Przy PGE Narodowym powstaje platforma startowa dla balonu widokowego. Czy będzie to kolejna turystyczna atrakcja stolicy?
Planów dotyczących zagospodarowania dużego terenu przy stadionie PGE Narodowym od lat było wiele i od lat poza opowieściami o nich nie udało się zrobić nic. Na Błoniach parkują samochody, od czasu do czasu organizowane są duże imprezy, jak chociażby finał WOŚP. Tak naprawdę wciąż nie wiadomo czy stolica doczeka się tam hali widowiskowo-sportowej z prawdziwego zdarzenia, która niewątpliwie jest bardzo potrzebna, czy może jednak nowej siedziby Muzeum Historii Naturalnej i Narodowego Muzeum Techniki.
Obok stadionu rozpoczęła się jednak niewielka inwestycja, która ma szansę stać się atrakcją Warszawy. Powstaje platforma startowa dla balonu widokowego, który zgodnie z wydaną przez Miasto decyzją, będzie wznosił się max na 160 m. wysokości. A to aż o 30 metrów więcej niż chociażby wysokość wolskich wieżowców The Warsaw Hub, więc widok z pewnością będzie imponujący, tym bardziej biorąc pod uwagę lokalizację. O zgodę na budowę „urządzenia rekreacyjnego w formie platformy startowej (lądowiska) balonu widokowego na uwięzi (o maksymalnej wysokości wznoszenia do 160 m) z zabudową towarzyszącą o funkcji usługowej oraz niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu” w ubiegłym roku wystąpiła do stołecznego ratusza firma Air Ship Adventure.
Co wiemy poza tym, że niedawno rozpoczęły się prace? Platforma będzie znajdować się przy al. ks. Józefa Poniatowskiego 1. Inwestor zajmie teren ok. 2 tys. m2 - „powierzchnia terenu przeznaczona do przekształcenia w związku z realizacją inwestycji wynosi ok. 1 962 m2 , w tym: powierzchnie utwardzone ok. 500,50 m2 (w tym powierzchnia maszynowni i kanału technicznego, powierzchnia platformy startowej i betonowego obciążenia, powierzchnia pawilonów, powierzchnia dojść i tarasów), powierzchnia biologicznie czynna ok. 1 461,50 m2 .”
Działalność ma nie wiązać się z uciążliwościami dla okolicznych mieszkańców i środowiska. Balon będzie wznoszony dzięki wyporności helu znajdującego się w czaszy oraz opuszczany przy pomocy wyciągarki zasilanej elektrycznie. Hel w czaszy, będzie ok. dwa razy w roku uzupełniany z butli.
„ Ze względów bezpieczeństwa na terenie budynku technicznego zlokalizowany będzie agregat prądotwórczy zasilany olejem napędowym o mocy elektrycznej ok. 50 kW. Agregat uruchamiany będzie w sytuacjach awarii zasilania zewnętrznego oraz w celu utrzymania w należytym stanie technicznym. Olej napędowy na potrzeby zasilania agregatu prądotwórczego będzie magazynowany w atestowanym kanistrze o pojemności 20 l” – czytamy w wydanej przez Miasto decyzji.