Na koniec minionego roku ponad połowa nowych mieszkań w Warszawie znajdowała się w przedziale cenowym od 7 do 9 tys. zł/mkw. W pozostałych głównych miastach jest taniej, stawki większości lokali mieszkalnych z pierwszej ręki wynoszą od 5 do 7 tys. zł/mkw.
Takie wnioski płynął z najnowszej edycji raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. za IV kwartał 2011 r.
W każdym z segmentów cenowych powyżej 7 tys. zł/mkw. największy odsetek jednostek mieszkalnych występuje w Warszawie. Poza tym w stolicy najtańsze lokale do 5 tys. zł/mkw. stanowią raczej wyjątek – ich udział w całkowitej ofercie jest symboliczny. Można to uznać za efekt zarówno cen działek deweloperskich, które w Warszawie osiągają najwyższe poziomy oraz również wyższych kosztów robocizny. W rozpatrywanej grupie miast największą część całej podaży, więcej niż jedną trzecią tanie lokale mieszkalne stanowią w Gdańsku. Najbardziej jednorodna oferta występuje z kolei w Poznaniu, gdzie więcej niż trzy na cztery mieszkania dostępne są w cenie od 5 do 7 tys. zł/mkw.
Najbardziej równomierny rozkład cenowy występuje w stolicy i w Gdańsku. Można jednak powiedzieć, że w chwili obecnej w każdym z pięciu miast, a przede wszystkim w Poznaniu i Wrocławiu mamy do czynienia ze spłaszczeniem oferty. Taka sytuacja jest wynikiem strategii deweloperów, którzy koncentrują się na budowie mieszkań, które najłatwiej sprzedać. Dzisiaj największym zainteresowaniem klientów cieszą się tzw. mieszkania kompaktowe – zazwyczaj 2- lub 3- pokojowe małe, ustawne lokale o niewysokim metrażu przypadającym na jedno pomieszczenie, średnim standardzie i co najważniejsze w relatywnie niskiej cenie. Przedstawiciele branży mają świadomość, że inwestycja składająca się z jednostek mieszkalnych, których ceny będą przewyższać najpopularniejszy w danym mieście przedział cenowy, może mieć problem ze znalezieniem nowych mieszkańców.
Emmerson S.A.