W Gorzowie Wielkopolskim powstanie Silwana, największy park handlowy w mieście [WIZUALIZACJE]

Orzech

Silwana – taką nazwę będzie miał największy w lubuskiem park handlowy, który powstaje w północno-wschodniej części Gorzowa Wielkopolskiego. Inwestorzy – Acteeum Group i Equilis wraz z władzami miasta dokonali uroczystego wmurowania kamienia węgielnego.

Silwana będzie największym tego typu kompleksem handlowym w Gorzowie Wielkopolskim i regionie. Kompleks powstaje na działce o pow. 8 ha, zlokalizowanej wokół ulic Walczaka – Silwanowskiej – Jedwabniczej, przy jednej z głównych dróg wjazdowych do centrum miasta co zapewnia łatwy dojazd zarówno mieszkańcom Gorzowa jaki okolicznych miast. Ponadto inwestorzy zadeklarowali remont i przebudowę ulicy Walczaka.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma CFE Polska.

Silwana na łącznej powierzchni 25 tys. mkw. GLA, pomieści prawie 40 sklepów, w tym pierwsze w Gorzowie sklepy Decathlon i Jula, a ponadto m.in. marki Sinsay, Cropp, House, Diverse, HalfPrice, New Yorker, CCC, Martes Sport czy 4F, dm, Jysk po salon RTV, Smyk, Tedi oraz Maxi Zoo.

Atutem Silwany oprócz dogodnego dojazdu będzie także duży i wygodny parking: 800 miejsc parkingowych i urządzenia do ładowania pojazdów elektrycznych: samochodów, hulajnóg czy rowerów elektrycznych. Ale naprawdę niezwykłe będą elementy małej architektury, czyli m.in. ławki, stojaki na rowery czy kosze w Silwanie: zostaną wykonane z kompozytu pochodzącego w 100% z recyklingu w nowatorskiej technologii wykorzystującej surowce wtórne z… odzieży. To absolutna nowość w Polsce. Ekologiczny materiał do złudzenia przypomina drewno, jest wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne, nie chłonie wody.

Jednak to nie koniec eko-atutów Silwany: obiekt będzie częściowo zasilany energią z paneli słonecznych, w instalacjach sanitarnych będzie wykorzystywał wodę deszczową, zaś planowane nasadzenia na terenie konsultowane będą ze specjalistami z zakresu ochrony środowiska. Będzie pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych w Europie parków handlowych z certyfikatem ekologicznym BREAM Excellent.

Silwana to w Gorzowie firma-legenda. Jej znaczenie lokalne można porównać do FSM w Bielsku Białej, Ursusa w Warszawie czy fabryk Poznańskiego/im. Marchlewskiego w Łodzi (dzisiejsza Manufaktura).

Gorzowskie Zakłady Przemysłu Jedwabniczego Silwana to po II wojnie światowej było jedno z najważniejszych przedsiębiorstw w mieście. Zakład powstał w 1949 roku na bazie fabryki juty i worków Maxa Bahra. W latach 60. i 70. zakład rozwijał się i zatrudniał ponad 3400 osób. Dla wielu gorzowian to zakłady wciąż bliskie sercu – bo, albo sami tu pracowali, albo mieli w tych firmach praktyki, albo pracował tam ktoś z ich rodziny. Historia ZPJG zakończyła się w 2014 roku. Teraz inwestorzy budujący park handlowy zdecydowali o powrocie nazwy Silwana na mapę Gorzowa.

– Park handlowy powstanie w północno wschodniej części miasta, naprzeciw dawnej Silwany, dlatego przez szacunek do kilku pokoleń gorzowian, które ją pamiętają, postanowiliśmy wspólnie z władzami Gorzowa reaktywować jej nazwę – mówi Xavier Pierlet, Chief Investment Officer Equilis Europe.

– Zanim się jednak na to zdecydowaliśmy poprosiliśmy o opinię gorzowian. Okazało się, że wciąż znakomicie się kojarzy. Postaramy się, aby to nie był tylko związek poprzez słowo i logotyp. Będziemy współpracować z władzami lokalnymi, miejscowymi historykami, lokalnymi liderami opinii do tego, abyśmy wspólnie, poprzez wystawy czy organizowane na terenie Silwany wydarzenia, przypominali istotną rolę, jaką pełniła przez wiele lat. Zależy nam na tym, aby znów ożywić tę część Gorzowa – dodaje.

– Pragnęliśmy, aby logo także nawiązywało do najlepszych czasów tamtej fabryki, tworząc je inspirowaliśmy się poprzednim – mówi Tomasz Szewczyk, Managing Partner Acteeum. – Chcemy w ten sposób zapewnić, że choć nasze przedsięwzięcie ma nieco inne przeznaczenie, to naszym celem jest, aby wciąż kojarzyło się dobrze zarówno z dawnymi czasami, jak i dniem dzisiejszym. Mamy nadzieję, że jak w przeszłości, do poprzedniej Silwany zjeżdżali ludzie z całej Polski po jedwabne tekstylia, tak będą odwiedzać Gorzów, aby zrobić zakupy w powstającej Silwanie.

Budowa Silwany rozpoczęła się w wrześniu 2023 roku, zaś otwarcie zaplanowane jest na III kwartał 2024 roku. Komercjalizacja obiektu jest na finiszu.

Inwestorzy Parku Handlowego Silwana:

Equilis

To założona w 2006 roku, a obecna w Polsce od 2016 roku firma z Belgii. Działa w Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemczech i Polsce. Specjalizuje się w nieruchomościach handlowych oraz mieszkaniowych, w Polsce Equilis wybudował Galerię Chełm, Galerię Andrychów, w planach jest pierwsze osiedle Fokus Ursus w Warszawie. Globalnie Equilis to też projekty rewitalizacyjne, domy seniora, akademiki czy przestrzenie publiczne. Mottem Equilis jest budowanie miejsc, w których ludzie tworzą swoje szczęśliwe historie. Jesteśmy przekonani, że Silwana będzie tego dowodem.

Acteeum Group

Międzynarodowa firma działająca na rynku nieruchomości komercyjnych oraz mieszkaniowych w Polsce, podejmująca się przeprowadzenia całego procesu deweloperskiego, od rozpoznania odpowiedniego terenu pod zabudowę, poprzez etap projektowania, budowy, komercjalizacji, aż po zarządzanie i sprzedaż obiektów. Spółka jest partnerem biznesowym dużych firm instytucjonalnych, m.in. CBRE Global Investors, Immofinanz, NepiRockcastle, BPI, Equilis jak również współpracuje z inwestorami prywatnymi. Acteeum skupia się na budowie dużych kompleksów handlowych oraz obiektów z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe.