W Karkonoszach powstanie nowy, wielki kompleks sportowo-rekreacyjny [WIZUALIZACJE]

Orzech

Będzie kolejna wielka inwestycja w polskiej części Karkonoszy, na Dolnym Śląsku. W gminie Podgórzyn powstanie całoroczny kompleks wyciągów dostosowanych do przewozu jednośladów, a także tras rowerowych, pieszych i narciarskich. Inwestycja szacowana na około 140 mln zł planowana jest wokół góry Czoło w Sosnówce. Proekologicznie Centrum Sportów Sosnówka w pełni uwzględniać będzie uwarunkowania przyrodnicze oraz wszystkie wymogi ochrony środowiska. Inwestorem jest Gmina Podgórzyn przy udziale zewnętrznego inwestora strategicznego.

W ramach inwestycji powstanie kompleks w skład którego wejdą: dwa 4-osobowe i trzy 6-osobowe wyciągi kanapowe dostosowane do przewozu rowerów, o łącznej długości 4910 i 5175 metrów, z najdłuższym odcinkiem Miłków-Czoło Wschód liczącym 1765 metrów, o różnorodnym poziomie trudności, jak i nachyleniu.

Projekt przewiduje też budowę siedmiu tras rowerowych o długości blisko 7000 metrów. Powstanie łącznie 6360 metrów tras narciarskich. Tak w liczbach wygląda nowy ośrodek sportowy w rejonie Sosnówki. Łączny koszt ma się zamknąć kwotą około 140 milionów złotych.

– Będzie to pierwszy tak kompleksowy ośrodek w Karkonoszach działający cały rok. Takiego obiektu nie ma w regionie, a plusem inwestycji jest to, że, poza walorami turystycznymi, odciąży oblegany obszar szczytowych partii Karkonoszy objętych ścisłą ochroną KPN oraz stworzy alternatywę spędzania wolnego czasu dla turystów z okolicznych kurortów Karpacza i Szklarskiej Poręby. Lokalna baza noclegowa zapewni gościom ośrodka komfort wypoczynku. Mamy zróżnicowaną ofertę noclegowo-gastronomiczną, skierowaną zarówno do osób wymagających, jak i oczekujących przystępnych cen. Centrum Sportów Sosnówka zapewni im na miejscu możliwość różnorodnych form aktywności o różnym stopniu zaawansowania. Będzie to także dobra alternatywa dla osób przyjeżdżających na wypoczynek do innych karkonoskich miejscowości – podkreśla Mirosław Kalata, Wójt Gminy Podgórzyn.

Z poszanowaniem przyrody

Władze gminy kładą nacisk na zrównoważony rozwój przy zachowaniu bioróżnorodności. Obiekt powstanie z pełnym poszanowaniem zasad ochrony przyrody. Obecny projekt ośrodka to jego 4. wersja. Każda kolejna wersja projektu różniła się od poprzedniej większym naciskiem na te właśnie kwestie i ograniczeniem pierwotnie planowanych elementów inwestycji, które chociaż potencjalnie mogłyby zagrażać środowisku naturalnemu.

Gmina zrezygnowała z wielu elementów, tak aby maksymalnie dopasować się do wszystkich zaleceń dotyczących ochrony środowiska. W trakcie prac nad studium zagospodarowania przestrzennego dostosowały skalę obiektu oraz jego parametry techniczne do wszystkich sugestii sformułowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Karkonoski Park Narodowy i Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Szczegółowa i wnikliwa analiza rekomendacji przyniosła daleko idące zmiany i zaowocowała rozwiązaniami, które optymalnie chronią przyrodę KPN oraz jego otuliny.

Edukacja w terenie i nowe miejsca pracy

Środowisko naturalne odgrywa dużą rolę w tym projekcie. Zaplanowane jest przygotowanie ścieżki edukacyjnej, która przybliży bogactwo przyrodnicze tego obszaru. Rolą ścieżki będzie podnoszenie świadomości ekologicznej, promocja bioróżnorodności regionu oraz ochrona pobliskiego Karkonoskiego Parku Narodowego i obszaru Natura 2000. Powstaną tablice tematyczne prezentujące m.in. gatunki i siedliska chronione roślin i zwierząt.

Inwestycja nie ma jeszcze ostatecznej decyzji RDOŚ, która otworzy drogę do uzyskania pozwolenia na budowę. Jak zapowiadają samorządowcy w ciągu kilku tygodni poznamy inwestora, którym jest państwowa spółka, której nazwa nie została dziś ujawniona.