We Wrocławiu trwa przebudowa pierwszego fragmentu ulicy Pomorskiej – od mostu Pomorskiego do ulicy Cybulskiego. W przyszłości miasto planuje wyremontować całą ulicę, która należy obecnie do jednych z najbardziej zniszczonych i wyeksploatowanych arterii w stolicy Dolnego Śląska.
Wykonawcą prac jest wrocławska spółka Pro-Tra Building, która realizuje prace budowlane za kwotę 4,763 mln złotych. Zadanie realizowane jest w ramach Programu Inicjatyw Rad Osiedli. Miasto planowało przeznaczyć na realizację tego przedsięwzięcia kwotę nieco ponad 5,1 mln zł.
– Zdecydowaliśmy się na ogłoszenie przetargu na przebudowę pierwszego fragmentu ulicy Pomorskiej od mostu do ul. Cybulskiego. Chcemy to zrobić podczas zamknięcia mostów Pomorskich, aby uniknąć kolejnego wyłączania ruchu tramwajowego i samochodowego na tym odcinku tak ważnej ulicy dla Nadodrza. Przebudujemy wszystkie sieci podziemne, torowisko, wybudujemy drogę dla rowerów, chodniki, nową jezdnię.
Zgodnie z kompromisem zawartym z DWKZ tylko w międzytorzu będzie historyczny zabruk. Na wysokości mostu Pomorskiego Północnego powstanie przejęcie dla pieszych pozwalające połączyć bulwar Zwierzyckiego i ul. Strażniczą biegnącą wzdłuż Odry między mostem Uniwersyteckim a Pomorskim Północnym.
Trwa projektowanie przebudowy ul. Pomorskiej od ul. Dubois i zachodniej części placu Staszica do wiaduktu na Reymonta. Tu będziemy potrzebować na przebudowę bardzo dużych środków finansowych – informuje prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Warto też przypomnieć, że wiosną bieżącego roku cała inwestycja stanęła pod dużym znakiem zapytania. Rozgorzał wówczas spór między miastem a Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w kwestii wymiany starej, przedwojennej kostki kamiennej na nową, bitumiczną nawierzchnię przebudowanej ulicy. Udało się jednak osiągnąć w tej sprawie kompromis. Ostatecznie ustalono, że dopuszczone zostaną nawierzchnie bitumiczne ciągów jezdnych, a kostka kamienna zastosowana zostanie na podtorzu tramwajowym.
Remont i przebudowa całej ul. Pomorskiej ma według szacunków magistratu kosztować około 110 mln złotych.
Zdjęcia: Jakub Zazula