W Szczecinie powstanie wielka fabryka wież wiatrowych XXL

Orzech

Powstaną kolejne nowe miejsca pracy w Szczecinie. Firma Windar Polska (należąca do hiszpańskiej spółki Windar Renovables) wybuduje fabrykę wież wiatrowych XXL. Inwestycje zostanie zrealizowana na terenie portu morskiego na Ostrowie Grabowskim. Powstanie wiele miejsc pracy.

3 września 2024 roku Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję nr 96/2024 dotyczącą pozwolenia na budowę zakładu produkcji elementów do farm wiatrowych w Szczecinie. Inwestycja zostanie zrealizowana na Ostrowie Grabowskim, na terenie portu morskiego, na działce nr 4/12 (obręb 1084).

Przypomnijmy, hiszpańska firma Windar Renovables, podpisała 16 stycznia br. z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście ostateczną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Zamierza zbudować na nich fabrykę produkującą wieże wiatrowe.

Co będzie produkowane w Szczecinie?

Zgodnie z zapisami umowy na obszarze o pow. ok 17 ha, położonym w szczecińskim porcie, będą produkowane elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Poza tym w fabryce będą powstawać także m.in. konstrukcje fundamentów dla offshore i onshore, konstrukcje masztów lub wież metalowych, itp. Produkowane w Szczecinie morskie wieże wiatrowe XXL przeznaczone będą do obsługi turbin nowej generacji o mocy zainstalowanej 20 MW. Powstałe elementy będą transportowane m.in. drogą morską.

Windar deklaruje, że rozpocznie działalność w stolicy woj. zachodniopomorskiego w pierwszej połowie 2026 roku. W związku z inwestycją firma planuje zatrudnić przynajmniej 400 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro.

Fabryka, wyposażona w cztery linie produkcyjne, magazyny i hale montażowe, będzie specjalizować się w produkcji wież o niestandardowych średnicach, co stanowi strategiczny element rozwoju energetyki wiatrowej w Europie.

Fabryka wież w Szczecinie otrzyma dofinansowanie z Funduszu Innowacyjnego

Komisja Europejska ogłosiła wyniki największego naboru Funduszu Innowacyjnego, przyznając 85 projektom zeroemisyjnym z 18 krajów Unii Europejskiej łącznie 4,8 miliarda euro. Wśród dofinansowanych projektów znalazła się fabryka wież dla morskich farm wiatrowych w Szczecinie.

Fundusz Innowacyjny wspiera szeroką gamę sektorów – od przemysłu energochłonnego, odnawialnych źródeł energii, po zeroemisyjną mobilność i technologie magazynowania energii. Znaczna część projektów jest zgodna z Ustawą o Przemyśle Zeroemisyjnym (NZIA), wspierającą rozwój technologii związanych z produkcją komponentów do energetyki wiatrowej, słonecznej, elektrolizerów, ogniw paliwowych oraz baterii.

Wybrane projekty mają wejść do eksploatacji przed 20230 r i w ciągu 10 lat eksploatacji zmniejszyć emisję o ok. 476 mln ton CO₂.

Projekty te mają przyczynić się m.in. do stworzenia 3 GW mocy produkcyjnych w fotowoltaice i 9,3 GW w produkcji elektrolizerów, co wzmocni infrastrukture czystej energii w UE.

Jednym z wybranych projektów jest projekt, realizowany przez Windar Polska, którego celem jest stworzenie nowoczesnego zakładu produkcyjnego do wytwarzania wież dla morskich farm wiatrowych XXL.

Zdjęcie główne w artykule: zdjęcie ilustracyjne.