W Warszawie powstaje nowy Plac Powstańców Warszawy i parking podziemny [FILM+WIZUALIZACJE]

Orzech

W ramach Nowego Centrum Warszawy trwa przebudowa Placu Powstańców Warszawy. Powierzchnia placu zostanie zagospodarowana w sposób docelowy. Przestrzeń pełna zieleni sprzyjać będzie spotkaniom i organizacji wydarzeń kulturalnych. Pod placem powstaje czterokondygnacyjny parking podziemny.

Koncepcję docelowego urządzenia placu wypracowane zostało wspólnie z mieszkańcami. Jednym z etapów tego procesu były warsztaty projektowego charrette. Pozwoliły wypracować całościową wizję projektu, priorytety rozwojowe i środowiskowe oraz wytyczne do dalszych działań planistycznych. W trakcie warsztatów odbyły się spacery badawcze, sesje wprowadzające, które miały przybliżyć uczestnikom wszystkie uwarunkowania, dyskusje na temat głównych oczekiwań wobec zagospodarowania placu. Rozwiązania opracowane w trakcie warsztatów zostały wykorzystane w przygotowaniu końcowej koncepcji projektowej.

WIZUALIZACJE:

Typ nieznany: feed


Wypoczynek wśród zieleni

Zmieni się również teren nad parkingiem podziemnym, czyli sam plac Powstańców Warszawy. Zostanie on zagospodarowany w oparciu o koncepcję, która została wypracowana w trakcie konsultacji społecznych i warsztatów charrette w 2017 r. Będzie tu więcej zieleni – posadzonych zostanie 49 drzew oraz krzewy i byliny. Rośliny będą rosnąć na specjalnej glebie wspomagającej ich rozwój,

Na takich zmianach skorzystają mieszkanki i mieszkańcy – powstanie tu miejsce odpoczynku otoczone zielenią. Od strony ul. Świętokrzyskiej stanie duża, obsadzona pnączami pergola, która zapewni schronienie od gorąca w upalne dni.

Projektanci nie zapomnieli również o miłośnikach jednośladów – na powierzchni placu będą zamontowane stojaki rowerowe.

Jak zmieni się charakter placu?

Plac Powstańców Warszawy po przebudowie zmieni się z miejsca podporządkowanego ruchowi samochodowemu w przestrzeń przyjazną pieszym. Podziemny parking uwolni więcej powierzchni na zieleń. Nowa aranżacja przestrzeni nadziemnej pozwoli na organizację wydarzeń kulturalnych i podkreśli unikatowość tego miejsca na mapie miasta z jego bogactwem historii.

Ruch zostanie znacznie uspokojony. Priorytetem stanie się komunikacja piesza, rowerowa oraz publiczna. W czterokondygnacyjnym parkingu podziemnym znajdzie się miejsce na 420 samochodów. Jedna trzecia z nich zostanie przeznaczona dla okolicznych mieszkańców.

Jak będą skomponowane przestrzenie publiczne?

Koncepcja zakłada stworzenie kilku przestrzeni o różnym przeznaczeniu w ramach jednego placu. Strefa z pomnikiem Powstańców Warszawy od strony ul. Świętokrzyskiej pełnić będzie funkcję miejskiego placu reprezentacyjnego. W ramach przebudowy pomnik winien zyskać odpowiednią oprawę.

W przestrzeni poza częścią, na której odbywać się będą wydarzenia oficjalne, znajdzie się też miejsce na organizację różnych wydarzeń nieformalnych, takich jak np. targi śniadaniowe. Znajdzie się ona w kameralnej przestrzeni ogrodowej. Inspiracją dla niej był przedwojenny, zielony charakter placu. Pozwoli warszawiankom i warszawiakom na wypoczynek i spotkania w przyjaznym otoczeniu.

Nowością w tym miejscu będzie tzw. Plac Muzyki, który umożliwi organizowanie różnych wydarzeń muzycznych. Ma się pojawić scena, która zostanie wbudowana w schody budynku Komisji Nadzoru Finansowego. Autorzy projektu wskazali też miejsce na parterowy pawilon kawiarniany z dużymi przeszkleniami i zielonym dachem oraz fontannę.

Wydzieloną strefą w osi placu po jego południowej stronie będzie niewielki Plac Napoleona wygospodarowany wokół pomnika przedwojennego patrona placu. Uzyska on oprawę z zieleni inspirowaną ogrodami francuskimi.

Zieleń

Bardzo ważnym aspektem projektu jest zazielenienie placu Powstańców Warszawy. Będą na nim rosły wysokie drzewa. Pojawi się też niska zieleń w postaci krzewów i bylin. Duża dbałość o roślinność w tym miejscu pozwali budować większą odporność miasta na zmiany klimatyczne. Ułatwi retencję wody w trakcie nawalnych deszczy. Zielone przestrzenie będą sprzyjać spotkaniom oraz spędzaniu wolnego czasu poza domem.

Inwestycja realizowana jest w ramach budowy Nowego Centrum Warszawy.

Budowa wielopoziomowego, podziemnego parkingu w ścisłym centrum Warszawy na 420 miejsc postojowych niemal na finiszu

Na przełomie 2024 i 2025 roku – zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający Śródmieście, będą mogli wygodnie zaparkować tu samochód. Zmieni się również sam plac Powstańców Warszawy – powstanie na nim miejsce wypoczynku otoczone zielenią.

– Budowę podziemnego parkingu w centrum Warszawy rozpoczęliśmy latem 2022 roku, a dziś obiekt jest niemal gotowy. Prace zakończą się pod koniec tego roku – w terminie. Pierwsi kierowcy zaparkują tu na początku 2025 roku – mówi Rafał Trzaskowski.

Nowy parking pod placem Powstańców Warszawy będzie 4-kondygnacyjnym obiektem z 420 miejscami postojowymi, z czego 63 zostaną przeznaczone dla mieszkańców. Wyposażony będzie m.in. w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę.

– Tuż po zakończeniu budowy parkingu, rozpoczniemy urządzane naziemnej części pl. Powstańców Warszawy. Powstanie wygodna i atrakcyjna przestrzeń, zachęcająca do spędzania tu wolnego czasu – dodaje prezydent Warszawy.

Kto buduje parking?

Parking pod placem Powstańców Warszawy powstaje w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, należąca do Mota-Engil Central Europe S.A., w całości sfinansuje koszty inwestycji – szacowane na ok. 85 mln zł – i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany w zarządzanie miastu.

Partnerstwo publiczno-prywatne ma wiele zalet: buduje pozytywne relacje i współpracę międzysektorową, wykorzystuje innowacyjne rozwiązania stosowane przez sektor prywatny, podnosi efektywność przedsięwzięć i jakość przestrzeni miejskich zarówno publicznych, jak i tych komercyjnych.

Immo Park Warszawa Sp. z o.o. należy do Mota-Engil Central Europe, która jest jedną z największych firm budowlanych w Polsce. Specjalizuje się w budownictwie drogowym i mostowym, kubaturowym, kolejowym, elektroenergetycznym oraz Real Estate.