źródło: Wrocławski Park Technologiczny

WroSat, czyli pierwszy studencki nanosatelita z Wrocławia

Orzech
Wrocławski Park Technologiczny objął patronatem projekt WroSat, w ramach którego powstanie pierwszy wrocławski nanosatelita zbudowany przez studentów. Za realizację odpowiada działające na Politechnice Wrocławskiej koło naukowe PWr Aerospace.
Koło naukowe PWr Aerospace zostało stworzone w 2016 roku przez grupę studentów Politechniki Wrocławskiej, których pod opieką dr hab. inż. Pawła Kabacika połączyła pasja do kosmosu. Studenci zrzeszeni w kole zrealizowali już liczne misje stratosferyczne, rakietowe, a także tworzyli sondy na międzynarodowe konkursy. Organizują również warsztaty oraz prelekcje, zarówno dla studentów, jak i dzieci oraz młodzieży. Aktywnie uczestniczą w wydarzeniach uczelni, polskich konferencjach kosmicznych, a także wspierają obozy naukowe, przypominając, że z góry widać więcej.
Wszystkie te działania przygotowywały PWr Aerospace do zaangażowania się w poważniejszy projekt. Początkowo miał to być udział w światowych konkursach, jednak pandemia sprawiła, że wszystkie zmieniły swoją formułę. Właśnie dlatego wrocławscy studenci poszli o krok dalej i postanowili zbudować własnego satelitę.
– Studiowanie na uczelni technicznej pozwoliło nam uzyskać umiejętności, które bardzo pomogły nam w wyszkoleniu się w inżynierii kosmicznej. Od początku działalności koła wykorzystywaliśmy nasze predyspozycje przy mniejszych projektach. Po czterech latach działalności przyszedł moment, w którym postanowiliśmy, że nasz zgrany zespół jest gotowy do podjęcia nowego wyzwania, jakim jest budowa satelity. Wsparli nas w tym studenci działający w innych kołach naukowych, którzy wcześniej realizowali równie śmiałe projekty kosmiczne, takie jak budowa łazików marsjańskich czy projektowanie habitatu marsjańskiego "Twardowsky". Dzięki temu stworzyliśmy zespół składający się ze specjalistów z zakresu elektroniki, mechaniki, fizyki, chemii, zarządzania, PR i popularyzacji nauki, którym niestraszne kosmiczne wyzwania – opowiada Tobiasz Wojnar prezes koła naukowego PWr Aerospace.
Głównym celem projektu WroSat jest wyszkolenie studentów, tak by każdy z nich po ukończeniu studiów posiadał doświadczenie w pracy nad projektami kosmicznymi, co wesprze dynamicznie rozwijającą się w Polsce branżę kosmiczną. Częścią projektu będzie też realizacja trzech eksperymentów naukowych, związanych z perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi, ochroną przed promieniowaniem kosmicznym oraz rozwojem ramienia robotycznego napędzanego przed aktuatory, wykorzystujące stopy z pamięcią kształtu.
– Prace nad projektem rozpoczęliśmy w czerwcu 2020 roku. Początkowo skupiliśmy się na ustaleniu planu budowy satelity, korzystając z zasobów European Cooperation for Space Standardization. Zbudowaliśmy zespół projektowy, a w listopadzie oficjalnie ogłosiliśmy nasz projekt na konferencji World Space Week Wrocław 2020. Do końca roku zdefiniowaliśmy cele naszych eksperymentów oraz zakres podzespołów satelity. Przez kolejne miesiące pracowaliśmy, tworząc schematy, modele i symulacje, tak aby w październiku 2021 roku rozpocząć fazę budowy prototypów. Jednocześnie stawialiśmy na mocny rozwój projektu w mediach społecznościowych. Chcąc popularyzować inżynierię kosmiczną, aktualizacje o naszym projekcie umieszczamy na naszych profilach na Facebooku, Instagramie i LinkedInie, a także stronie internetowej. W grudniu zeszłego roku udało nam się zorganizować "Learning Session z WroSatem", czyli blok prelekcji o naszym projekcie, a w lutym "Mars2020 – Klub Dyskusyjny", w którym wspólnie z ekspertami śledziliśmy lądowanie łazika Perseverance na Marsie – opowiada Katarzyna Ignatowic lider działu PR PWr Aerospace.
Aktualnie studenci pracują nad prototypami podstawowych komponentów – modułów zasilania i radiowego, ramy satelity, eksperymentów i ich układów sterujących. Po potwierdzeniu gotowości rozwiązań i upewnieniu się, że spełniają oczekiwania, przez kilka miesięcy będą przeprowadzać testy i sprawdzać podstawowe funkcje satelity. Na koniec czerwca 2022 roku planowana jest budowa prototypu, który w branży kosmicznej określany jest jako FlatSat. Kolejną fazą prac będzie wyeliminowanie potencjalnych błędów i problemów, które zostaną wykryte, tak by w marcu 2023 roku nastąpiło zakończenie budowy docelowego satelity. Na orbitę ma on trafić pod koniec 2023 roku.
Obecnie koło naukowe PWr Aerospace gromadzi też fundusze na realizację projektu, którego budżet wynosi około 1 miliona mln PLN, aktywnie poszukując sponsorów i partnerów projektu.
– Projekty kosmiczne to trudne przedsięwzięcia, które wymagają wiedzy, doświadczenia i finansowania. Dużym wsparciem jest dla nas pomoc ze strony Wrocławskiego Parku Technologicznego, który jest dla nas naturalnym partnerem ze względu na to, że to społeczność wielu technicznych firm, zgromadzona w jednym miejscu. Dzięki współpracy z WPT możemy skorzystać z laboratoriów, wiedzy ekspertów z wielu branż, a także mamy możliwość promocji naszego projektu wśród potencjalnych mentorów i sponsorów – podsumowuje Mateusz Dmitrzak, zastępca ds. projektów.
Źródło: Wrocławski Park Technologiczny