Wielka transakcja warta 12 mld euro mocno namiesza na polskim rynku pomp ciepła i ogrzewania

Orzech

Wielka transakcja na rynku pomp ciepła i ogrzewania. Amerykański koncern Carrier Global przejął od niemieckiej firmy Viessmann dział Climate Solutions, obejmujący sprzedaż pomp ciepła oraz systemów klimatyzacji na polskim rynku. Co z polskimi fabrykami i ich pracownikami?

Przypomnijmy, obie globalne firmy sprzedają na polskim rynku pompy ciepła oraz systemy klimatyzacji. Niemiecki koncern Viessmann Climate Solutions zatrudnia około 12 tysięcy pracowników. Zazwyczaj w przypadku połączenia się firm (przejęcia), działających w tej samej branży, w dodatku na tym samym rynku, dochodzi do mniejszych lub większych redukcji etatów. Jednak w przypadku tej transakcji, niemiecki koncern Viessmann Climate Solutions zabezpieczył swoich pracowników, uzgadniając z firmą Carrier Global, zakaz zwolnień pracowników, który ma obowiązywać przez trzy lata.

Carrier Global w Polsce prowadzi wyłącznie działalność sprzedażową. Viessmann Climate Solutions posiada dużą fabrykę w Legnicy (pracuje w niej ponad 1300 osób), na Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Aktualnie trwa budowa nowego zakładu produkcyjnego, w którym będą produkowane, przede wszystkim, pompy ciepła dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych oraz, jak dotychczas, komponenty wchodzące w skład pomp i innych urządzeń grzewczych. Zgodnie z zapowiedziami, w fabryce znajdzie zatrudnienie docelowo 1700 osób.

– Połączenie z Viessmann Climate Solutions tworzy najbardziej kompleksowy i zróżnicowany pakiet zrównoważonych technologii i usług klimatycznych w branży. Transakcja ta, wraz z planowanym wyjściem z naszych dotychczasowych obszarów aktywności w ramach Fire & Security i Commercial Refrigeration, przekształci funkcjonowanie Carrier w działalność o wyższym wzroście, z wyraźnym naciskiem i mandatem globalnego lidera w zakresie inteligentnych rozwiązań klimatycznych i energetycznych – powiedział David Gitlin, prezes i dyrektor generalny Carrier.

– Z niecierpliwością czekam na bliską współpracę z Dave'em i jego zespołem kierowniczym, a także moimi kolegami z zarządu, aby zbudować przyszłościowego, prawdziwie globalnego lidera klimatycznego. Nie mógłbym być bardziej podekscytowany tym połączeniem, które stanowi doskonałą podstawę do wykorzystania możliwości rozwoju i maksymalizacji wpływu na przyszłe pokolenia – powiedział Max Viessmann, dyrektor generalny Viessmann Group.

Amerykański koncern Carrier Global nie przejął spółki Kospel z Koszalina, której właścicielem pozostanie dalej Viessmann Investment.

O firmie Carrier Global:

Carrier Global Corporation to amerykańska międzynarodowa korporacja zajmująca się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją (HVAC), chłodnictwem oraz sprzętem przeciwpożarowym i bezpieczeństwa z siedzibą w Palm Beach Gardens na Florydzie.

Firma Carrier została założona w 1915 roku jako niezależna firma zajmująca się produkcją i dystrybucją systemów HVAC i od tego czasu rozszerzyła swoją działalność o produkcję komercyjnego sprzętu chłodniczego i sprzętu do gastronomii, a także technologii przeciwpożarowych i bezpieczeństwa.

W 2022 r. była to firma o wartości 20,4 miliarda dolarów.

Carrier jest wiodącym dostawcą systemów ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa, automatyki i sterowania budynkiem, systemów przeciwpożarowych i bezpieczeństwa. Posiada 51 fabryk i 39 ośrodków badawczo-projektowych na całym świecie, zatrudniających ponad 53 000 pracowników, obsługujących klientów w ponad 180 krajach.