Polski rynek magazynowy to już nie tylko wielkie aglomeracje jak Warszawa, Górny Śląsk czy Poznań. Coraz częściej na celowniku inwestorów i najemców znajdują się perspektywiczne lokalizacje typu Zielona Góra, Bydgoszcz czy Legnica. Ich udział w rynku w ciągu ostatnich 10 lat istotnie wzrósł: z 10% w 2014 roku, do 25% w 2024. Potwierdzają to również wyniki Accolade. W ubiegłym roku poziom wynajętych powierzchni w obiektach inwestora i wyniósł ponad 200 tys. mkw. Jedna z największych firm rynku obuwniczego postawiła na Legnicę, a największa platforma zakupowa w Polsce na Bydgoszcz.
Największa aktywność inwestorów przemysłowych w Polsce skupia się na głównych rynkach, takich jak Warszawa, Polska Centralna, Górny i Dolny Śląsk, Łódź i Poznań. Jednak ich udział w magazynowej mapie Polski istotnie się zmniejszył. Z danych CBRE wynika, że w 2024 roku odpowiadały one za 75% powierzchni magazynowej w Polsce, podczas gdy w 2014 roku było to aż 90%. W ciągu ostatnich 10 lat pojawiły się nowe rynki, które są coraz częściej rozważane przez najemców m.in. z e-commerce i produkcji. Przykładowo, Szczecin w 2024 roku miał blisko 4% udział w rynku magazynowym, a 10 lat wcześniej był to niecały 1%. Dziesięciokrotnie wzrósł udział Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry (5% w 2024 roku, 0,5% w 2014 roku). Bydgoszcz i Toruń wzrosły dwukrotnie do blisko 3% udziału w rynku w ubiegłym roku.
– Magazynowa mapa Polski przez ostatnie 10 lat bardzo się zmieniła, rozwinęły się nowe huby logistyczne w takich miastach jak Legnica, Zielona Góra czy Szczecin. Nie są one tak mocno nasycone inwestycjami, oferują korzystniejsze ceny gruntów, a lokalny rynek pracy jest bardziej sprzyjający. Tylko w 2024 roku na rozwój swojego biznesu w tych regionach postawili najwięksi gracze z sektorów e-commerce czy logistycznego. Accolade od początku postawiło na rozwój tych rynków, a obecne dane dowodzą, że warto kontynuować ten kierunek i zwiększać ich potencjał. W perspektywie długoterminowej przyczyniamy się do intensywnego rozwoju tych regionów poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, rozbudowę infrastruktury, dostarczanie nowoczesnej przestrzeni umożliwiającej rozwój miejscowych firm. Łącznie nasze inwestycje w Polsce odpowiadają za zatrudnienie niemal 15 tys. pracowników – mówi Joanna Sinkiewicz, dyrektorka ds. komercjalizacji w Grupie Accolade.
Wojewódzkie parki magazynowe z nowymi firmami
200 tys. mkw. wynajętej powierzchni – na taką wartość składają się nowe umowy najmu (138 tys. mkw.) oraz przedłużenia umów (64 tys. mkw.) zawarte w ramach portfela Accolade w Polsce w 2024 roku (z czego niemal 120 tys. mkw. w ramach portfela Accolade Industrial Fund, który jest skierowany dla kwalifikowanych inwestorów).
Do nowych najemców należą między innymi jedna z największych europejskich spółek w segmencie obuwia (Park Legnica), spółka z branży e-commerce (Park Bydgoszcz I) oraz producent suplementów diety (Park Mińsk Mazowiecki). Firmy specjalizujące się w sprzedaży i dystrybucji części samochodowych przedłużyły najem w Parku Gorzów II i Parku Szczecin.
– Nowe umowy to oczywiście duży sukces, ale mnie szczególnie cieszą umowy, które przedłużamy lub w ramach, których klienci zwiększają wynajmowaną powierzchnię w naszych obiektach. To dowód, że jesteśmy traktowani jako stabilny partner, który wspiera firmy w rozwoju i skalowaniu ich biznesu. Dla inwestora z długoterminową strategią, taką jak nasza, to szczególnie ważne, mamy świadomość, że nasze przestrzenie są jedynymi z kluczowych fundamentów do prowadzenia sprawnych procesów biznesowych – podkreśla Agnieszka Niezgodzka, odpowiedzialna za dział Asset Management w Accolade.
