W Krakowie powstanie nowy biurowiec?

Orzech

W stolicy Małopolski planowana jest budowa nowego budynku biurowo-usługowego. Swoją kolejną inwestycję w tym drugim co do wielkości mieście w Polsce chce zrealizować jeden z największych inwestorów w Polsce - Cavatina Holding S.A.

Spółka zależna - CAVATINA SPV 26 SP. Z O. O. ma już pozwolenie na budowę budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym wraz z zagospodarowaniem terenu, drogą wewnętrzną, zewnętrznymi miejscami postojowymi oraz niezbędną infrastrukturą techniczną, budową instalacji w terenie: elektroenergetycznych, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, ogólnospławnej, budowa zbiorników retencyjnych oraz rozbiórka istniejących obiektów kubaturowych, rozbiórka wewnętrznych instalacji (wodnej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, gazowej), rozbiórka sieci telekomunikacyjnej i elektroenergetycznej oraz przebudowa sieci telekomunikacyjnej i elektroenergetycznej na działce nr 223/3 oraz części działki nr 335 obręb 9 Podgórze przy ul. Kapelanka 40 w Krakowie.

To teren po salonie Hondy, działka znajdująca się za podwójnym gmachem HSBC. Planowany do realizacji biurowiec będzie miał od sześciu do siedmiu kondygnacji naziemnych (wysokość maksymalna to ok. 25 metrów) oraz dwie podziemne. W garażach znajdzie się 237 stanowisk postojowych. Dodatkowo, na zewnątrz inwestor przewidział 16 miejsc. Kubatura budynku wynosi 101 515 m3.

Inwestor na razie nie podaje szczegółów planowanej inwestycji. Nie zaprezentował też jeszcze oficjalnie wizualizacji budynku. Nie podał też daty rozpoczęcia budowy.

TEREN INWESTYCJI (ZDJĘCIA w naszej GALERII)

LOKALIZACJA:

Rynek powierzchni biurowych w Krakowie po trzech kwartałach 2024 r.

Po trzech kwartałach krakowscy najemcy wykazali się największą aktywnością spośród miast regionalnych. Na koniec września popyt na wynajem powierzchni biurowej wyniósł 179 tys. mkw. - podają eksperci Knight Franka.

Na koniec września 2024 roku zasoby biurowe Krakowa wyniosły 1,82 mln mkw., co stanowiło 4 proc. wolumenu powierzchni w Polsce.

Obecnie w budowie znajduje się 35 tys. mkw., z czego 44 proc. zostanie oddane do użytku w 2025 roku.

Osiągnięty między styczniem a wrześniem wynik stanowił 35 proc. całkowitego wolumenu transakcji w regionach. W samym III kwartale 2024 roku popyt na najem powierzchni biurowych w stolicy Małopolski był ponad dwa razy większy niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Zakładając utrzymanie się poziomu popytu w IV kwartale, wynik roczny może być porównywalny z tym osiągniętym w 2019 roku, który pod tym względem był rekordowy.

Silny popyt na powierzchnie biurowe i ograniczona nowa podaż wpłynęły na spadek współczynnika pustostanów w Krakowie. W III kwartale 2024 roku wskaźnik wyniósł 18,9 proc. i obniżył się pierwszy raz od pięciu kwartałów.

– W porównaniu z poprzednim kwartałem współczynnik zmalał o 1,3 p.p. – podkreśla Michał Kusy, młodszy konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Zdjęcie główne w artykule: zdjęcie ilustracyjne.