wspólnie dla Miasta) oraz Szymon Domagała (Zarząd PZFD Kraków).
Ostatni panel, pt. „Jak rozmawiać, żeby się słyszeć i zrozumieć” był specyficzny i zakładał udział w nim dziennikarzy. W dyskusji udział wzięli Angelika Pitoń (Gazeta Wyborcza), Grzegorz Skowron (wieloletni dziennikarz Dziennika Polskiego, aktualnie m.in. Dziennik Gazeta Prawna) oraz Jacek Dąbrowski (członek Polskiego Stowarzyszenie PR). Omawiali oni wyzwania związane z dialogiem między deweloperami, miastem i mieszkańcami.
Dyskutowano o roli mediów tradycyjnych i społecznościowych oraz o tym, jak można poprawić wzajemne zrozumienie i transparentność działań.
Podczas ostatniego panelu na KFD pojawili się niespodziewani goście, w postaci mieszkańców południa Krakowa, którzy protestują w związku z realizacją jednej z inwestycji oraz działań urzędników w tym zakresie. Zostali oni wysłuchani, udzielono im rad, co mogą zrobić, aby ich głos przebił się dalej.
Partnerem głównym V Krakowskiego Forum Dialogu była firma Deer Design. Partnerami KFD były firmy Noble Securities, Tabelaofert.pl, Excellent oraz Viessmann.
Partnerami medialnymi KFD byli: Radio Kraków, Dziennik Polski, Wprost, LoveKrakow.pl, Architektura i Biznes, Strefa Nieruchomości - Magazyn Inwestora, Executive Magazine, KRN.pl - Krajowy Rynek Nieruchomości, InvestMap.pl, Comparic, Rynek Inwestycji oraz Krakowska Giełda Mieszkań.