Poza głównymi aglomeracjami i z naciskiem na ESG
Portfel Accolade Holding oraz Accolade Industrial Fund w Polsce na koniec 2024 roku obejmował 29 nowoczesnych parków przemysłowych zlokalizowanych m.in. w Szczecinie, Zielonej Górze, Białymstoku czy Bydgoszczy. Z oferowanej powierzchni ponad 1,6 mln mkw. korzysta ponad 100 najemców, przede wszystkim firmy z sektorów e-commerce, logistycznego i produkcyjnego. Wszystkie parki są certyfikowane zgodnie z wymogami międzynarodowego systemu oceny BREEAM. Dodatkowo, projekty inwestora są zgodne z zasadami Taksonomii UE, a jednym z priorytetów Accolade jest udzielanie wsparcia lokalnym społecznościom oraz dbałość o etyczne standardy biznesowe.
– Dobry wynik wypracowany w ubiegłym roku i ponad 200 tys. mkw. wynajętej powierzchni w naszych parkach przekonuje nas, że strategię inwestowania poza głównymi aglomeracjami przemysłowymi z naciskiem na innowacyjne rozwiązania, zielone technologie i zasady zrównoważonego rozwoju warto kontynuować w 2025 roku. Jesteśmy zainteresowani nowymi projektami w różnej formie i różnych lokalizacjach, także tych, gdzie obecnie nas jeszcze nie ma. Skupimy się również na modernizacji naszych starszych obiektów dostosowując je do aktualnych oczekiwań rynku. To ważne, zarówno z perspektywy naszych partnerów biznesowych jak i najemców decydujących się na pozostanie w budynku – mówi Joanna Sinkiewicz z Grupy Accolade.
Grupa Accolade działa w ośmiu krajach Europy i w sumie jest właścicielem sieci 62 parków przemysłowych o łącznej wartości ponad 3 mld euro.
Accolade działa w ośmiu krajach w Europie, gdzie inwestuje w nowoczesną i zrównoważoną infrastrukturę, przeznaczoną dla biznesu globalnych marek, głównie z obszarów e-commerce, produkcji i logistyki. Jest właścicielem sieci 62 parków przemysłowych z certyfikatem BREEAM w Czechach, Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Chorwacji i Słowacji o wartości 3 mld EUR, gwarantującym zrównoważone i przyjazne dla środowiska podejście do inwestycji. Grupa posiada obecnie nieruchomości o łącznej powierzchni 3,4 mln mkw., które są wynajmowane ponad 200 najemcom. Accolade rewitalizuje również tereny poprzemysłowe, które stanowią ponad jedną trzecią portfela firmy. W portfolio grupy jest budynek w przebudowywanym kompleksie Strojírny Cheb, jeden z najwyżej ocenianych obiektów przemysłowych w Europie, który uzyskał ocenę Outstanding i rekordowy wynik 94,2% według globalnej oceny zrównoważonego rozwoju BREEAM. Accolade posiada obecnie w swoim portfelu 7 budynków z certyfikatem BREEAM Outstanding. Park Szczecin III przy ulicy Kniewskiej otrzymały najwyższy poziom certyfikacji BREEAM – Outstanding – co czyni go pierwszym tak wysoko certyfikowanymi projektem w Polsce. Tak wysoką ocenę uzyskał również Park Konin. Accolade realizuje zasady ESG poprzez stosowanie w swoich inwestycjach wymogów ochrony środowiska, udzielanie wsparcia lokalnym społecznościom oraz dbałość o etyczne standardy biznesowe. Firma rozumie znaczenie zrównoważonego rozwoju i dąży do zachowania równowagi między wzrostem gospodarczym a odpowiedzialnością społeczną i środowiskową.
Fundusz Accolade Industrial Fund powstał w 2014 roku. Przeznaczony jest dla wykwalifikowanych inwestorów, którzy mają możliwość wzięcia udziału w rozwoju nowoczesnego, zrównoważonego przemysłu w Europie. Fundusz posiada obecnie ponad 3000 inwestorów.
Portfel funduszu składa się z 34 parków przemysłowych z ponad 100 najemcami w Czechach, Polsce, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii i Holandii i jest wart ponad 1,77 mld EUR. Powierzchnia najmu wszystkich nieruchomości wynosi ponad 1,89 mln m2. Parki spełniają również najsurowsze kryteria środowiskowe i przeszły prestiżową certyfikację zrównoważonego rozwoju BREEAM lub DGNB. Czyni je to jednymi z najbardziej ekologicznych portfeli budynków przemysłowych w Europie. Minimalna inwestycja początkowa wynosi 75 000 EUR.